Aamulenkki jäi väliin mutta tämä auttoi illan käsitreeniä

16.11.2016 - 12:06

Eilen perjantaina oli alkuperäinen suunnitelma mennä aamulla juoksemaan sama 10.2km aamulenkki minkä juoksin maanantaina, tiistaina sekä torstaina. Torstai-illan kuntosalitreenin aikana huomasin jo väsymystä ja mietin jaksaisinko juosta perjantainaamuna jälleen 10km. Ajattelin kuitenkin lähteä juoksemaan ja kyseinen reitti mitä olen nyt juossut on myöskin siitä hyvä että siellä on monia variaatio juosta. Jos huomaa että paikat ei kestäkkään juosta pidempää lenkkiä niin tällöin pystyy vaihtamaan reitin lyhyeämmksi. Vastaavasti myös pidempi lenkki onnistuu ja alkuviikosta suunniteltu 15km reitti käyttää kokonaan myös tätä 10km reittiä. Illalla kuitenkin satui heräämään wc:tä varten ja juuri silloin oli sellainen tunne ettei juoksemisesta tulisi mitään. Tämän johdosta siirsinkin herätyskelloa myöhempään ja jätin täten aamulenkin väliin. En nyt tiedä oliko ihan keskellä yötä hyvä tehdä tälläinen päätös kun yöllä muutenkin kroppa on aina eri kunnossa kuin sitten aamulla, mutta olen aikaisemminkin tehnyt vastaavanlaisia päätöksiä keskellä yötä. Aamulla kun heräsin oikeasti niin fiilis oli tietenkin erilainen ja paikat erilaisessa kunnossa kuin yöllä, mutta tulihan tähänkin nyt ainakin puolentoista tunnin lisäunet mitkä vaikuttivat jonkin yleisesti heräämiseen ja virkeyteen.

Aamulenkin väliin jättäminen kuitenkin hieman harmitti päivän mittaan. En tiedä miten paikat olisivat kestäneet ja miten tämä olisi sitten vaikuttanut illan kuntosalitreeniin jos olisin käynyt aamulenkillä ja juossut jälleen 10km. Takana oli kuitenkin "jo" kolme 10km aamulenkkiä eikä minulla ole vielä ihan niin hirveästi juoksuja alla tämän vuoden puolella niin ajattelin kyllä myöskin sitä olisiko neljäs 10km aamulenkki ollut tässä kohtaan liikaa? Tämän päälle kun kuitenkin lisätään kuntosalitreenit niin tämä olisi voinut olla nyt liikaa kun en muutenkaan ole tottunut juoksemaan ihan näin monia pidempiä aamulenkkejä. Tästä on mielestäni parempi nostaa pikkuhiljaa aamulenkkien määriä ja pituuksia kun aloittaa aamulenkkeily liian raskaasti.

Käsitreeni ilman aamulenkin vaikutusta

Aamulenkin väliin jättäminen oli tietenkin vain hyvä asia illan kuntosalitreeniä ajatellen. Huomasin jo torstaina kropassa painavan tai ainkin väsyin normaalia nopeempaa. En oikeastaan huomannut tämän viikon aamulenkkejä väsyttävän kroppaa sinällään vaan huomasin väsymyksen tulevan nopeempaa kun tein jotain. Juoksun ja kuntosalitreenin väliin jäi kuitenkin jotain kaksitoista tuntiaä väliä joten kyllä siinä ajassa ehti palautua ihan hyvin. Ensimmäiset sarjat menivät ihan normaalisti mutta tämän jälkeen kroppa alkoi nopeammin väsymään. Huomasin nyt että en jaksanut tehdä kuntosalitreeniä ihan normaalisti tai siis väsyin nopeemmin. Tähän kun olisi lisännyt aamulenkin niin en tiedä mitä illan kuntosalitreenissä olisi käynyt. Olisinko jaksanut oikeastaan mitään? Voisin olettaa että tekeminen olisi mennyt siihen että olisin joutunut jokaisen sarjan välissä ottamaan pienempää painoa.

Yritin tehdä tällä kertaa hieman erilaista treeniä kuin viimeksi sekä myös hieman enemmän. Käsitreenit ovat mennet nyt hieman liikaa siihen suuntaan että olen tehnyt samoja treenejä tai liian lähelle samaa varsinkin kun olen tehnyt yhtä käsitreeniä päivään. Myöskään en ole saanut ihan vielä sitä vaikutusta aikaan mitä hain aikoinani olkapäätreenin ja ojentajatreenin päittäin vaidoksella. Ajattelin jotain suuria suunnitelmia tehdä jotain hienoja supersarjoja käsipäivinä mutta näin ei ole vielä tapahtunut. Muutoin olen ollut kyllä vaihdokseen ihan tyytyväinen ja on nyt kiva tehdä kädet samana päivänä.

Käsitreeni hauis & ojentajat

  • Dippi 15kg lisäpaino 3x20 
  • Tripla hauis istuen 2x 17,5kg, 1x15kg normaali vastaote x8, normaalilla tyylillä hitaat alasviennit x4 sekä hammer ylös normaali alas x6 
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 3x20 32,5kg
  • Hauiskääntö z-tanko 3-osainen tiputussarja 32,5kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru tuettu 3x20 50kg
  • Keskitetty hauiskääntö 3x20 7,5kg
  • Supersarja 3x yhden käden ojentajapunnerrus päänyli talja 15kg x20, yhden käden hauiskääntö talja 15kg x20

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.