Jalkaprässi on egoilijan unelma ja mitä itse en ole tehnyt pitkiin aikoihin

30.09.2023 - 10:33

Jalkaprässi on oikeasti monipuolinen liike kuntosalilla mutta yleisesti näen sen suomalaisen miehen egon kohottajana. Jalkaprässi on monelle se liike kuntosalilla missä saa tehdä isoilla painoilla ja näyttää muille että kyllä minäkin voin treenata isoilla painoilla. Kesällä huomasin myös erään tavan ja tyylin mikä toistui tietyllä tapaa tietyissä paikoissa. Olin kesällä puolitoista kuukautta pois lähi ketjusalilta ja kun palasin sinne niin ei hyvää päivää. Huomasin sen asian hyvin nopeasti että ketjusaleilla varsinkin miehet käyttävät suhteessa paljon suurempia painoja kuin "kunnon" saleilla.

Siis juuri ne treenaajat jotka eivät tee mitään kyykky liikkeitä niin pääset egoilemaan sitten jalkaprässissä tai sitten jos jotain kyykky liikettä tehdään niin jalkaprässissä käytetään kolme neljä kertaa enemmän painoja kuin kyykky liikkeissä. Tietenkin on ihmisiä joille esimerkiksi normaali takakyykky sovi eivätkä sitten syystä tai toisesta tee vastaavaa kyykkyliikettä niin silloin jalkaprässi on yksi helpommista liikkeistä. 

Normaalisti jalkaprässissä ei sinällään ole mitään mikää ja itse näen jalkaprässin monipuolisena laitteena missä voi helposti pienillä tekniikka muutoksilla muuttaa sitä mihin kohtaan jalkoja jalkaprässi ottaa. On leveää ja kapeampaa otetta, sitten on kelkan yläosassa ja alaosassa otteet minkä lisäksi on vielä sitten enemmän hifistelynä jalkaterän kulman vaihtaminen. Näistä eri jalka-asennon otteista on monessa paikassa hyviä ja selviä kuvia sekä Youtube videoita.

Ongelma tässä on vain se että normaali treenaaja ei yleensä tiedä näistä mitään vaan yleensä keskitytään että siihen jalkaprässiin saa ladattua niin paljon painoja kun vain uskaltaa laittaa. Tämän eron juurikin näin kesällä kun palasin puolentoista kuukauden tauon jälkeen käymään ketjusalilla. Treenaajasta toiseen jalkaprässissä näkyy että lähes kaikki lähialueen 25kg kiekot on ladattu jalkaprässiin. Myöskin sitten se miten jalkaprässiä tehdään on pienet nytkytykset kun sitä kelkkaa ei uskalla viedä edes normaaliin asentoon painoista johtuen. 

Nytkytykset, polvista kiinni pitäminen ja nopeampa tempo on sitä mitä ketjusaleilla näkee usein ja "kunnon" saleilla harvemmin. Sitten kun ollaan "kunnon" salilla niin ero on huomattava ja käytettävät painot on jopa suhteessa pienemmät. Niin sanotusti "kunnon" salilla näkee juurikin sitä että treenaajat käyttävät maltillisempia painoja, toistot ovat täysimittaisia, ei pidetä käsiä polvien päällä työntämässä sekä käytetään erilaisia tekniikoita kuten ote leveyksiä ja jalkojen paikkoja.

Itse en ole tehnyt jalkaprässiä kunnolla aikoihin ja viimeksi kun tein jalkaprässiä säännöllisesti niin tein sitä lämmittelynä kyykylle. Kun olen tehnyt jalkaprässiä enemmän tai vähemmän vuosien varrella niin itse olen keskittynyt joko etureisien tai takareisien tekemiseen. En ole käyttänyt normaalia jalkaotetta juurikaan sen takia kun en tiedä tarkalleen mihin kohtaan jalkoja se ottaa. Tämän vuoksi olen tehnyt jalkaprässiä vain joko jalat alaosassa etureisille tai yläosassa takareisille. 

Eri jalkojen asentojen ohella käytin myös pysäytystekniikkaa mitä käytän myöskin esimerkiksi penkkiä tehdessä. Pysäytystekniikalla pidin jalkaprässin tekniikan hallussa minkä lisäksi minun ei tarvinnut käyttää niin paljon painoja jalkarpässissä. Yleisesti tein jalkaprässiä 200kg - 300kg painoilla minkä lisäksi joskus tein myös suuremmilla mutta yleisesti minulla oli tuo 200kg - 300kg painoja. Myöskin kumilenkkejä tuli käytettyä aktiviisesti. Toistomäärät olivat aina 20 - 25 toiston luokkaa ja tein juurikin sellaisilla painoilla joilla tuo 20 toistoa tuli täyteen pysäyttäen. 

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?