Hack-kyykky on jalkatreenin kuningas liike mitä tuli tehtyä pelkästään hieman yli tunti

24.02.2017 - 15:29

Kun pitkästä aikaa pääsi tekemään hack-kyykkyä niin samalla sitä tuli sitten tehtyä hieman yli tunti. Käytännössä tein torstain jalkatreenissä pelkkää hack-kyykkyä. Hack-kyykyn jälkeen tein kylläkin vielä yhden jalan takareisilaitetta, mutta suurimman osan treeniajasta olin kuitenkin hack-kyykyssä. Tällä kertaa hack-kyykkyä oli mukava tehdä siinäkin mielessä, että mihinkään paikkaan ei sattunut yhtään vaan pääsin tekemään hack-kyykkyä normaalisti. Ei mitään "rajoitteita" vaan pääsin tekemään toistoja ihan normaalisti ettei tarvinnut "varoa" mitään tai säästellä.

Tällä kertaa tein lämmittelyn ihan kunnolla. Ehkä jopa niin kunnolla etten ole aikoihin tai edes ikinä tehnyt. Aluksi tein hack-kyykyssä muutamia toistoja ilman painoja minkä jälkeen siirryin tekemään etureisilaitetta. Etureisilaitteessa tein pari kolme sarjaa kontrolloiduilla toistoilla missä jokainen toisto oli kontrolloitu. Niin ylösviennit kuin alasviennit olivat kontrolloituja. Painot olivat siinä välimaastossa kevyen sekä "raskaan" väliltä ja toistomäärät sarjaa kohden joku 15 - 20 toistoa.

Etureisilaitteen jälkeen siirryin takaisin hack-kyykkyyn missä tein 20kg, 40kg sekä 60kg painoilla lämmittelyt siten, että aloitin tekemällä kaksi toistoa pysäytyksillä minkä jälkeen tein kolme - viisi normaalia toistoa. Nuo parin toiston pysäytykset olivat ihan viiden - kymmenen sekunnin alhaalla pitoja. Kokeilin vastaavalla tyylillä lämmittelyä jo joulukuussa kun viimeksi tein hack-kyykkyä. Olen myöskin kokeillut vastaavaa normaalissa kyykyssä, mutta tuo on ollut hieman vaikeampaa tai sitten minulla on ollut vain liian suuria painoja.

Olen juurikin pidoilla yrittänyt saada jalat lämpimiksi, että ne olivat kunnolla lämpimät ja valmiit työskentelemään suuremmillakin painoilla. Mielestäni jalat tottuvat suurempaan paino kuormaan helpommin juurikin pidoilla alhaalla minkä jälkeen nousu vaihe on paljon raskaampi kuin normaaleilla toistoilla milloin tekeminen on jatkuvaa. Ihan sama kun tekee penkissä pysäytyspenkkiä eli pysäyttää toistot alhaalla pitoon minkä jälkeen nostaminen on paljon raskaampaa kun yhtenäisellä toistolla. Olen myöskin penkissä sekä ranskalaisessa punnerruksessa tehnyt viimeaikoina siten, että olen aloittanut sarjan tyyliin 5 - 7 pysäytystoistolla minkä jälkeen olen vaihtanut tyylin normaaliin. Tekee vain alkuun mahdollisimman monta pysäytystoistoa minkä jälkeeen tekee niin monta normaalia toistoa kun vain jaksaa. Se on oikeasti ihmeen vähän kuinka monta toistoa pysätyksien jälkeen saa.

60kg jälkeen lämmittelin hack-kyykkyä viiden toiston sarjoilla 80kg ja 100kg painoilla minkä jälkeen yritin tehdä 120kg painoilla viiden toiston sarjaa. Tämä jäi kuitenkin tällä kertaa haaveeksi kun sain vain kolme toistoa. Aloitin siis hack-kyykyn tekemisen siten, että pikkuhiljaa nousin päivän maksimiin hieman eri tyyleillä minkä jälkeen laskin painot 100kg jatkaen sarjojen tekemistä. Sinällään aika samankaltaista mitä olen rintatreenissä tehnyt penkissä, mutta yrittänyt pitää toistomäärät lähempänä viittä kuin penkin 1 - 3 toistoa.

120kg jälkeen laskin siis painot 100kg millä teinkin sitten kahden tyyppisiä sarjoja. Ensinnäkin tein suoria kymmenen toiston sarjoja minkä lisäksi tein viiden toiston pysäytyksiä. Näitä tekniikoita tuli käytettyä ristiin eli joka toinen sarja oli suora sarja ja joka toinen pysäytys. Pysäytyksissä tuli käytettyä kolmen sekunnin pysäytyksiä alhaalla. Kun 100kg alkoi tuntumaan liian raskaalle niin vaihdoin painot 80kg joilla tein vielä suoria sarjoja. Pysäytys toistoilla olevat sarjat jäivät tällä kertaa "vain" 100kg painoihin.

