Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi oli mielestäni huono elokuva

16.12.2017 - 00:43

Perjantaina tuli käytyä katsomassa Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi Ison Omenan Finnkinon Lounge salissa. Minulla ei ollut elokuvaa kohden oikeastaan suuria odotuksia verrattuna Star Wars: Episode VII - The Force Awakens elokuvaan. Pari vuotta sitten The Force Awakens traileri vain vakuutti enemmän kuin The Last Jedi elokuvan trailerin. Näin ollen ei ollut oikeastaan suuria odotuksia elokuvaa kohden joten en voi sanoa elokuvan pettäneen. Kun elokuvaa kohden ei ole oikeastaan odotuksia niin voin vain todeta elokuvan olleen huono kuin elokuvan pettäneen.

Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi on kokonaisuutena heikko suoritus vaikka elokuva sisältää myöskin hyviäkin hetkiä. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens lainasi ajoittain aika paljon suoraan kohtia Tähtien sota (1977) ja Imperiumin vastaisku (1980) elokuvista kun The Last Jedi menee alusta loppuun omillaan. Elokuva alkaa käytännössä suoraan siitä mihin The Force Awakens loppui ja tämä oli hyvinkin odotettavissa. Tämän jälkeen elokuva vain lähtee mielestäni tekemään liikaa asioita useiden uusien hahmojen kanssa joita ei ehditä oikein pohjustamaan. Samalla elokuva yrittää hieman liikaa tehdä erilaisia asioita ja elokuva sisältää mielestäni liikaa huonoa huumoria.

Yksi vaikuttava tekijä myöskin siihen miksi en syttynyt elokuvalle on Blade Runner 2049. Kun pari kuukautta sitten kävin katsomassa tämän vuoden yhden parhaimmista elokuvista ja yleisesti yhdestä tulevaisuuden scifi klassikko elokuvista niin alitajunnassa on vain vertailu pohjaa. Muutenkin kun kyseessä on yhteensä yhdeksäs Star Wars elokuva niin vertailupohjaa löytyy minkä pohjalta on vain helpompi verrata elokuvia keskenään.

Näin Star Wars "fanina" voin todeta elokuvan olevan yleisesti huono niin Star Wars elokuvana kuin scifi-elokuvana. Toiset ihmiset tykkää elokuvasta ja toiset eivät kuten ihan tahansa muustakin elokuvasta. Näin ollen en sanomaan kannattaako sinun mennä katsomaan elokuva vai ei, mutta yksi syy miksi elokuva kannattaa mennä katsomaan on se, että tämä on Carrie Fisherin viimeinen elokuva.

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.