Kokeilen vaihteeksi kahta maastavetotreeniä viikkoon

26.11.2018 - 08:00

Kesällä kun sain nostettua 280kg uudeksi maastaveto ennätykseksi niin tämän jälkeen en ole maastavedossa hirveästi juhlinut. Penkissä olen saanut nostettua yleistä tasoa minkä minkä lisäksi olen saanut tehtyä slingshot maksimi ykkösen. Sama on tapahtunut kyykyssä missä olen saanut nostettua 240kg minkä lisäksi olen saanut parannettua yleistä tasoa. Maastavedossa en ole saanut tehtyä oikeastaan kumpaakaan. En ole saanut nostettua yleistä tasoa enkä ole päässyt kokeilemaan uusia ennätyslukemia.

Yksi syy miksi maastaveto on jäänyt jylläämään paikoilleen on se, että aloin miettimään liikaa 300kg. Minulle tuli oikeastaan pakkomielle saada nostettua 300kg jolloin mikään muu ei oikein edes kelvannut tai miellyttänyt. Välillä ajattelin että tänään on se päivä kun 300kg nousee ja tämän johdosta yritin nousta isoihin painoihin mahdollisimman vähällä. Tämä aiheutti kaksi ongelmaa. Ensinnäkin kun yritin nousta isoihin painoihin vähällä niin toistoja ei tullut montaa ja kun sitten epäonnistuu niin treeni on pilalla eikä sitä voi helposti korjata. Huomasin senkin asian, että kannattaa vain tehdä enemmän toistoja ja nousta pikkuhiljaa sillä paketti pysyy paremmin kasassa kun alla on enemmän lämmittelyä. Samalla kun nousee pikkuhiljaa niin näkee paremmin todellisen kunnon.

Oman kokemuksen mukaan maastavedossa on hyvin vaikea lähteä rakentamaan treeniä suurilla painoilla tehdyn epäonnistumisen jälkeen. Maastavedossa sait painoilla toiston tehtyä tai et niin jopa yrittäminen itsessään vie todella paljon voimia. Aluksi pitää laittaa enemmän painoja tankoon, tämän jälkeen pitää alkaa keskittyä tekemiseen minkä jälkeen on vuorossa itse tekeminen. Kävipä tuossa nostamisessa miten tahansa niin se vaatii veronsa kun kyseessä on maastavedon kaltainen liike.

Penkissä tuloskehitystä voi perustella slingshotilla mutta muutoinkin penkki on ollut minulle se parhain liike. Kyykyssä voi perustella sitä, että kyykky on ollut minulle heikoin liike jo pitkään ja minulla on ollut nyt hieman yli vuoden pituinen nousukunto. Maastavedossa puolestaan taidan olla aikalailla omissa maksituloksissa ainakin omasta mielestäni ja kun ollaan kuitenkin tälläisissä painoissa puhuttaessa 300kg niin kaiken pitää vain onnistua. Myöskin kun käyn lähes jokapäivä treenaamassa enkä keskity yksinomaan maksimituloksiin niin välipäiviä ei tule mitä maksimituloksia hakiessa tarvittaisiin. Olisikin eri asia käydä treenaamassa joku kolme kertaa viikossa pelkästään voimaa.

Kokeilin tuossa vähän aikaa kesäloman jälkeen tehdä kaksi maastavetotreeniä viikkoon. Taisin tehdä näin pari vai kolme viikkoa minkä jälkeen lopetin tämän. Kaksi maastavetotreeniä alkoi vain tuntua kropassa ja varsinkin selässä mitä enemmän näitä tein ja tämä alkoi näkymään myös tuloksissa. Nyt kuitenkin olen alkanut miettimään tämän palauttamista sillä penkki ja kyykky on parantanut ja näissä liikkeissä olen käyttänyt kahta treeniä per viikko. Maastavedon kannalta minun pitää vain ottaa se huomioon kuin penkissä ja maastavedossa että huonoja päiviä alkaa tulemaan enemmän. Välillä kulkee ja välillä ei minkä huomasin esimerkiksi tällä viikolla kyykyssä.

Keskiviikkona tein yhden toiston 220kg painoilla mikä tuntui painavan todella paljon. Tämän jälkeen päätin laskea painot 160kg millä tein kolme seitsemän toiston sarjaa ja nämäkin painoivat kropassa todella paljon. Lauantaina kun vuorossa oli viikon toinen jalkatreeni ja tein kyykkyä niin sain kyykättyä 210kg painoilla kolme kertaa kolmoisen. Tälläisiä viikkoja kyykyssä on tapahtunut useita että toinen treeni menee huonosti ja toinen paremmin. Penkissä vastaavasti näin on välillä käynyt mutta useammin olen tietoisesti tehnyt ihan erilaisia treenejä erilaisilla painoilla.

Maastavedon ongelma tuntuu kuitenkin olevan henkinen. Jostain syystä vaikka kyykky onkin ollut se heikoin liike ja se liike mitä olen halunnut eniten kehittää niin se ei paina yhtään takaraivossa mutta maastavedossa 300kg on alkanut vain kummittelemaan. Tuollainen tuloshaku tai jonkun tietyn tuloksen saaminen alkaa vain pilaamaan treenejä kun kokoajan miettii asiaa. Minun pitää vain rohkeasti alkaa tekemään maastavetoa samalla kaavalla kuin kyykkyä.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.