JBL Xtreme kokemuksia

17.02.2018 - 01:29

En taas tiedä mistä sain idean bluetooth kaiuttimen hankkimiseen tuossa vuoden vaihteessa. Juuri aina silloin kun hyvä ostohetki on mennyt kuten vuoden loppupuolella Black Friday niin erilaisille tavaroille tulee "tarvetta". Näin käy sitten aina kun tarjoukset ovat menneet ohi jos unohdetaan tietenkin päähän pistot alehuumassa jolloin voi tulla ostettua kaikkea turhaa vain siksi kun on halpaa. 

Oikeastaan vain JBL kaiuttimet olivat minulle bluetooth kaiuttimista tuttuja ennen ostohetkeä. Kuitenkin kuten ihan mikä tahansa muukin elektroniikka tuote niin aloin tekemään tuotevertailuja ja katsomaan vaihtoehtoja paremmin. Millaisia hintaluokkia ja vaihtoehtoja mihinkin hintaluokkaan on. Kuitenkin toisaalta menin tarjoukset edellä bluetooth kaiuttimen hankintaan sillä bluetooth kaiuttimen tarve ei ollut suuri ostohetkellä. Jonkinlainen tarve kuitenkin oli sillä aloin tutkimaan bluetooth kaiuttimia.

Merkeissä ja malleissa on paljon eroja ja se kannattaa ottaa huomioon bluetooth kaiuttimen hankinnassa. Aina fyysisestä koosta, äänenlaatuun ja kaiuttimen ominaisuuksiin. Käytännössä hinta menee hyvin suhteessa bluetooth kaiuttimien kokoon ja ominaisuuksiin. Kalliimpi hinta on yleisesti merkki fyysisesti suuremmasta kaiuttimesta eikä niinkään ominaisuuksista. Fyysisesti suurempi kaiutin antaa enemmän ääntä ja pitäisi olla äänenlaadullisesti parempi kaiutin mutta eihän asia ihan kuitenkaan näin simppeli ole.

JBL Extreme

https://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/kaiuttimet/JBLXTREMERD/jbl-x…

Hankintaan kuitenkin lopulta vaikutti se, että JBL Xtreme sattui olemaan vain juuri sillä hetkellä tarjouksessa hintaan 169€. Lähes 50% prosentin alennus 299€ maksavasta kaiuttimesta oli mielestäni hinta laatu suhteelta hyvä ratkaisu vaikka samalla summalla tai halvemmallakin olisi saanut toisia malleja. Niin ja jos alkaa jossittelemaan niin hieman aikaisemmin ostamalla Black Fridaysta olisi saanut vaikka mitä malleja tarjouksesta sekä ainakin Tammikuun lopulla yhden toisen JBL mallin -50€ normaalisti hinnasta.

Arvosteluista ja Youtube videoista päätellen huomasin JBL Xtreme olevan itselleni ihan hyvä vaihtoehto. Kun tarjoushinta oli tiedossa niin aloin tietenkin vertaamaan vaihtoehtoja JBL Xtreme malliin ja tuohon hintaluokkaan. Tiesin JBL Xtreme olevan fyysisesti iso mutta se hieman yllätti minut kuinka suuri ja painava JBL Xtreme oikeasti on. Tästä voimmekin aloittaa sanomalla, että JBL Xtreme ei ole suunniteltu hyvin matkakäyttöön. Jos tarkoitus bluetooth kaiuttimen tarkoitus on enemmänkin reissaamisessa ja matkakäytössä niin suosittelen katsomaan muita malleja tai merkkejä sillä JBL Xtreme on suuri ja painava. Toisaalta juuriki fyysisen koon ansiosta JBL Xtremessä on hyvä äänenlaatu sekä kaiutin on tukeva ja hyvän rakenteen omaava kaiutin. Jos käyttö perustuu enemmänkin vähemmän liikuteltavaan ympäristöön niin käyttökokemus on parempi.

