Kyykyssä olen siirtynyt takaisin kapeampaan asentoon

03.12.2023 - 21:56

Pidättäytydään vielä kolmannen kerran putkeen kyykyn parissa kun pari viimeistä kirjoitusta on liittynyt kyykkyyn Tampereen PTVGYM:in vierailun johdosta. Ensiksi kirjoitin PTVGYM Tampere kokemuksia ja sitten sen jälkeen itse jalkatreenistä Tampereen PTVGYM:llä. Tällä kertaa ajattelin kirjoittaa hieman tekniikasta ja nimen omaan jalkojen leveydestä. Kyykkyyn liittyy niin monta muutakin isompaa ja pienempää asiaa mitkä vaikuttavat millaisilla painoilla voi treenata ja miten koko kyykky asentoon edes pääsee.

Jos mennään ajassa taakse päin. En muista koska se oli mutta kyseessä oli Vantaan Loaded:in jalkatreeni ja erityisesti kyykky. Kun kerran kyseessä on Vantaan Loaded:in treeni niin luultavasti ajan jakso on tällöin noin vuosi sitten tai hieman vajaa vuosi sitten tammi - helmikuun aikaa. Voisinhan sen videoista käydä katsomassa mutta sanotaanko nyt vain että vuosi sitten. No jokatauksessa se oli Vantaan Loaded:in jalkatreeni kun päätin tehdä kyykkyyn muutoksia. Olin jo nähnyt videolta asioita mistä en tykännyt ja tuo Vantaan Loaded:in kyykky treeni oli viimeinen sivallus siihen että halusin tehdä asialla jotain.

Asia oli hyvinkin yksinkertainen ja hyvin yleinen mitä näkee kun ihmiset tekevät kyykkyä kuntosalilla. Perse jää liian ylös eli kyykky ei mene tarpeeksi alas. Parempina päivinä kun tein kyykky ja kyykky oikeasti kulki niin tekniikkani oli omaan tasooni nähden ihan ok mutta niinä huonoina päivinä tekniikka kärsi ja tämä näkyi siinä että kyykky ei jatkunut alas asti. Hyvän ja huonon päivän välinen tekniikka ero oli merkittävä ja tuohon aikaan keskityin enemmänkin painoihin kuin rakentamaan itse tekniikkaa mikä myöskin oli yksi väärä asia.

No kuitenkin asiaa olin jo katsonut jonkin aikaa itse videolta enkä itse niistä tykännyt ja tuo Vantaan Loaded:in treeni noin vuosi sitten oli viimeinen naula arkkuun ja minun oli tehtävä jotain. Niin aloin oikeasti tekemään asialle jotain enkä vain jatkanut kyykyn tekemistä samalla kaavalla. Tuolloin ratkaisuni oli kokeilla pitkästä aikaa leveämpää jalkaotetta minkä myös otin sitten käyttöön maastavedossa.

Leveämmällä jalkaotteella tunsin pääseväni paremmin alas kyykyssä minkä myös sain ja samalla myös huomasin että ero hyvän ja huonon päivän välillä oli alhaisempi. Huonoina päivinä en jäänyt niin ylös kuin mitä kapeammalla otteella. Kuitenkin kun vaihdoin jalkaotteen kapeasta leveämpään niin samalla minun piti myös totutella kyykkäämään sillä eli aluksi se vaikutti myös painoihin "negatiivisesti". Aikoinaan kun kokeilin joskus leveämpää otetta niin aina vain tuntui sille että kapeammalla otteella sain kyykättyä enemmän.

Jatkoin tuota leveämmällä otteella kyykkäämistä aina viime viikkoihin asti kunnes huomasin ja tajusin yhden asian. Kyykkäsin tuossa vähän aika sitten pitkästä aikaa taas kapeammalla otteella niin huomasin että selkäni pysyi silloin helpommin pystymmässä eikä kyykky kaatunut niin helposti eteenpäin. Niimpä sitten kokeilin ja huomasin sen asian että leveämmällä otteella kyykky lähti kaatumaan eteenpäin helpommin. Varsinkin niinä päivinä kun minulla oli heikompi päivä ja laitoin itseni oikeasti koetukselle niin tunsin ja näin videoista sen että selkä ei pysynyt helposti pystymmässä eli kyykky lähti kaatumaan eteenpäin.

Niimpä sitten viime viikkoina olen taas alkanut ottamaan kyykyssä käyttöön kapeampaa jalkaotetta. Nyt minun pitää vain katsoa ja miettiä kyykyn syvyyttä kun teen kyykky treeniä. Näin tein myöskin nyt Tampereen PTVGYM:llä että käytin kapeampaa otetta ja keskityin todellakin menemään alas. Ihan vain sen takia ettei tässä käy niin kuin viimeksi että menen painot edellä ja että kyykky alkaa jäämään liian ylös.

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.