Pitkästä aikaa "normi" 3x10 settejä

16.11.2016 - 12:06

Lauantain kympillä hieman jarruttelin, mutta tämän jälkeiset kasit menit hieman vauhdikkaammin ja jälkimmäisen annoin vain rullata. Vaikka menin lenkit vauhdikkaammin niin tämä ei tarkoittanut sitä, että olisin mennyt lenkit täysillä. Tällä kertaa pystyin vetämään lenkit hieman vauhdikkaammin kuin normaalisti, koska juuri tällä hetkellä en tee kuntosalitreenejä ohjelmien mukaan. Kun en tee kuntosalitreenejä minkään ohjelman mukaan niin tällöin ei haittaa jos ja kun treenit menevät heikommin. Tämän takia pystyin vetämään lenkit nyt "normaalia" vauhdikkaammin ja olihan se välillä ihan kiva kokeilla miten vauhdikkaampi lenkki sujuu.

Kun olin ennen maanantai-illan kuntosalitreeniä vetänyt kolme lenkkiä yhteismäärältään 26km niin ajattelin tämän vaikuttavan treeniin paljon. Ennen kuntosalille menemistä mietinkin muutamaan kertaan jaksanko treenata. Onneksi ei ollut tiedossa mitään treeniohjelmaa joten kuntosalille oli sinällään ihan mukava mennä kun ei tarvinnut miettiä jaksamisia ja sitä kuinka treeni menee. Kuntosalille pystyi vain menemään tekemään jonkinlaisen treenin mitä en ollut vielä yhtään suunnitellut. Tarkoitus oli vain mennä kuntosalille ja siellä katsoa mitä tekee ja millä tekee. Sen vain olin päättänyt, että pitkiä sarjoja en ollut nyt tekemässä.

Back to basic's voisi kuvailla hyvin tämän viikon kumpaakin kuntosalitreeniä. Palasin tällä viikolla tekemään pitkästä aikaa kympin sarjoa isoilla painoilla. Viimeksi olen treenannut 3x10 sarjoilla ennen kesälomaa joten tästä kulunut noin puolivuotta. Tämä laittoikin hieman mietityttämään millasilla painoilla jaksaisin tehdä? Kuinka paljon pidemmillä sarjoilla treenaaminen on vaikuttanut lyhyempien sarjojen painoihin. Tähän kun vielä lisää lähipäipäivien juoksemiset niin lähtökohdat olivat arvelluttavat.

Rinta- & ojentajatreeni

  • Penkki 60kg x10, 100kg x10, 2x5 130kg, 150kg x1
  • Ranskalainen punnerrus 27,5kg x10, 3x10 47,5kg
  • Alaristikkäistalja istuen 10kg x10, 3x10 15kg
  • Ojentajapunnerrus tanko naru 3x10 50kg
  • Beck-deck 3x10 40kg
  • Dippi 10kg lisäpaino 3x10

Eilen huomasin yllätykseksi ettei painot olleet nyt niin paljon laskeneet kuin hieman kuvittelin. En sitten tiedä paljonko juoksut vaikuttivat maanantain tuloksiin, mutta yleisetiottaen jaksoin paremmin kuin luulin. Painot olivat yksi asia, mutta suurempi asia oli toistojen puolittaminen kahdestakymmenestä kymmeneen ja miten tämä muutti treeniä. Kun tuplaa tai puolittaa toistomäärän niin tällöin treeni muuttuu totaalisesti ja huomasin tämän heti eilen. Kymmenen toiston sarjat tuntuivat todella lyhkäisiltä sekä en saanut samanlaista rasitetta & hikeä päälle kuin pidemmillä sarjoilla. Mutta kyseessähän on kuitenkin eri tyyppiset treenit joilla haetaan erilaisia asioita eikä niitä voi verrata näin ollen keskenään. 

Jalkatreeni

  • Hack-kyykky 40kg x10, 3x10 80kg
  • Pohkeet seisten 3x10 140kg
  • Yhden jalan vaakaprässi 40kg x10, 3x10 80kg
  • Takareidet istuen 3x10 140pounds
  • Etureidet combo (yhden jalan + normaali ilman taukoja) 3x10 40kg

Liikkeisiin sai yleisesti ottaen latoa paljon enemmän painoja kuin millä olen nyt tehnyt, mutta en oikein siltikään laittanut ylipainoja. Maanantaina penkissä nyt tuli kokeiltua tämän hetkisiä maksimipainoja, mutta yleisesti laitoin enemmän painoja. Mitä enemmän liikkeitä oli takana niin kyllä loppukohden hieman "säästelin" eli en laittanut aina ihan maksimipainoja. Sarjat tuntuivat todella lyhkäsiltä eikä mistään puutumisista sekä krampeista ollut tietoakaan kun sarjoat olivat niin lyhkäisiä. Kun sarjat ovat lyhkäisiä ja painot suurempia niin tällöin väsymyskin tulee nopeemmin eikä tällöin tule pidempiä "kidutuksia". Eli tällöin tulee vain pari vaikeampaa toistoa jonka jälkeen ei enään jaksa kun pidemmillä sarjoilla voi tulla monta vaikeaa sarjaa. Tällöin myös polte ja krappaaminen on yleisempää mitä lyhyemmillä sarjoilla ei saa. Myöskään en saanut heti niin hyvää tuntumaa liikkeen tekemisen jälkeen kuin  pidemmillä sarjoilla vaan oikestaan vasta treenin jälkeen kropassa alkoi tuntua se mitä oli tehnyt.

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.