Tänä vuonna ensimmäistä kertaa kyykyssä 230kg

13.08.2022 - 10:11

Tämän viikon keskiviikkona sain ensimmäistä kertaa tänä vuonna kyykättyä 230kg ja tein sen kahdesti. Olen tuota 230kg "hakenut" jo jonkin aikaa kun olen saanut 225kg kolme vai neljä kertaa tämän vuoden puolella. Lisäksi olen saanut tehtyä 210kg painoilla kolmosia sekä ketjuilla 200kg muutaman kerran sekä nyt viime viikon lauantaina 205kg uudeksi ketjukyykky ennätykseksi. Oikeastaan juurikin tuo 205kg ketjuilla motivoi nyt keskiviikkona lähteä valmistautumaan 230kg nostamiseen.

Sain tehtyä viime kesänä yhdessä kyykky treenissä 230kg ykkösen ja seuraavassa treenissä vai seuraavalla viikolla 230kg painoilla kolmosen. Olin tuolloin aloittanut dieetin mitä oli mennyt jo muutama viikko mutta tuloksen olivat vain nousseet tuossa vaiheessa. Kuitenkin hyvin pian tuon 230kg painoilla kolmosen jälkeen kyykky lähti muiden liikkeiden tapaan laskuun mutta kyykyn osalta tuo tulostaso jäi alhaiseksi aina tämän vuoden puolelle. Sain penkin sekä maastavedon tulostason nousemaan viime vuoden puolella dieetin jälkeen mutta kyykky jäi laahaamaan pidemmäksi aikaa.

Pari kolme vuotta sitten kun sain kyykättyä ennätykseni 250kg niin tuohon aikaan sain tehtyä 230kg painoilla muutamassa treenissä. Kuitenkin hyvin nopeasti tuon 250kg ennätyksen jälkeen kyykyn tulotaso lähti alas enkä edes muista miksi ja mihin painoihin. Vasta tosiaan viime kesänä sain kyykättyä 230kg painoilla ensimmäistä kertaa tuon jälkeen. Muutoinkin olen saanut kyykättyä suhteellisen vähän 230kg painoilla ja vain kerran 240kg sekä 250kg painoilla kun sain ne ennätyksekseni.

Kyykky sujuu ennemmän vai vähemmän hyvin kun painot alkavat 1:llä ja heti kun pääsen 2:lla alkaviin lukuihin niin ongelmat alkavat. Tietenkin yksi syy on se että ennätykseni on vain 250kg ja toinen syy on se, että minulla on jo monia toistoja alla kun pääsen edes 2:lla lukuihin. Siinä kun alkaa olemaan toistoja alla sekä aikaa on mennyt x määrä niin sitä sitten helposti alkaa olemaan joko väsynyt tai jopa huomaa ettei ole hyvä päivä mutta muutoin kyllä yritän aina tehdä 2:lla alkavilla luvuilla niin paljon kun jaksan.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.