Alavinopenkin tekeminen käsipainoilla ja tangolla kokemuksia

07.02.2018 - 13:15

Olen oikeastaan vasta viimeaikoina alkanut tekemään alavinopenkkiä vapalla tangolla kun yleisesti olen tehnyt alavinopenkkiä käsipainoilla tai smith-laitteessa. Olen jostain syystä "jämähtänyt" tekemään normaalin penkin ihan nomaalissa penkissä ja suosinut vinopenkissä sekä alavinopenkissä enemmänkin käsipainoja. Aina välillä vaihtelun vuoksi olen sitten tehnyt vinopenkin tai alavinopenkin smith-laitteessa. En tiedä miksi olen vinopenkissä sekä alavinopenkissä "karttanut" vuosien aikana vapaalla tangolla tekemistä. Toisaalta kun nyt viime aikoina olen alkanut käyttämään vinopenkissä ja alavinopenkissä vapaata tankoa niin se on tuntunut enemmän "uudelta" mikä on toisaalta vaan hyvä asia, että saa jotain "uutta".

Varmaan itselleni on aina vaikuttanut enemmänkin se, että käsipainoilla on nopeampi ja helpompi tehdä vinopenkkiä sekä alavinopenkkiä. Smith-laiteessa on myös nopea ja helppo tehdä kyseisiä liikkeitä, mutta vapaalla tangolla asiat voivat mennä hieman vaikeaksi. Kaikki riippuu tietenkin siitä, että onko kuntosalilla vino- tai alavinopenkkiä mitkä ovat suunniteltu kyseisten liikkeiden tekemiseen. Yleisesti nämä kyseiset vino- ja alavinopenkit ovat hieman harvinaisempia kuntosaleilla joten tällöin liike pitää suorittaa räkissä.

Jos kuntosalilla on huonosti sopiva räkki niin tällöin liikkeen tekeminen saattaa jäädä vähemälle kuten minulla hieman kävi ainakin vinopenkin tekemisen kanssa vapaalla tangolla. Kun kuntosalin räkki on heikko tai ei oikein sovellu kyseille liikkeelle niin tällöin sitä ei tule myöskään tehtyä. Viimeaikoina itselleäni on tullut tähän parannus ja olen saanut paremmat puitteet tehdä vino- tai alavinopenkkiä minkä vuoksi olenkin "aktivoitunut" tekemään näitä liikkeitä.

Alavinopenkki käsipainoilla vs vapaalla tangolla vs smith:ssä

Alavinopenkin tekeminen käsipainoilla, vapaalla tangolla tai smith-laitteessa ei eroa siinä mielessä, että liikkeen tekemiseen tarvitaan stepperi minkä päälle laitetaan penkki tai vinopenkki siten, että etupää on stepperin päällä ja alapää on maasssa. Ensimmäinen asia mikä alkaa erottamaan tyylejä toisistaan on se, että käsipainoilla ei tarvitse katsoa tangon ja lukituksien kohtia vaan liikettä voi alkaa heti tekemään.

Vapaalla tangolla tai smith-laitteessa tehtynä penkki ja koko viritelmä pitää asettaa oikeaan kohtaan jotta tanko nousee ja laskee oikeassa kulmassa oikeaan kohtaan eikä mitkään lukitukset ota kiinni. Smith-laitteessa kohta on helppo löytää sillä tanko kulkee tietyssä kulmassa niin löytämällä vain oikean ala-asennon niin kaikki on valmiina.

Vapaalla tangolla kaikki asiat ovat hieman eri siinä mielessä, että ensinnäkin pitää löytää hyvä korkeus josta ottaa tanko ja myöskin tangon alle on myöskin päästävä sekä tämän jälkeen pitää katsoa penkin asento siten, että tankoa ei nosta suoraan lukituksiin.

Easy 100kg x20 sets #declinebench #bench #chestday #chestworkout #gym #gymlife

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Mielestäni käsipainoilla sekä smith:ssä tehtynä alavinopenkkin on turvallisin ja helpoin tehdä kahdesta eri syystä. Käsipainoilla ja smith:ssä on helpoin olla varmistaja sekä molemmissa on helpoin lopettaa liike itse. Käsipainot on suhteellisen helppo tiputtaa ja smithin tangon saa laitettua lukkoon. Kannattaa kuitenkin muistaa käsipainoilla tehtäessä se, että miten tiputut käsipainot sillä tuosta vain tiputtaminen rikkoo helposti kiertäjän tai jonkin muun paikan.

Vapaalla tangolla tehtynä varmistus on hankalin toteuttaa varsinkaan jos ei ole käytössä oikeaa alavinopenkkiä sillä räkissä tehtynä varmistajan asento nostamista varten ei ole ideaalinen. Yksin tehtynä alavinopenkissä on kaikki samat riskit kuin normaalissa penkissä mutta hieman suuremmalla riskillä jo asento tekee kaikesta vaikeampaa.

Se millä tavalla kannattaa tehdä niin on minusta ihan sama. Kaikki riippuu siitä teetkö liikettä yksin vai onko sinulla käytössä varmistaja / auttaja joka osaa asiansa. Suurin vaikuttava tekijä on kuitenkin kuntosalin puitteet eli onko sinulla hyvää mahdollisuutta tehdä kyseistä liikettä. Itse suosittelen ainakin kokeilemaan alavinopenkkiä sillä se on ihan eri liike kuin normaali penkki tain vinopenkki ja ottaa täten myöskin ihan eri kohtaan rintaa. Kannattaa kuitenkin muistaa, että liike nostetaan eri kulmaan kuin penkki tai vinopenkki.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.