Monipuolinen syöminen dieetillä on henkisesti helpompaa ja vertailua viime vuoden dieettiin

12.07.2017 - 23:40

Kun aloitin tämän dieettini hieman yli kaksi viikkoa sitten niin tein yhden suuren virheen siinä mielessä, että en vaihdellut hirveästi aterioita. Ajattelin vain saavani paremmin selville miten dieetti kulkee jos syö suhteellisen samoja aterioita päivästä toiseen. En tullut ajatelleeksi yhtään sitä, että kun ateriat eivät tule vaihtumaan niin mitä se tarkoittaa henkisesti. Ajattelin nyt pystyväni syömään muutaman viikon käytännössä samoilla aterioilla päivästä toiseen mutta olin pahasti väärässä sillä viime viikon lopulla tietyt ateriat alkoivat tulemaan ulos korvista, silmistä ja nenästä.

Siinä kun on juuri ollut töissä muutaman tunnin ja alkaa olemaan nälkä, mutta syöt päivän pientä lounasta sen puolituntia niin ongelmat ovat täysi selvät. Normaalisti kun pienen aterian syömiseen menee se muutama minuutti niin kun tuo aika alkaa vain pitenemään niin ongelma on se, että ruoka ei maistu enää. Tuosta päivästä lähtien aloin sitten tekemään muutoksia töihin ottamaani lounaaseen sillä illan aterioissa ei ole ollut ongelmia. Illan ateriat ovat olleetkin ne parhaimmat ja päivän suurin. Olen vain ajatellut treenin jälkeisen aterian olevan merkittävässä roolissa juurikin dieetillä palautumisen kannalta. Itselläni kun ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia treenitehojen suhteen niin tuon takia minun ei ole pitänyt tankata ennen treeniä.

Treenin aikana minulla on ollut yleensä nälän tunne, mutta sen siitä saa kun pari ateriaa ennen treeniä ovat olleet rahka plus cashewpähkinöitä ja ennen treeniä juotu proteiini mustikka- tai mansikkasmoothie. Kyseiset ateriat kun eivät täytä kroppaa pidemmäksi aikaa. Kyseiset ateriat kyllä täyttävät mutta hyvin lyhyen ajan minä huomaa nälän alkavan hieman liian aikaisin ennen seuraavaa ateriaa.

En ole nyt yhtään varma kuinka paljon lisäravinteet vaikuttavat positiivisesti treeneihin varsinkin dieetillä. Ennen treeniä on tullut juotua pre-work plus kreatiinia ja treenin aikana aminohappoja, glutamiinia sekä maltoa. Olen ajatellut malton auttavan treenin aikana saamaan edes hieman enemmän treenistä irti ja kun olen nyt muutoinkin jättänyt palautusjuoman ottamatta niin miksi käyttäisi maltoa sitten treenijuomassa? Ja saanhan kuitenkin maltosta edes hieman hiilareita päivällä kun yleisellä tasolla hiilarit ovat todella pienet. Pitääkin miettiä jos tämän dieetin jälkeen vaikka kokeilisi pitää malton treenijuomassa minkä lisäksi käyttää sitä myöskin palautusjuomassa minkä otan taas käyttöön dieetin jälkeen.

Eroja tämän hetkisen dieetin ja viime vuoden pidemmän dieetin välillä

Viime vuonna pidin lähemmäksi kolmen kuukauden dieetin vai menikö peräti yli kolme kuukautta? Tuo viime vuoden dieetti oli ensimäinen laatuaan ja dieetin päätteeksi pääsin vaa'an mukaan melkein alle 95kg. Tämän hetkinen dieetti on vain muutaman viikon, mutta lähtötilanne on aivan eri ja tavoitteetkin sitä myöden hieman erilaisia vaikka käytännössä sama ajatus on taustalla. Viime vuonna siis pääsin sinne lähelle 95kg vaa'an mukaan ja tällä hetkellä paino pyörii siinä varmaankin 101 - 102 kg paikkeilla, mutta siitä huolimatta pidän itseäni paremmassa kunnossa. Olen siis vaa'an mukaan joku 5kg - 7kg "lihavammassa" kunnossa riippuen päivästä.

Viime vuonna katsoin vaakaa varmaan päivittäin aamulla sekä illalla. Tällä kertaa en ole katsonut vaakaa käytännössä yhtään. Molemmat dieetit ovat rungoltaan samat eli hiilaridieetti missä päiväkohtaiset hiilarit ovat matalat. Ainoa suurempi ero näiden dieettien välillä onkin sitten rasvat joita olen yleisellä tasolla nostanut. Mitään lukuja en osaa kertoja, mutta ero on huomattava. Myöskin tosiaan lähtötilanne dieetin alkamiselle ovat olleet ihan erilaiset sillä olen ollut käytännössä viime vuoden dieetin jälkeen enemmän tai vähemmän "dieetillä" minkä johdosta ruokavalio muutokset ovat olleet vieläkin maltillisemmat.

Nykyiselle dieetille olet ottanut käyttöön myöskin aktiivisemman aerobisen harjoittelun sillä viime vuoden dieetillä keskityin ruokavalioon ja käytännössä yhteen treeniin päivässä. Kävin kyllä juoksemassa, mutta tuo tuntui olevan tuolloin hieman liikaa välillä minkä johdosta nykyisen dieetin aikana olen enemmänkin käynyt kävelemässä. Alkuvuoden aamulenkillä käynti onkin nyt viime aikoina ollut aamukävelyä ihan vain siksi, että kävely on itselleni parempi tapa kuin juokseminen. Juokseminen polttaa helpommin lihaksia kun käveleminen on sinällään kevyempää lihaksille ja kuitenkin se tärkein asia on treenin kesto eikä niinkään vauhti. Tasasykkeinen aerobinen treeni on rasvan poltolle parempi ratkaisu kuin yltiöpäinen juokseminen.

Käytännössä vaihdoin noin parinkymmenen minuutin kevyen juoksemisen 35 minuutin kävelylenkkiin aamuisin. Jostain syystä en vain halunnut nostaa juoksulenkin pituutta vaan ennemmin aloin tekemään ajallisesti pidempiä kävelylenkkejä. Kävellen kun ei tarvitse tehdä niin pitkää lenkkiä kun käveleminen vie enemmän aikaa lyhyemmällä matkalla.

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.