Audioquest Evergreen rca-kaapeli

01.12.2021 - 15:59

Viime viikolla tuli hommattua uusi televisio  Verkkokauppa.comin Black Friday tarjouksesta Sony XR-75X93J. Vanha televisio oli 55" LG C8 OLED eli paljon pienempi minkä johdosta jouduin tekemään tilaa tv-tasoon. Tämä johti siihen, että jouduin vaihtamaan vinyylisoittimen Pro-Ject Debut II paikkaa. Tuo puolestaan tiesi sitä, että jouduin ostamaan uuden rca-kaapelin Pro-Ject Debut II vinyylisoittimelle kun minulla ei ole ylimääräisiä rca-kaapeleita. Lisäksi jouduin hankkimaan 2m - 3m rca-kaapelin riippuen mihin Pro-Ject Debut II tulen lopulta sijoittamaan ja paljonko tulen varaamaan pelivaraa?

Halusin myöskin hankkia rca-kaapelin mahdollisimman nopeasti ja ennen kuin asensin uuden television Sony XR-75X93J paikkoilleen sillä johdotukset oli paljon helpompi tehdä tyhjällä tv-tasolla. Tämän johdosta minulla ei ollut hirveästi vaihtoehtoja ja käytännössä minun piti hakea johto suoraan jostain joten tilaaminen ei ollut oikein mahdollista. 

Audioquest Evergreen rca-kaapeli

Minulla oli onneksi keväältä kokemuksia rca-kaapeleista sillä silloin tein enemmän tai vähemmän tutkintaa kun mietin uutta rca-kaapelia BlueSound Node 2i striimauslaitteelle. Tuolloin päädyin ostamaan Hifihuoneelta tarjouksesta Kimber Kable Timbre RCA kaapelin. Kyseessä oli tuolloin 1m johto ja nyt tarvitsin vähintään 2m johtoa mutta 3m antaisi paremmin pelivaraa. Kävin aluksi katsomassa Hifihuoneen sivuilta Kimber Kablen tilanteen muistellakseni vain, että jo halvempi Kimber Kable Tonik RCA & XLR hinnat alkoivat 100€. Kalliimpi Kimber Kable Timbre RCA & XLR minkälaisen ostin BlueSound Node 2i:hin niin lähtöhinta on 175€.

Tulin hyvin nopeasti siihen tulokseen että en raaski ostaa kumpaakaan johtoa sillä nyt muutenkin olin ostanut juuri Sony XR-75X93J television sekä 4K bluray elokuvia & lisäravinteita. Muutenkin on hieman eri asia lähteä ostamaan 0,5m - 1m johtoa kuin 2m tai saati 3m johtoa sillä hinnat ponnahtavat aikalailla kun johtoon aletaan laittamaan metrejä. Tämän johdosta kävikin sitten katsomassa HifiStudion sekä Mareksoundin valikoiman. Mareksoudin sivuilla käydessä muistin, että hehän myyvät AudioQuestin kaapeleita joita mietin jo keväällä BlueSound Node 2i laitteeseen. Tämän johdosta päätös oli nopeasti tehty ja ainoa mietintä mitä itse mietin olikin vain, että halvempi AudioQuest Evergreen vai vähän kalliimpi AudioQuest Golden gate?

Kuitenkin kun pääsin Mareksoundiin niin kysyin myyjältä vain rca-kaapelia Pro-Ject Debut II vinyylisoittimeen enkä maininnut kuin pituuden 2m tai 3m. Myyjä toi minulle sitten Audioquest Evergreen 2m sekä 3m kaapelit joista päätin lopulta ottaa 3m kaapelin ettei johto ole liian tarkasti laskettu ja että minulla olisi hieman pelivaraa siirtelylle. Samalla reissulla tuli sitten ostettua Q Acoustics Concept Centre keskikaiuttimelle uusi kaapeli Audioquest Rocket 22. Päivittelin Kotiteatteri keskikaiuttimen merkitys kirjoitukseeni jo hieman Audioquest Rocket 22 hankinnasta. Saa nyt nähdä onko ja saanko mitään aihetta kirjoittaa Audioquest Rocket 22 kaapelista omaa kirjoitusta

Mitä sitten tulee Audioquest Evergreen rca-kaapeliin niin olen ollut tyytyväinen hankintaan ja tajusin kyllä että Kimber Kable Timbre kaapeli oli yliveto BlueSound Node 2i striimauslaitteelle. Kuitenkin Kimber Kable Timbre oli silloin tarjouksessa ja kyseessä oli 1m kaapeli kun nyt Audioquest Evergreen on 3m kaapeli. En jaksanut tehdä mitään johto vertailuja Pro-Ject:n mukana tulleen rca-kaapelin ja Audioquest Evergreen välillä. Ainakin mitä olen nyt vinyylisoitinta kuunnellut tuon kaapelin vaihdon jälkeen niin soittimesta kuuluu hyvin ja selkeästi musiikki enkä nyt äkkiseltään kuule mitään suurempaa eroa perustuen muistiin.

https://mareks.fi/audioquest-evergreen-rca-kaapeli

https://mareks.fi/tarvikkeet/kaapelit/rca-kaapelit/audioquest-golden-gate-rca-valikaapeli

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.