Erilaisuutta penkki ja kyykky treeneissä

07.04.2024 - 11:12

Minun oli tarkoitus kirjoittaa eilen tämän viikon penkki treeneistä ja siitä kuinka suosittelen tekemään erilaisia treenejä. Kuitenkin nyt päätin kirjoittaa eilisestä kyykky treenistä ja siitä kuinka tämän viikon ensimmäinen kyykky treeni keskiviikkona ja jälkimmäinen nyt eilen lauantaina erosivat toisistaan. Niin kyllä erosivat myöskin tämän viikon penkki treenit mutta eri tavalla sillä tein viikon molemmat penkki treenit eri tavalla. Voisikin siis olla ehkä parempi että kirjoitan tässä nyt tämän viikon penkki ja kyykky treeneistä mitkä erosivat toisistaan eri syistä.

Kun treenaan penkkiä ja kyykky kahdesti viikossa niin se antaa helpommin mahdollisuuden tehdä viikon aikana kaksi erilaista penkki ja kyykky treeniä. Kuitenkin vaikka treenaisi penkkiä ja tai kyykky kerran viikkoon niin siltikin kannustaisin tekemään erilaisia treenejä. Kannattaa kuitenkin muistaa ja huomioida se asia että progressio ja / tai tottumus tekemään tietynlaista treeniä on hyvin vaikeaa. Kun treenissä ei ole syystä tai toisesta jatkumoa niin silloin tekniikan löytäminen on vaikeaa ja painoihin joutuu tottumaan aina uudestaan.

Helpoin esimerkki on varmaan boksikyykky mitä itsekin olen ja teen ajoittain. Sanotaanko nyt että kyykkää kerran viikkoon ja kerran kolmessa tai neljässä viikossa tekee boksikyykkyä niin käytännössä jokainen boksikyykky treeniä pitää aloittaa alusta. Huomasin ja huomaan tämän aina myös itse kun boksikyykky ei yleisesti ole minulle normaali liike. Jouduin aina aloittamaan treenin alusta painojen suhteen ja samalla myös tekniikan. 

Minulle helpottava tekijä on tosiaan se että teen penkkiä ja kyykkyä kahdesti viikossa. Vielä muutamia vuosia sitten tein vähemmän erilaisia variaatioita ja viikon kummatkin treenit olivat aikalailla identtisiä. Jossain vaiheessa aloin keskittymään enemmän tekemään erilaisia treenejä viikon sisällä ja kun aloin käymän Pitäjänmäen PTVGYM:llä parisen vuotta sitten niin siitä lähtien ne treenit jotka teen PTVGYM:llä niin teen eri tavalla. Yleisesti tein alkuviikosta maastavedon, penkin ja kyykyn normaalilla tyylillä ja PTVGYM:llä sitten ketjujen kanssa.

En sitten tiedä mistä sain tämän viikon tiistaina idean tehdä penkkiä hidastetulla alasviennillä. En ole näin tehnyt penkkiä oikeastaan koskaan. Ehkä minulla ei ollut vain ollut motivaatiota tehdä penkkiä taas kerran isoilla painoilla niimpä keksin lonkalta tehdä hitailla alasvienneillä penkkiä. Kun tämä oli minulle ensimmäinen treeni näin niin en yhtään tiennyt millaisilla painoilla ja toistomäärillä sitä pystyin tekemään. Vaikka tiedän millaisilla painoilla pystyn tehdä normaalia pysäytyspenkkiä niin sitä en voinut tietää kuinka paljon hidas alasvienti muuttaa liikettä.

Kun tiistaina tein penkkiä hitailla alasvienneillä niin perjantaina tein sitten penkkiä ketjujen kanssa PTVGYM:llä. Minulla ei kyllä ollut mitään tietoa siitä miten tuota treeniä aloin tekemään kun PTVGYM:lle pääsin. Minulla oli kuitenkin hieman suunnitelmissa käyttää ketjuja sillä en halunnut tehdä uudestaan hitailla alasvienneillä penkkiä ja normaalin penkin tekeminen ei vain tuntunut olevan omaan mieleeni. Tällä hetkellä normaalin penkin tekeminen ei vain tunnu oikeasti kiinnostavan. Oikeastaan sen jälkeen kun sain penkattua 200kg Mayors Gym:llä.

Tämän viikon penkki treenit olivat siis erilaisia tekniikan ja tavan takia mutta kyykky puolestaan ihan eri syistä. En ollut näköjään tehnytkään Youtube pätkää minun keskiviikon kyykystä eli ne löytyy vain IG:stä. Minun oli tarkoitus tehdä pysäytyskyykkyä keskiviikkona suurilla painoilla mutta lopputulos ei ollut oikein sitä. Päädyin tekemään kaksi ykköstä 200kg painoilla minkä jälkeen vielä viiden toiston sarjan 170kg painoilla. En siis ollut yhtään tyytyväinen tuohon mitä sain aikaan sillä nuo ei ollut mitään pysäytyksiä oli tarkoitus tehdä. Se mihin kuitenkin olin tyytyväinen niin jokainen toisto 170kg ja 200kg painoilla meni alas eikä jäänyt vajaaksi.

Se mitä tein sitten eilen lauantaina oli että tein ihan normaalia kyykkyä uudestaan. Mietin yhdessä vaiheessa että olisin tehnyt kyykkyä ketjuilla mutta tulin siihen tulokseen että kun kyykky ei sujunut keskiviikona niin parempi tehdä vain normaalia kyykkyä. Aluksi ajattelin että jos kyykky ei sujunut keskiviikkona niin minulla ei ollut kyllä luottoa lähteä hakemaan kyykkyä ketjuilla. Asia olisi ollut ihan eri jos keskiviikon kyykky olisi sujunut niin silloin minulla olisi ollut parempi luotto lähteä tekemään kyykkyä ketjuilla.

Päätin kuitenkin eilen että en lähde pakolla hakemaan isoja painoja vaan keskityn pitämään kyykyn syvyyden niin kuin keskiviikkona. Kuitenkin vaikka alkuun tekeminen ei tuntunut mitenkään ihan niin hyvälle niin lopulta sain tekemiseen luottoa ja mitä isompiin painoihin pääsin niin sen paremmin kyykky tuntui menevän. Voi olla että tein eilen lauantaina parhaimman kahden toiston sarjan 230kg painoilla ikinä. Pyysin 230kg painoihin varmistajan tai oikeastaan henkisen tuen sillä vaikka 220kg tuli helponoloisesti niin halusin lähteä tekemään 230kg painoilla enemmän kuin yhden toiston. Jos olisin tehnyt 230kg painoilla ilman varmistajaa niin olisin ihan varmaan päätynyt tekemään vain yhden toiston.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.