BAO The Creatine: Kreatiinin paluu pidemmän tauon jälkeen käyttöön

04.12.2022 - 11:17

Kreatiini on kuulunut omaan lisäravinne käyttöön todella pitkään mutta tuossa jokin aika sitten viime vuonna vai jo jopa edellisenä vuonna päätin jättää kreatiinin käyttämisen. Syitä tuohon oli periaatteessa kaksi mutta käytännössä yksi. Ensimmäinen pienempi syy on se että nykyään jo jonkin aikaa lähes kaikki preworkoutit sisältävät kreatiinia vähemmän tai hieman enemmän. Ajattelin että en jaksa nyt ostaa "lisä" kreatiinia kun kerran preworkout sitä jo sisältää mutta suurempi syy oli nähdä miten kreatiinin pois jättäminen vaikuttaa kroppaan?

BAO The Creatine, glutamine, night protein

Yritän tässä nyt muistella koska se oli milloin jätin kreatiinin pois käytöstä mutta en vain yksinkertaisesti sitä nyt muista. Luulen kuitenkin jos lähtisin arvaamaan tuota ajankohtaa niin sen pitäisi osua viime kesään kun kokeilin 30 päivän "hc" dieettiä. Lähtökohtaisesti lähdin kokeilemaan miten kreatiinin pois jättäminen vaikuttaa kroppaan ja sitä kautta painoon. Kreatiini kuitenkin lähtökohtaisesti lisää nestettä lihaksiin niin ajattelin sitten kokeilla miten tuo vaikuttaa positiivisesti painooni?

Kreatiinin pois jättäminen vaikutti dieettiini positiivisesti minkä oikeastaan vasta nyt tajusin. Ensimmäisellä viikolla painoni tippui 4kg ja vaikka tuolloin tiesin sen olevan nestettä niin en tuolloin tajunnut sen olevan vaikutusta kreatiinista. Varmaan puolet tuosta 4kg:sta oli kreatiinin pois ottamisen vaikutusta minkä nyt vasta tajusin kun otin kreatiinin uudestaan käyttöön. Aloin käyttämään kreatiinia uudestaan tuossa muutamia viikkoja sitten kun sitä vielä kaapista löytyi ja kun tein black fridaynä lisäravinne ostoksia baoshop.fi:sta niin otin BAO The Creatine testiin.

Kreatiinin takaisin ottaminen on vaikuttanut painooni nousevasti sillä ruokavalioni ei ole muuttunut mutta painoni on noussut. Ainoa ero on ollut juurikin kreatiinin ottaminen käyttöön ennen treeniä. Mitä itse BAO The Creatine tulee niin eipä se paljon tunnu Star Nutritionin Creatine Monohydrate eroavan mitenkään mitä olen nyt viimeisien vuosien aikana käyttänyt paitsi "pussien" koko. Sitä miten kreatiinin käyttäminen tai ei käyttäminen vaikuttaa treeneihin niin en ole kyllä mitään vaikutusta huomannut. Kuitenkin olen nyt viime aikoina keskittynyt penkissä, maastavedossa sekä kyykyssä painoihin enemmän kuin bodaukseen mikä on ollut vain "plussaa". Näin ollen en osaa sanoa miten kreatiini vaikuttaa treeniin mutta tuo painon nouseminen ja laskeminen viittaa siihen että jotain se kyllä kropassa tekee.

https://baoshop.fi/fi/product/bao-the-creatine-700-nbsp;g/17488

https://www.fitnesstukku.fi/creatine-monohydrate-500-g/609.html

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.