Lohko maastavedossa uusi ennätys 305kg

25.02.2023 - 10:52

Viime viikolla kävin normaalista poiketen kolme kertaa PTVGYM:llä treenaamassa. Torstaina kävin tekemässä maastavetotreenin ketjuilla ja siihen päälle selkätreeniä, perjantaina oli vuorossa penkkiä ketjuilla minkä lisäksi hieman rintaa sekä olkapäitä ja lauantaina olikin sitten vuorossa boxi kyykky treeni ketjuilla minkä lisäksi muita jalkaliikkeitä. Kaikki kolme iltaa  PTVGYM:llä niin en päässyt alle kolmen tunnin tai ainakaan hirveästi alle. Olinkin siis sunnuntaina todella väsynyt ja lepopäivä tuli tarpeen. Maanantaina kun menin salille niin ajattelin tehdä hieman kevyemmin koko viikon mutta tuo jäi vain ajatuksen tasolle.

Maanantai tuli aloitettua maastavedolla missä taistelin kaksi kolmen toiston sarjaa 250kg painoilla, tiistaina tuli tehtyä penkissä 200kg painoilla ensimmäistä kertaa aikoihin, keskiviikkona jatkoin boxi kyykkyä missä tein ensimmäistä kertaa ikinä 210kg painoilla kolme kahden toiston sarjaa sekä torstaina tein ensimmäistä kertaa penkissä 150kg painoilla kolme seitsemän toiston sarjaa. Ei siis mikään otetaan kevyesti viikko hieman raskaamman loppu viikon jäljiltä.

No mitä sitten perjantaina tapahtui kun menin tekemään maastaveto treenin PTVGYM:lle? Maastavetoa vastustusnauhoilla, ketjuilla, normaalilla tyylillä sekä lohkojen päältä. Vastustusnauhoilla tuli tehtyä kaksi toistoa 240kg painoilla, ketjuilla kaksi toistoa 260kg painoilla, normaalilla tyylillä pitkästä aikaa 275kg sekä lohkojen päältä uudeksi ennätykseksi 305kg. Jo tuo 275kg saaminen normaalilla tyylillä oli sellainen asia mitä en ole saanut tehtyä moniakaan kertoja. Olikohan tuo nyt kolmas kerta ikinä kun sain 275kg? Toisaalta 275kg on sellainen paino mitä en ole hirveästi nostellut kun painot joita olen käyttänyt on ollut joko 270kg tai 280kg ja tuo 275kg on jäänyt paitsioon.

Maastavedon 275kg jälkeen siirryin sitten tekemään lohkojen päältä maastavetoa eli block deadlift. En todellakaan tiennyt mitä odottaa mutta siinä jossain vaiheessa päätin että lähden tekemään uutta ennätystä 305kg. Tuo oli jo hyvissä ajoin ennen kuin nousin painoissa niin pystyin valmistautumaan siihen paremmin ja tekemään nousut sen mukaan. Toisaalta heti alusta asti lohko maastaveto tuntui raskaalle ja mitä enemmän tankoon painoja laitoin niin sitä vaikeammalta se tuntui. Oikeastaan jo 260kg tuntui raskaalle ja 280kg vielä raskaammalle mutta kun olin päättänyt nostaa 305kg niin sitä myös siinä sitten lähdin hakemaan.

Kun tein normaalilla tyylillä 275kg painoilla niin oikeasti lähdin hakemaan kahta toistoa mutta päädyin tekemään yhden kun ei se ensimmäinenkään noussut ihan niin hyvin. Lopulta kun lähdin tekemään lohkojen päältä 305kg niin oikeasti lähdin hieman hakemaan kahta toistoa mutta samalla tavalla kuin 275kg normaalin tyylin kanssa niin nyt ajattelin että parempi jättää vain yhteen. Sain kuitenkin 305kg nostettua ja se oli ennätys niin miksi väkisin lähteä sitten rykimään toista kun ensimmäinenkin tuntui jo niin raskaalle?

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.