Treeniviikko päätökseen supersarjoilla tehdyllä käsitreenillä

16.11.2016 - 12:06

Treeniviikko päättyi lauantaina käsitreeniin. Näin ollen tälle viikolle tuli kuntosali käytejä kuutena päivänä. Käytännössä olisin pärjännyt hyvin viidelläkin treenillä, mutta keskiviikkoaamuna tuli käytyä tekemässä maastavetotreeni. En taas ottanut sitä huomioon kun aloin tekemään alkuviikosta treenejä, että tällä tavalla piti käydä ainakin viitenä päivänä viikossa. Tämä johtui ihan siitä, että treenasin lihasryhmät tätä viimeistä treeniä lukuunottamatta yksi lihasryhmä per treeni. Tämä ei sinällään haitannut mitään ja olen huomannut nyt muutamina kertoina, että kuntosalille on ihan kiva mennä lauantai-iltana. Lauantai-iltaisin tai iltapäivänä en ole useasti käynyt treenaamassa, mutta kun olen käynyt niin olen huomanut kuinka rauhallista siellä on treenata. Olen myös saanut treenit tehtyä hyvin ilman mitään ongelmia siinä mielessä, että aika olisi jotenkin erikoinen. Tälläin voi käydä kun käy sellaisina aikoina kuntosalilla jolloin ei ole tottunut käymään.

Muuten lauantaina treeni jatkui sillä trendillä mihin ole treenejä viemässä. Yleisesti kaikki treenit suoritin kymmenen toiston sarjoilla tai jossain jopa viidentoista toiston. Nyt lauantain treeni oli siinä mielessä poikkeus, että kaikki liikkeet tuli tehtyä vähintään supersarjana. Tapa mihin olen treenejä hieman taas viemässä. Tämä viikko oli niin sanotusti hieman pohjustusta ja treenin kääntämistä toiseen suuntaan. Tulevia treenejä ei ole kuitenkaan ihan tarkoitus jauhata superseteillä alusta loppuun vaan sekaisin pidempien sarjojen kanssa. Halusin kuitenkin ainakin yhden viikon tähän väliin noiden "kovien" kuuden - kahdeksan toiston sarjojen väliin. Kuuden toiston sarjoista vain on aina hankala siirtyä kymmenen toiston sarjoihin. Varsinkin kun olen tainnyt treenata näillä "kovilla" kuuden toiston sarjoilla parisen kuukautta.

Kuten tälläkin kertaa ajattelin aluksi muutamien painojen olevan hieman pienet, mutta lopulta ne olivatkin hyvät. Samalla kun olen pidentänyt sarjojen tipuuksia niin olen ottanut jälleen enemmän tekniikkaa käyttöön. Ihan samalla tavalla kun siirryin lyhyempiin kuuden - kahdeksan toiston sarjoihin niin rikoin tekniikkaa. Teen nyt mielummin pienemmillä painoilla kuin sellaisilla joilla tulee juuri ja juuri kymmenen toistoa tai ainakin nyt käsitreenissä otin mielummin hieman pienemmät painot. Halusin meinaan tehdä enemmän kontrolloituja toistoja. Huomasin tämän asian ojentajapunnerruksessa varsinkin. Kun laskin hieman painoja siitä millä sain tehtyä juuri ja juuri kymmenen toistoa niin sain tekniikalla paremman tuntuman toistoihin. 

Käsitreeni

  • Triplasetti Hauiskääntö z-tanko scott + Hauiskääntö hammer-tanko + Hauiskääntö z-tanko
  • Supersarja Ojentajapunnerrus tanko myötäote + Ojentajapunnerrus naru
  • Hauiskääntö ylätalja tanko + hauiskääntö alatalja naru
  • Supersarja Ranskalainen punnerrus talja + Ojentajapunnerrus tanko

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.