Maastaveto treeniä ketjuilla PTVGYM:llä

11.06.2022 - 10:06

Eilen oli vuorossa jälleen kerran maastaveto treeniä ketjuilla Pitäjänmäen PTVGYM:llä. Olen nyt tehnyt jokatoinen perjantai rintatreenin eli penkin ja jokatoinen selkätreenin eli maastavedon ketjuilla. Yhdessä vaiheessa tein perjantaisin lähestulkoon aina selkätreenin mutta päätin sitten jossain vaiheessa sekoittaa pakkaa tekemällä selkätreenit ja rintatreenit eri päivinä. Lauantaisin olen käynyt tekemässä normaaliin tapaan jalkatreenin sillä en ole ihan niin paljoa en ole vaihdellut treenipäiviä sillä tuolloin minun pitäisi sekoittaa pakkaa vieläkin enemmän. Toisaalta välillä teen kyllä tuollakin tavalla mutta liian usein tehtynä se sekoittaa liikaa mikä vaikuttaa negatiivisesti myöskin tuloksiin.

En käynyt torstaina treenaamassa kun minulla oli töissä "tiimipäivä" ja siten ajattelin, että nyt olisi kulkenut kun olin hieman levännyt eikä minulla ollut treeniä pohjalla. Kuitenkaan mitään ihmeellistä en saanut aikaan mutta ei se kuitenkaan ihan heikosti mennyt. Maastaveto tuntuu menevän kyykkyä ja penkkiä heikommin tällä hetkellä niin kuin se on oikeastaan mennyt jo hieman pidempään. Välillä saan tehtyä todella hyviä maastaveto treenejä mutta ehkä odotukset ovat aina maastavetoa kohtaan korkeammalla niin sitä odottaa sitten vain koko ajan ennätyksiä tai lähelle ennätyksiä.

Normaali 220kg tuntui todella kevyelle minkä jälkeen 220kg ketjuilla tuntui menevän myös hyvin. Kuitenkin kun laitoin tankoon 250kg plus ketjut niin ongelmia alkoi tulemaan. Sain tehtyä pari ykköstä joista jälkimmäinen oli taistelua mutta joista kumpikin oli samankaltaisia. Alku lähti hyvin nousemaan mutta ongelmat alkoivat polvien kohdasta. Ensimmäisellä kerralla loppu tuli vielä paremmin mutta jälkimmäisellä loppu oli enemmän taistelua. Halusin vielä tuon jälkeen jatkaa niin päätin laskea painot 230kg plus ketjut joilla tein kaksi kolmen toiston sarjaa.

Olen kyllä samaa taas huomannut kun olen tehnyt räkkivetoja viime aikoina. Juurikin tuo polvien kohdalta viimeistely on ollut vaikeaa. Vielä muutamia viikkoja sitten sain nostettua ensimmäistä kertaa 300kg räkistä minkä lisäksi tuli vedettyä 280kg vastustusnauhoilla mutta tuon jälkeen myös räkkivedoissa en ole päässyt ihan tuolle tasolle. Varmaankin vain odotukset ovat nousseet tuon 300kg jälkeen niin muu tuntuu epäonnistumiselle.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.