Vuoden ensimmäinen ja yhteensä neljäs treeni Vantaan "Loaded:lla" enkä vieläkään saa tekemisen meininkiä

20.01.2023 - 11:10

Keskiviikko iltana tuli käytyä Vantaan Loaded:lla treenaamassa kun keli sattui oleva sopiva sinne päin ajamiseen sekä halusin käydä siellä pitkästä aikaa. Viime kerta kun kävin Vantaan Loaded:lla oli avoimet ovet päivä ja kun katsoin omaa blogi kirjoitusta LOADED Experience Vantaa avoimet ovet niin tuo päivä oli 18.11. Siitä oli siis vierähtänyt näköjään tasan tarkkaan pari kuukautta sillä keskiviikko oli 18.1. Aika sattumaa että kävin edellisen kerran 18.11 ja nyt kun kävin niin oli 18.1. Ei niin kuin mitenkään suunniteltua enkä tajunnut asiaa kuin vasta nyt kirjoittaessa.

Tällä kertaa Vantaan Loaded:lle osui jalkatreeni ja vähän se takia halusin sinne mennä keskiviikko iltana kun en halunnut sitten sen enempää treenipäiviä sekoittaa keskenään vaikka lopulta ne nyt sitten sekottuivatkin heti torstaista alkaen. Vantaan Loaded:lla olin kerran tehnyt selkätreenin, kerran rintatreenin sekä viimeisin ennen keskiviikkoista niin rinta- & selkätreeni. Näin ollen tämä oli nyt ensimmäinen jalkatreeni Vantaan Loaded:lla vaikka Tampereen Loaded:lla niitä olen tehnyt vaikka kuin paljon.

Keskiviikkona Vantaan Loaded:lla oli nyt toiseksi eniten treenaajia sitten avoimien ovien. Odotin itse että salilla ei olisi ollut niin paljon väkeä kuin siellä oli. Väkeä ei ollut kuitenkaan ihan liikaa niin kuin lähisaleilla missä normaalisti käyn. Kuitenkin huomasin myös sen että mitä pidemmälle kello meni niin sitä hiljaisemmaksi sali muuttui. Aikalailla ennen kuin sain kyykyn tehtyä niin sali oli jo aika tyhjä. Sanoisin että ainakin 20:sta mennessä sali oli tyhjentynyt lähes kokonaan. Sitä en nyt muista mihin aikaan olimme salilla mutta olisiko kello ollut 19.30 kun pääsin aloittamaan salin puolella lämmittelyt?

Ensimmäisenä asiana huomasin kun olin saanut tehtyä lämmittelyn jalkaprässissä että kyykkääminen tuotti aluksi ongelmia. En ollut sinuiksi kyykky paikan kanssa. En niin räkin kuin alustankaan. Räkki taitaa olla sama Vantaalla mikä on Tampereella mutta kun en ole nyt Tampereellakaan kyykännyt aikoihin niin se otti hieman aikaa totutella räkkiin. Kolistelin heti ensimmäisessä lämmittely sarjassa turvakäysiä tai oikeastaan niiden pidikkeitä. Ongelma oli aluksi siinä että kyykkäsin liian lähellä räkkiä enkä mennyt räkin keskelle tekemään kun olen nyt viime aikoina tottunut tekemään aika lähellä räkkiä jolloin ei tarvitse peruuttaa tangon kanssa niin paljoa.

Myöskin kyykky alustan kanssa oli ongelmia sillä se tuntui hieman "liukkaalta" kyykky kenkien kanssa. Olin ihan ensimmäisessä Vantaan Loaded treenissä tehnyt maastavetoa kyseisellä alustalla mutta silloin tein tosiaan maastavetoa ja käytin eri kenkiä. Nyt vuorossa oli kyykky kenkien käyttäminen ja tuntui sille että alusta oli "liukas". Tampereen Loaded:lla on ihan erilainen alusta kyykky räkin alla kuin Vantaalla niin tämä vain entisestään vaikeutti tuntuman saantia kyykkyyn. Tampereen Loaded:in ja PTVGYM kyykky alustat ovat aikalailla samankaltaisia mutta verrattuna Vantaan Loaded:ille niin eroa oli todella paljon.

Toinen asia minkä huomasin ja asia minkä olen huomannut jo ensimmäisestä Vantaan Loaded treenistä asti on ollut se että en saa normaalia treeniä meninkiä päälle. En tiedä mikä se syy on mutta nytkään kun kyykkäsin ja vaikka pääsinkin kyykyssä 180kg painoihin plus ketjut niin tekemisen meininki ja tunne puuttui. Tämä on suuri miinus kun on salilla mutta se tekemisen meininki puuttuu. Tuota fiilistä ja meininkiä en ole siis nyt saanut neljään kertaan kun olen Vantaan Loaded:lla käynyt. Tampereen Loaded:lla sekä PTVGYM:llä puhkun intoa ja tekemisen meininkiä välillä jopa liikaa vaikka sali olisinkin tyhjempi ja jopa lähisaleilla saan yleisesti tekemisen meiningin päälle vaikka puhelimen rämplääjät eivät asiaa edes auta. En sitten tiedä onko ongelma että Vantaan Loaded on Vantaalla mistä en kaupunkina pidä vai onko se sali tai kenties kanssa treenaajat? Syytä en tiedä ja oikeasti aloin asiaa kyllä myös miettimään mutta olen kyllä niin fiilis pohjalla treenaaja että väkisin Vantaan Loaded:ia en paremmaksi treeni paikaksi saa.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.

Eilen lauantaina tuli käytyä Greenfit: Keilaniemen avajaisissa ja tässä ensimmäiset Greenfit: Keilaniemi kokemukseni 

Miksi Suomessa ketju kuntosaleilla ei osata käyttäytyä? Tarkoitan tällä sitä että monella kuntosalilla olen joko itse huomannut tai kuullut että kuntosalin kuningas on tullut uhoamaan tai raivoamaan. Selityksiä on muutama: salin kuningas ei tykkää sinusta kun olet paremmassa kunnossa, nostat enemmän kun hän tai hän haluaa vain muuten tulla näyttämään kuka on tämän salin kuningas. Itse huomasin viime kesänä kuin Elixia Iso-Omenan alfa kuningas tuli minulle puhumaan kuinka tämä on hänen kuntosalinsa enkä saisi käyttää hänen painojaan. Jälkeen päin kuulin yhdeltä nuoremmalta teiniltä että häneltä hän tuli ottamaan penkin koska se oli mukamas hänen penkkinsä. Kyseinen penkki oli ollut vapaana eikä siinä ollut mitään kamoja että se olisi ollut edes käytössä.

Eilen lauantaina kun menin normaaliin aikaan illalla kuntosalille niin ennen kuin pystyin lisäämään tankoon edes ensimmäistäkään painoa niin minun piti normaaliin tapaan siivota ja järjestää toisten jälkiä. Tämä ei ollut ensimmäinen kerta eikä myöskään viimeinen. Olen tämän saman trendin huomannut tapahtuvan jo vuosia. Lauantait ovat ovat olleet kuntosaleilla viikon ainoita päiviä kun mennessäni kuntosalille toiset "treenaajat" ovat jättäneet paikat ihan sikin sokin. Ihan sama asia tapahtui pari viikkoa sitten eli ennen kuin pääsin aloittamaan omaa treeniä niin aluksi piti siivota toisten jättämiä jälkiä. 

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.