Äänenlaadusta on sanottava se, että ääni on basso voittoinen ja paikoitellen tuntuu sille, että bassoa on hieman liikaa. Muutoin JBL Xtreme on toiminut minulla loistava äänenlähteenä Macbook air:ssä sekä iPädissä mitä varten koko bluetooth kaiuttimen ostin. Perus Youtube videot jo pelkästään on paljon miellyttävämpi katsoa kun äänen vaihtaa JBL Xtreme kaiuttimeen kun käyttäisi Macbook air:in tai iPädin omaa kaiutinta. Myöskin JBL Xtreme tarjoaa hyvinkin kovan äänen eli jos on tarkoitus käyttää kaiutinta pihalla niin tehot kyllä riittävän myöskin pihakäyttöön.

JBL Xtreme tukee yhtäaikaisia yhdistämisiä laitteista eli useampia laitteita saa liitettyä kaiuttimeen kiinni. Sen olen huomannut, että ainakin Macbook Air:in kanssa minulla on ollut hieman ongelmia. Jos katson Youtube videota minkä jälkeen kuuntelen hetken Spotifystä musiikkia ja palaan katsomaan Youtubesta tai selaimella yleisesti jotain videota niin äänet eivät toimi. Jos laitan musiikin soimaan Spotifystä ja laitan videon päälle selaimesta niin tällöin äänet kyllä kuuluvat molemmista. Vastaavasti jos jostain syystä iPäd toistaa kaiuttimesta ääntä ja palaan laittamaan Macbook Air:lla Youtubea niin käy sama asia että äänet eivät toimi. Näissä tapauksissa joudun laittamaan bluetooth yhteyden pois päältä ja takaisin päälle tai ääni asetuksista Macbook Air:n normaalin äänilähdön päälle ja heti takaisin bluetoothiin.

Heikkouksista pitää vielä mainita latauspistokkeen reiän ja usb-porttien paikat mitkä ovat hyvin hankalasti laitettu. Ne ovat vetoketjun takana laitteen alapuolella suhteellisen hankalassa kulmassa. Johtojen kanssa saa olla siis hieman tarkkana, että ne saa edes kiinni ja myöskin, että kaiuttimen saa myöskin hyvin laitettua kun johtoja on kiinni laitteessa.

Omasta mielestäni JBL Xtreme arvostelut kauttaaltaan pitää hyvin paikkaansa. Ne ovat myöskin aikalailla hyvin samankaltaisia siis positiiviset ja negatiiviset asiat. Itse olen aikalailla samoilla linjoilla mutta lisään ainakin Macbook Air:ssä huomaamani ongelmat heikkouksiin. Ne eivät ole niinkään suuria ja kun ne tiedostaa niin niihin osaa jo varautua. Jos laitteelle pitäisi antaa tähtiä niin olisin huono niitä antamaan sillä minulla ei ole kokemuksia muiden valmistajien laitteista tai JBL muiden mallien laitteista. Kuitenkin jos kaikkia muita arvosteluja pitää pohjana niin aika vankka 4/5 tähteä tälle laitteelle on ihan hyvä arvosana. 

JBL Xtreme arvosteluita

https://www.whathifi.com/jbl/xtreme/review

http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/hi-fi-and-audio/audio-sys…

https://www.soundguys.com/jbl-xtreme-review-6902/

http://www.soundvisionreview.com/hi-fi-home-theater/speakers/jbl-xtreme…

https://www.techhive.com/article/2986709/speakers/jbl-xtreme-review-eno…

http://avproductreviews.com/jbl-xtreme-review/

http://uk.pcmag.com/jbl-xtreme/70811/review/jbl-xtreme

https://www.tweaktown.com/reviews/7685/jbl-xtreme-portable-bluetooth-sp…

 

 

