Kokeilin vähän pyramiidi sarjoja kuntosalilla

16.11.2016 - 12:06

Oikeastaan kaikki lähti liikkeelle viime perjantain jalkatreenistä ja sen 432 toistosta. Olin ajatellut tänään tekeväni jotain uutta, mutta en sitä mitä lopulta tein. Olin ajatellut kokeilevani yhtä - paria uutta / vähän vähemmän tehtyä liikettä. Löysin yhden hyvän liikkeen testattavaksi, mutta kirjoittelen tästä kun on sen aika. Tänään kun en tehnyt sitä liikettä. Kun tein treenin yleisesti erilailla niin en viitsinyt tehdä vielä uutta liikettä siihen päälle. Uusi teko tapa ja uusi liike olisi ollut murhaava ja mennyt pieleen. Uuden liikkeen tekemisessä on aina asioita  mitä pitää ottaa huomioon kuten painot ja liikkeen tekeminen. Painojen valinta ei voi osua heti oikeaan vaan on parempi aloittaa pienillä painoilla jopa todella pienillä. Lisäksi liikeradat ja liikkeen tekeminenkin voi  olla haastavaa joka ei välttämättä mene nappiin ekalla treenillä eikä välttämättä edes toisella kerralla. Tästä syystä jätin uuden liikkeen tekemisen väliin tänään sillä kokeilin tänään pyramiidi sarjoja. Pyramiidi sarja on minulle tuttu juoksun puolelta kun alkuvuodesta juoksin yhden pyramiidi-intervallin. Kuntosalilla en ole ikinä tehnyt mitään vastaavaa joten tänään tein ensimmäiset sarjat pyramiideina.

Pyramiidisarja on melkein sama asia kuin oikea pyramiidi. Ensimmäisillä toistoilla ollaan pyramiidin ensimmäisellä tasolle, keskivaiheessa ollaan ylhäällä ja viimeisillä toistoilla ollaan taas pyramiidin ensimmäisellä tasolla. Tein tänään kolmeportaisen pyramiidin vai onko nyt pyramiidi oikea termi kun painot menivät pienemmästä suurempaan ja takaisin eikä suuremmasta pienempään ja takaisin. Kun juoksin pyramiidi-intervallin aloitin pidemmällä matkalla ja jouksin lyhempiä matkoja kohti huippua jossa juoksin pienimmän matkan. Takaisin alhaalle juoksin samat matkan käännetyssä järjestyksessä. Tänään kuntosalilla aloitin sarjat pienimmillä painoilla ja olin huipulla suurimmilla painoilla. Toistomäärät olin päättänyt viime perjantain tapaan kahdeksaan, koska kymmenen sarjat ovat vähän liian pitkiä ei normi sarjaan.

[[{"fid":"187","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"263","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Olin saanut vähän tähän ideaa siis viime perjantain jalkatreenistä ja niistä toistomääristä joiden takia jalkanit olivat jumissa / kipeat monta päivää. Tästä syystä tiesin olevani huonossa kunnossa ja tarvitsen treeneihin lisää tehoa joten jotain oli tehtävä. Päätin erilaisesta treenistä oikeastaan matkalla kuntosalille, mutta ennen treenin alkua en ollut itse edes varma miten teen koko treenin. En tiennyt olisinko tehnyt vain ensimmäisen liikkeen pyramiidina vai kaikki liikkeet. Päädyin lopulta siihen, että tein aluksi kolmen portaan pyramiidisarjan jonka jälkeen pidin vähän taukoa jonka jälkeen tein samoilla painoilla vielä tiputussarjan.

Treenaaminen oli ihan erilaista, kun olisi vetänyt normipäivää. Aina kun pääsi "huipulle" eli raskaimpaan painoon niin silloin alkoi painamaan ja tuntumaan. Vaikka tämän jälkeen painot taas pienenivät niin tuska ei helpottanut tai edes nostojen ylössaanti. Ensimmäisillä ja toisilla painoilla tekeminen oli kevyttä, sitten alkoi vaikeudet ja liikkeen tekeminen alkoi painamaan eikä se tämän jälkeen sitten helpottanut vaikka painot vähenivät. Samoiten mitä enemmän liikkeitä alkoi olemaan alla niin sitä raskaammilta loput liikkeet tuntuivat. Ensimmäisen hauisliikkeen jälkeen minulla alkoivat krampata kädet kun niitä laittoi vähänkin koukkuun eli minun piti pitää käsiä suorina hetken aikaa liikkeen teon jälkeen.

[[{"fid":"188","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"263","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Treeni oli hieno kokemus ja raskas treeni. Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan. Tälläistä treeniä suosittelen ja yritän itse alkaa tekemään aina silloin tällöin, mutta mitään viikkoja milloin teen tällä tavalla koko viikon en ala tekemään. Siinä ei ole yhtään mitään järkeä, koska tälläin ei jaksa tehdä koko viikkoa. Kannattaa myös vähän miettiä mitä tekee ja milloin ottaa jonkun varmistamaan, koska tällä tyylillä esim penkki, kyykky tai prässi voi olla jopa vaarallista tehdä yksin. Tällä tyylillä kun menee mehut nopeasti ja jos ei jaksakkaan nostaa tankoa niin ...

Olkapää & hauis

  • Pystypunnerrus pyramidsarja 20kg x8, 25kg x8, 30kg x8, 25 x8, 20kg x8 + tiputussarja 30kg x8, 25kg x8, 20kg x8
  • Vipunostot sivuille pyramidsarja 7,5kg x8, 10kg x8, 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8 + tiputussarja 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8
  • Hauiskääntö istuen 7,5kg x8, 10kg x8, 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8 + tiputussarja 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8
  • Hauiskääntö maaten alataljassa 30kg x8, 40kg x8, 50kg x8, 40kg x8, 30kg x8 + tiputussarja 50kg x8, 40kg x8, 30kg x8
  • Vipunostot takaolkapäille kaapelilla 10kg x8, 12kg x8, 15kg x8, 12kg x8, 10kg x8 + tiputussarja 15kg x8, 12kg x8, 10kg x8
  • Hauis ristitaljassa 20kg x8, 25kg x8, 30kg x8, 25kg x8, 20kg x8 + tiputussarja 30kg x8, 25kg x8, 20kg x8
  • Vipunostot eteen 7,5kg x8, 10kg x8, 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8 + tiputussarja 12,5kg x8, 10kg x8, 7,5kg x8
  • Vipunostot takaolkapäille 2,5kg x8, 5kg x8, 7,5kg x8, 5kg x8, 2,5kg x8 + tiputussarja 7,5kg x8, 5kg x8, 2,5kg x8

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.