Tried some #pausehacksquats 3s pause on down. #hacksquat #hacksquats #legday #legworkout #gym #gymlife

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Kyykyssä ja hack-kyykyssä jalkojen asennolla on väliä joten keskity löytämään itselle sopiva asento

Se mitä yritin tällä kertaa tehdä oli kopioida jalkojen asento kyykystä sillä olen mielestäni löytänyt hyvän tyylin kyykyssä. Mielestäni kyykyssä ja hack-kyykyssä toimii samat tai suurin piirtein samat jalkojen asennot. Jalkojen asento on molemmissa liikkeissä tärkeä ja varsinkin hack-kyykyssä hyvällä jalkojen asennolla karsii mahdolliset polvikivut. Tietenkin jalkojen asento molemmissa liikkeissä vaikuttaa liikkeen liikerataan saada liike hyvin alas. Kyykyssä olen huomannut, että itselläni on vaikeuksia saada huonolla asennolla liike hyvin alas. Joko polvet alkavat menemään nousu vaiheessa sisään päin mikä on vaarallista tai tasapainon kanssa on yleisesti ongelmia. Kun minulla on tasapainon kanssa ongelmia niin tekeminen on sen mukaista. Myöskin kyykyssä selän asento riippuu itselläni paljon jalkojen asennosta. Samoja piirteitä on myöskin hack-kyykyssä, mutta mielestäni hack-kyykyssä polvet ovat kovemmalla kuin selkä. Kyykyssä voi saada selän helposti kipeäksi ja hack-kyykyssä polvet.

Itse olen nyt suosinut niin kyykyssä kuin hack-kyykyssä mahdollisimman leveää otetta minkä lisäksi jalkaterät ovat pienessä v-asennossa. Ei siis ihan mitään sumo tyylejä eikä lähellekkään sitä, mutta varmaankin hieman leveämpi väli jalkojen välillä kuin hartialinja? Olen tämän huomannut hyvin videoilta mitä olen ottanut nyt suhteellisen paljon, että kyykyssä ja maastavedossa itselläni kapeampi jalkojen väli sekä jalkaterät suoremmassa ovat tuottaneet tekniikka ongelmia. Maastavedossa selän asennon kanssa ja kyykyssä toisiaan tasapainon sekä alasviennin.

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.

Siinä meni 19-vuotta kun omalle kohdalle osui kuntosalilla roinaraivoa ja eräällä tapaa se yllättää että tämä tapahtui Elixialla mutta käytännössä ei. Mitä olen seurannut Elixian menoa viimeisien vuosien aikana niin se on mennyt vain alaspäin niin kuntosali viihtyvyydessä ja varsinkin laitteiden sekä välineiden osalta. Kuinkaan tuo ei tule yllätyksenä että Elixialla on laiitteet ja välineet huonossa kunnossa kun niitä ei ikinä huolleta. Tangot ja kahvat vikisevät kun niitä ei öljytä, laakerit ovat menneet sekä karhennus (grippi) sitä ei enää ole. Tämän johdosta tangot ja kahvat pitävät erilaisia ääniä kun niitä käyttää sekä käyttäminen muutenkin on vaarallisempaa kun tangoissa ja kahvoissa ei ole enää karhennusta (grippiä).

Siitä on reilut kymmenen vuotta kun lähdin Vammalasta Espooseen ja sinä aikana on tuntunut vain sille että vuosi vuodelta kaupunki kuolee. Tämän on huomannut siinä että aina kun täällä on käynyt niin aina on tullut vain lisää tyhjiä kiinteistöjä. Onhan tietenkin muutamia poikkeuksia kuten Citymarket, Prisma, Puuilo, Zarillo sekä uudet tilat Veikonkoneelle ja Powerille. Kuitenkin yleisesti on tuntunut sille että enemmän on ollut lähtijöitä kuin tulijoita ja siksi onkin kiva nähdä että Vammalaan tuli uusi kuntosali mitä ainakin itse olen toivonut.

Kävin ennen joulua lauantaina tekemässä jalkatreenin Tampereen Loaded:lla ja heti jouluaaton jälkeen selkätreenin keskiviikkona. Tulin lauantaina ennen joulua käymään Vammalassa mutta tällä kertaa en tullut Loaded:in kautta vaa ajoin suoraan Vammalaan. Minun oli tarkoitus mennä Loaded:lle "vasta" sunnuntaina kun tulin lauantaina aamupäivästä enkä halunnut mennä silloin treenaamaan. Kuitenkin kun tulin aamupäivästä ja katselin siinä sitten sen hetkistä säätilaa sekä sunnuntain säätä niin päätin ja jaksoin lähteä lauantai-iltana Loaded:lle vartavasten.

Kolme viikko sitten tein ensimmäisen kolme penkki treeniä viikkoon kovaa, kovempaa ja täysillä ja viime viikolla tein toisen ja jälkimmäisen kolme penkkiä treeniä viikkoon kovaa. Tämä oli tälläinen kahden viikon testaaminen miten kolmen kovan penkki treenin tekeminen viikkoon onnistuu. Tuo kovaa, kovempaa ja täysillä puolestaan oli vain oma ilmaisuni sille millaisella mentaliteetilla treeneihin menin. Kuitenkin vasta kuntosalilla sitten päätin miten treenit oikeasti tulin tekemään eikä minulla ollutkaan tarkoituksena aina lisätä painoja sillä kovempaa ja täysillä ei sitä tarkoita.