Kyykyssä 240kg toisen kerran ikinä

17.12.2022 - 11:24

Maanantaina tuli kyykättyä toisen kerran ikinä 240kg mikä tuntui jaloissa "kevyelle" mutta yläkroppa alkoi pettämään. Kyykkäsin tuossa puolitoista kuukautta sitten ensimmäisen kerran ikinä 245kg mikä oli toiseksi parhain kyykky ikinä ennätyksen 250kg jälkeen. Tuo 245kg tuntui tulevan paljon helpommin ja paremmin silloin kun sen tein kaikin puolin. Nyt maanantaina vielä otin 220kg helposti ilman spottia ja 230kg spotin kanssa mikä sekin tuntui vielä tulleen hyvin. Kuitenkin tuo 240kg oli kaikin puolin sitten väsyneempi niin fyysisesti kuin henkisesti. Kaiken tämän lisäksi en osannut kuvata tuota kyseistä kyykky siten että siitä näkisi oikein mitään.

Minun pitää nyt hieman miettiä uutta lähestymistapaa jos haluan kyykykätä suuremmilla painoilla. Joko palaan kokeilemaan lowbar kyykkyä mitä en kyllä yhtään tykkää tehdä kun saan siinä vaan käteni rikki sekä kadotan kipujen takia iloni kyykätä. Myöskin lowbar tekniikkani on niin huonoa että se on enemmän selviytymistä kuin kyykkäämistä sekä pienemmillä painoilla en saa välillä tankoa oikeaan kohtaan jolloin ala-asennossa tanko liikkuu ylöspäin lähemmäksi niskaa. Minulla on siis lowbarissa tekniikka ongelmia ja suurin ongelma on varmaankin ollut etten jaksa hinkata tekniikkaa pienemmillä painoilla vaan yritän päästä mahdollisimman nopeasti suurempiin painoihin joilla olen tehnyt normaalilla tekniikalla.

Toinen asia mitä ajattelin tehdä on pienentää hieman painoja missä olen liikkunut ja tehdä pidempiä sarjoja. Lähteä hakemaan ainakin kolmea toistoa useampia kertoja tai ehkä jopa viitoisia. Tämän lisäksi pitäisi varmaan tehdä enemmän pysäytyskyykkyä mitä olen kyllä tässä viime kuukausina tehnyt mutta en ihan niin paljoa. Myöskin boxikyykkyä pitäisi alkaa taas tekemään mitä tein enemmän alkuvuodesta kesään mutta sitten sen tekeminen vain jäi kun lähdin vain metsästämään suurempia painoja per treeni.

Minulla on nyt tuossa pari sotasuunnitelmaa ja jotain on nyt muutettava. Olen tehnyt kesän jälkeen tähän päivän asti kyykyt hieman liikaa taas samalla kaavalla vaikka siellä on yksittäisiä treenejä voissa olen tehnyt hieman eri asioita. Tämän johdosta tuntuu sille että kyykky on hieman jämähtänyt paikoilleen vaikka treenistä toiseen olen nyt 200kg kunnossa mitä ennen tätä vuotta ei ollut edes kyykky tasoni. Samaa olen kyllä huomannut maastavedossa vaikka siinä olenkin tehnyt erilaisia treenejä enemmän mutta tuon maastaveto 285kg jälkeen asiat on mennyt taas siihen että haen vain suuria tuloksia enkä hae erilaisuutta mitä tein ennen tuota nostoa.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.