Viinistä viiniin 2021

31.01.2021 - 11:50

Viime viikon lauantaina palasin kotiin joululomalta ja hain samantien Suomalaisesta kirjakaupasta Viiniopas 2021 kirjan mikä oli toinen viiniin perustuva kirja mitä minulle suositeltiin joululomalla. Minun oli myöskin tarkoitus hankkia Viinistä viniin kirja mutta Ison Omenan Suomalaisessa kirjakaupassa sitä ei ollut hyllyssä niin päädyin ostamaan tuolloin vain Viiniopas 2021. Katsoin kyllä, että Tapiolan Suomalaisessa kirjakaupassa olisi ollut Viinistä viniin kirja hyllyssä, mutta tuolloin en jaksanut lähteä sitä hakemaan sieltä.

Nyt perjantaina päätin, että voisin huomenna lauantaina hakea kirjan Tapiolan Suomalaisesta kirjakaupasta ja niin myös tein. Päästyäni Kauppakeskus Ainoan hissistä ylös niin huomasin Suomalaisen kirjakaupan olevan aina hissin edessä niin löysin kyseisen perille onnella ja taidolla hyvinkin nopeasti. Hetken aikaa siinä silmäilin missä päin Viinistä viiniin kirja voisi löytyä mutta siinä lähellä oli sopivasti myyjä mikä tervehti ja katsoin minuun päin niin päätin kysyä mistä päin löydän kirjan.

Myyjä sanoi nähneensä sen juuri jossain alehyllystä ja se löytyikin hyvin nopeasti. Internet sivujen mukaan Viinistä viiniin kirja oli normaalilla hinnalla, mutta Tapiolan Suomalaisessa kirjakaupassa kirja löytyi alehyllystä 12,95€ hintaan. Alehinta oli vain positiivinen yllätys sillä olisin kirjan muutoinkin ostanut noin ~18€ hintaan. Pääsin kirjan hakureissusta näin suhteellisen nopeasti mikä oli kanssa positiivinen asia sillä minulla ei ollut mitään muuta.

Viinistä viiniin 2021

Viinistä viiniin kirja on hieman erilainen tapaus kuin Viiniopas 2021. Viinistä viiniin kirjassa on hyvin selitetty mitä mikäkin tarkoittaa minkä lisäksi sieltä löytyy säilytys lämpötiloja, kaavioita, kypsyys aikoja sekä suosituksia. Viinit ovat pisteytetty tähdillä 0 - 5 välillä kun Viinioppaassa 0 - 100 pisteellä. Tämän lisäksi Viinistä viiniin sisältää hintalaatu suhde merkinnän sekä onko viini valmis juotavaksi vai varastointiin. Nopeasti katsottuna ainakin punaviini lista on suppeampi laajuudeltaan kuin Viiniopas 2021 sekä järjestys sekaisempi tai sitten en ole sitä vielä tajunnut.

Mielestäni nämä kirjat toimivat hyvin yhdessä ja arvioista saa paremman mielikuvan kun kyseessä on kuitenkin eri arvostelut eikä arvio perustu näin ollen yhteen mielipiteeseen. Myöskin Viinistä viiniin kirjan suositukset ovat hyvä ja miellyttävä lisä sekä myöskin hintalaatu suhteen arvio. Minun pitää tutustu Viinistä viiniin kirjaan hieman paremmin jotta osaan tulkita paremmin listauksen järjestyksen.

https://www.suomalainen.com/products/viinista-viiniin-2021

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.