Dieetissä tuloksia yhden "heikomman" viikon jälkeen ja pidin pienen tankkauksen

14.06.2018 - 22:51

Viime viikko oli dieetin ensimmäinen viikko jolloin ei tullut niinkään edistystä jos asiaa tutkii vaa'an tai mittanauhan mukaan mutta tällä viikolla dieetti on mennyt jälleen eteenpäin. Tiesin tämän tulevan vastaan, että dieetti alkaa hieman tökkimään jossain kohtaan niin olin tuohon varautunut enkä lannistunut niin sanotusta ensimmäisestä viikosta jolloin tulosta ei niinkään tullut. Se miksi tulosta ei viime viikolla tullut mutta tällä viikolla taas tuli niin siihen vaikuttaa muutama asia ja tietoiset valinnat.

Viime viikolla söin esimerkiksi muutaman kerran sellaisia aterioita jotka eivät kuulu dieettiin minkä lisäksi tein pientä tankkausta Gifflarin ja jäätelön muodossaKun tulin syöneeksi pizzan viime viikon perjantaina niin samalla ajattelin, että nyt on hyvä pitää pieni tankkaus mikä tarkoitti tässä tapauksessa paria gifflar pussia, jäätelöä sekä sunnuntaina käydessäni elokuvissa hedelmä aakkosia. Toisaalta vaikka teinkin tuon tankkauksen niin paino lähti tosiaan tällä viikolla laskuun kun juurikin ennen tuota tankkausta paino oli pysynyt samoissa kuin edellisellä viikolla. Näin ollen tankkaus toimi sillä tuloksia alkoi tulemaan tankkausen jälkeen.

Tämän aamuisen punnituksen ja mittauksien mukaan paino on laskenut dieetin alusta noin 5.5kg. Vastaavasti reisi on kaventunut yhden sentin, vyötärö 3cm ja vatsa 6cm. Kaikki nämä mittaukset ovat tietenkin suuntaa antavia sillä enhän nyt osaa ihan samalla tavalla mitata joka ikinen kerta. Kuitenkin kun teen mittaukset niin mittaan mitattavat kohdat pari kolme kertaa eri järjestyksessä katsoen ihan sitä saanko jokaisella kerralla saman tuloksen. Jos tulokset heittelevät mittauksen aikana niin silloin pitää olla jo hieman huolissaan mutta näin ei ole oikeastaan käynyt vaan jos heittoja tulee niin ne ovat alle 0.5cm eli minimaalisia.

Huomasin viime viikolla kun paino ja mitat eivät muuttuneet että asia ei alkanut minua mitenkään stressaamaan enkä lähtenyt tekemään mitään muutoksia. Päin vastoin tein tuon pienen tankkauksen mikä ei ollut oikeastaan mikään suunniteltu asia vaan enemmänkin päähän pisto. Tarvitsinko edes tuota tankkausta niin en varmaan mutta ainakin näin henkisesti ja jälkeenpäin tuloksellisesti katsottuna se oli hyvä ratkaisu. Olen myöskin nyt viime viikolla ja tällä viikolla syönyt hieman enemmän mikä on tarkoittanut pienen hiilarin lisäämistä ruokavalioon. Hiilarin lisääminen ruokavalioon ei ole ollut mikään merkittävä vaan hyvinkin pieni. Muutoinkin olen tehnyt hieman muutamia muutoksia aterioihin sillä olen huomannut saman aterian syönnin viikosta toiseen alkavan vain tökkivän. Edes hieman muuttuvat ateriat vaikuttavat positiivisesti dieetin jaksamisen kannalta.

Vaikka paino on tässä hieman tippunut ja vyötärökin kaventunut niin salilla tulokset eivät ole lähteneet laskuun vain jopa päin vastoin olen saanut todella hyviä treenejä aikaan. Se että treenit yleisellä tasolla kulkee on vain merkki siitä, että syön tarvittavasti. Jos treenit alkavat tökkimään ja yleinen olotila alkaa olemaan väsyneempi niin se on vain merkki siitä, että tulee syötyä liian vähän. Dieetin tarkoituksena on kuitenkin saada tarvittava määrä ruokaa eikä olla nälässä mikä on hyvin yleinen virhe kun ihmiset alkavat dieettaan. Yleisesti tuntuu sille, että ihmiset luulevat dieetin tarkoittavan että pitää olla nälässä. Dieetti tarkoittaa vain sitä, että pitää syödä oikein hiilaria, proteiinia sekä rasvoja. Kun nämä kaikki kolme asiaa saa suhteutettua oikein niin dieetti kulkee paremmin. Dieetti ei ole siis nähdä nälkää vaan syödä oikein. 

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.