Kyykyssä 225kg maastaveto- & penkkitreenin jälkeisenä päivänä

11.09.2018 - 09:00

Lauantaina oli vuorossa jalkatreeni miltä en tiennyt mitä odottaa ja oikeastaan mitä tulen edes tekemään. Viikko oli yleisesti kuitenkin ensimmäinen normaali viikko loman jälkeen eli käytännössä ensimmäinen viikko pitkään aikaan kun tein tai ainakin piti tehdä kaksi kyykky treeniä samalla viikolla. Tietenkin viime viikolla kun palasin lomalta niin tämä jo osittain tapahtuikin mutta muutoin viikko ja treenit olivat erilaisia kuin "normaalisti". Tällä kertaa minulla oli pohjilla selkä- & rintatreeni missä tein samassa treenissä maastavetoa sekä penkkiä niin en oikein tiennyt mitä odottaa. Muutoinkaan en ollut ihan varma miten tulen jalkoja treenaamaan.

Kun lämmittelyt sujuvat loistavasti ilman kipuja tai että jaloissa ylipäänsä tuntuu mitään ihmeellistä niin se alkaa aina mietityttämään. Varsinkin kun pohjalla oli edellisen päivän maastavedot sekä penkki. Ei nyt penkki niinkään vaikuta jalkojen treenaamiseen mutta maastaveto kylläkin ja se, että olin tuon perjantain treenin jälkeen todella väsynyt. Kun lämmittelyt menevät hyvin niin se ei takaa mitään ja siksi en tiennyt oikein mitä odottaa ja miten alkaa rakentaan jalkatreeniä kyykyn osalta.

Tein lämmittelynä normaaliin tapaani jalkaprässiä etureisille sekä takareisille kuusi sarjaa eli molemmille kolme sarjaa 100kg painoilla. 100kg painot ovat itselleni siinä mielessä hyvät painot, että ne eivät paina mutta painavat edes hieman. 100kg pystyy tekemään hyvin kontrolloituja toistoja sekä nopeita toistoja tarpeen mukaan. Sekoitan tempoa aina sitä mukaan mille jaloista tuntuu ja minkä katson olevan paremman tuntuista juuri sillä hetkellä. Välillä rauhallinen tempo tuntuu olevan hyväksi ja välillä tarvitsen nopeatemposia toistoja jalkojen lämmittelyksi. Haluan saada jalat lämpimäksi sekä samalla myöskin totutella painoihin. Omalla kohdalla painoihin totuttautuminen toimii parempana lämmittely kuin cardio. Cardio on silloin hyvä tapa jos haluaa saada paikat lämpimäksi mutta haluan saada samalla myöskin tottumista painoihin.

Lämmittelyn jälkeen kyykkykin alkoi sujumaan heti alusta asti hyvin. Tämä oli edelleen hieman hämentävää ja ajattelin kyykyn menevän huonommin kunhan saan painoja enemmän. Näin ei kuitenkaan käynyt vaan aloin jo miettimään 240kg kyykkäämistä eli uutta kyykky ennätystä. Tähän en sitten lopulta päätynyt vaan päädyin tekemään viimeisen normaalin kyykyn 225kg painoilla minkä jälkeen lopetin normaalin kyykyn ja aloin tekemään boxi kyykkyä.

En ollut enään tässä vaiheessa yhtään varma jaksamisestani joten aloitin boxi kyykyn ihan 60kg painoista ja nousin pikkuhiljaa suurempiin painoihin. Yleisesti menin ihan fiiliksen mukaan sarjamäärissä ja toistoissa missä päädyinkin lopulta 160kg painoihin joilla tein kolme seitsemän toiston sarjaa. En ole nyt ihan varma mikä on ollut suurin painoni boxi kyykyssä mutta arvelisin, että tämä 160kg on suurin käyttämäni paino ainakin vapalla tangolla. En ole ihan varma mutta luulisin näin on ellen sitten ole aikaisemmin tehnyt 160kg painoilla mutta suuremmilla en ole. Kuitenkin kolme kertaa seitsemän on kuitenkin "ennätykseni" 160kg painoilla boxi kyykky sillä jos olen joskus 160kg tehnyt niin en ole varmastikkaan saanut kuin kolme tai viisi toistoa.

Kyykkyihin meni taas se hieman yli tunti aikaa minkä jälkeen loppu treeni oli "vain" bodausta enemmän tekniikalla ja tuntumalla kuin painoilla. Jostain syystä en vain alkanut hakkaamaan mitään ihmeellisiä liikkeitä kyykyn jälkeen vaan enemmänkin aloin "säästeleen". En tiedä johtuiko se aikaisemmista tehdyistä kyykyistä ja siitä, että olin edellisenä päivänä tehnyt maastavetoa sekä penkkiä? Jostain syystä en vain saanut itseäni siihen tilaan, että nyt paukuttaisin hirveän treenin aina loppuun saakka. Oliko se sitten hyvä vai huono asia niin tiedä tätä.

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.