Tags

Sain Audio Pro Sub Level 110 subwooferin kaverilta toiseksi subwooferiksi Audio Pro Sub Focus B7 Ace Bass subwooferin pariksi. Näin ollen kotiteatteri päivittyi 5.1.4 hifi järjestelmästä 5.2.4 hifi järjestelmäksi. Kummatkin subwooferit ovat kaksikymmentä vuotta vanhoja ja vaikka kyseessä on Audio Pro:n kaksi eri mallia niin subwooferien tekniset tiedot ovat identtiset minkä takia edes otin kaverin Audio Pro Sub Level 110 subwooferin. Ainoa asia mitä minun piti tehdä oli hankki pidempi subwoofer kaapeli Audio Pro Sub Level 110 subwooferiin sillä mukana tullut kaapeli oli lyhyt ja ainoa paikka mihin sain laitettua subwooferin ei oikein toiminut. Tämän johdosta aloin miettiä ja etsiä uutta subwoofer kaapelia.

Tags

Päivitin kotiteatteriini toisen subwooferin minkä sain kaverilta ja olen edelleen säätänyt ja tehnyt kokeiluja molempien subwooferien kanssa. Säädin alkuun subwooferit mielestäni hyvin ja miedosti ettei ne ala huutamaan ja jytisemään ihan kamalasti. Aluksi kaikki vaikutti ihan hyvältä kunnes koin että subwoofereista ei oikein kuulu mitään. No tein sitten hieman uudelleen säätöjä ja kovensin subwooferin voimakkuutta subwooferista sekä nostin hieman subwooferien taajuuksia 50Hz hieman ylemmäksi mutta en ole varma mihin asetukseen. Kummassakaan käytössäni olevassa subwooferissa Audio Pro Sub Focus B7 Ace Bass sekä Audio Pro Sub Level 110 subwoofer kun ei lue kuin 50Hz - 100Hz eikä taajuus säädin pidä mitään naksuja.

Tags

Lisäsin toisen subwooferin kotiteatteri järjestelmään ja nyt on toinen 4K bluray katsottu ja ensimmäinen kun molemmat subwooferit olivat oikeilla paikoillaan. Ensimmäisellä kerralla kahdella subwooferilla tuli katsottua Guns of Navarone 4K bluray Dolby Atmos ääniraidalla ja kun molemmat subwooferit olivat samalla puolella huonetta niin sen kyllä kuuli että matalat äänet tulivat niin voimakkaasti vasemmalta. Tuolloin tuli kyllä kuultua kahden subwooferin vaikutukset mutta ei sitä käytännön hyötyä. Nyt tällä toisella kerralla kun subwooferit olivat oikeilla paikoillaan kun katsoin In the Line of Fire 4K bluray:n Dolby Atmos ääniraidalla niin kahden subwooferin hyödyt tuli huomattua.

Tags

Kotiteatteri päivitys: toinen subwoofer Audio Pro Sub Level 110 subwoofer Supra sublink RCA-RCA 10M kaapelilla

Sain taas Black friday:n aikaan ihmetystä kun minulta kysyttiin että mitä ostin Black friday:na ja sanoin että elokuvia 4K bluray:na. Ostatko vielä elokuvia fyysisenä?

Kävin tuossa pari viikkoa sitten Tampereen Hifihuoneen Transrotor / DS Audio / Audio Research / DIFFAN / Bassan bassoansa demopäivässä. Käytännössä tarjolla oli kalliimman puoleista vinyyliin liittyvää settiä sekä Akustiikka.comin diffuusori A/B testi ja Bassan bassoansat nähtävillä. Tuota ajankohtaista artikkelia en enää löytänyt kun se näytti olevan poistettu joten en nyt muista mikä oli ensimmäistä kertaa kuunneltavissa Suomessa mutta se taisi olla Transrotor tuotteet. Ihan mielenkiintoinen koekuuntelu selvillä selotuksilla maahantuojan puolesta ja muutamia erilaisia esimerkkejä.