Kannattaa ottaa treeneissä kaikki hyöty irti silloin kun on hyvä päivä eikä alkaa säästelemään seuraavaan treeniin

25.11.2017 - 14:14

Tällä viikolla tuli huomattua treenien osalta se, että kaikki on suhteellista, tee silloin kun kulkee ja treenien odotus arvot ovat nousseet. Näillä kaikilla asioilla on tällä hetkellä yhteinen tekijä mikä on "voimatreenaaminen" eli powerlifting. Viime viikon lauantaina kyykkäsin ensimmäistä kertaa 200kg ja sain 180kg painoilla kolmen toiston sarjan kun taas keskiviikkona sain vain 160kg painoilla kolmen toiston ja parin toiston setit. Tuon 160kg räpellyksen jälkeen laskin painot 140kg jolla tein kolme seitsemän toiston sarjaa minkä voin laskea onnistuneeksi. Viime viikolla sain maastavedossa ensimmäistä kertaa nostettua 260kg minkä myöskin tällä viikolla sain. Ainoa eroa olikin se, että tämän viikon suoritus oli omasta mielestäni huonompi sillä odotin "kevyempää" nostoa ja mahdollisesti suurempia painoja. Mitä sitten penkkiin tulee niin nämä viimeiset kolme viikkoa on tuntunut sille, että ne ovat menneet alakanttiin.

Kaikkia näitä kolmea liikettä ja mitä näihin kertomuksiin liittyy onkin sitten se, että treenien odotusarvo on vain noussut ja nousee aina hyvien suoritusten jälkeen. Näin se vain on ja itse olen huomannut tätä todella paljon. Teen sitten hyvän sarjan tai uuden ennätyksen niin seuraavissa treeneissä suurinpiirtein haen vastaavaa. Jos olen juuri maastavedossa saanut hyviä suorituksia niin haen saman viikon rinta- ja jalkatreeneissä jotain vastaavaa mikä sitten jatkuu seuraavalle viikolle samaan treeniin.

Käytännössä tämä on progression hakua ainakin alitajuntaisesti, mutta itse olen katsonut sen olevan enemmän treeniin kohdistuvaa odotusarvoa. Vaikka olen nyt vuosia treenannut päivän kunnon mukaan treenien pääliikkeet penkin, maven ja kyykyn niin silti minulla on kuitenkin aina alitajunnassa jotain lukemia mitä yritän hakea. Kuitenkin minulla on se etten ala väkisin tekemään liian isoilla painoilla jos ja kun päivän kunto ei näytä siltä että pystyisin siihen. Tällä tavalla katson ettei tämä ole progressiivista treenaamista tai progression hakemista sillä se ei ole tarkoituksellista.

Toisaalta olenko ollut monesti tyytyväinen treenien jälkeen? Odotusarvot treenejä kohtaan ovat olleet aina kovia. Oli odotukset sitten tietyissä painoissa, toistomäärissä, sarjamäärissä tai yleisellä tasolla jotenkin niin tuntuu lähes aina sille, että treeni on mennyt huonosti. Mielestäni tämä on vain hyvä asia sillä se ajaa eteenpäin mutta tämä on myöskin asia mikä voi johtaa vastaavasti toisinpäin. Jos ja kun odotukset ovat liian korkealla niin tällöin lopettamiskynnys on korkeampi jos odotukset ja treenitulokset eivät millään kohtaa. Siksi tavoitteet on asetettava sellaiseksi, että ne ovat saavutettavissa mutta eivät liian helposti.

#squat 140kg 3x7 #legworkout #legday #squats #gym #gymlife #powerlifting #beats #trance #gymshark

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Kun viime lauantaina kyykky kulki niin tällöin oli parempi vain vetää niin paljon kuin pystyi sillä keskiviikko osoitti, että paluu normaaliin oli tapahtunut. Jos en olisi kyykännyt lauantaina 200kg niin se olisi vieläkin nostamatta sillä lauantaina "säästely" ei olisi auttanut yhtään keskiviikon jalkatreeniä. Tietenkin jos välissä olisi ollut lepopäiviä niin asia voisi olla eri. Lauantain jalkatreenin jälkeen sunnuntaina tuli tehtyä olkapäätreeni missä tein esimerkiksi 50kg käsipainoilla pystypunnerrusta niin paljon kun sain itse tehtyä ilman varmistajaa. Maanantaina tulikin sitten hakattua maastavetoa 260kg painoilla sekä tämän jälkeen 220kg painoilla muutamia toistojen sarjoja. Tiistaina olikin sitten vuorossa rintatreeni missä tuli penkattua 200kg painoilla ja 170kg painoilla niin monia toistoja kun vaan sain. Näiden kaikkien päivien jälkeen olikin sitten luvassa keskiviikkona taas jalkatreeni.

Hakkaan siis kyykkyä, maastavetoa ja penkkiä käytännössä suurilla painoilla ilman minkäänlaisia suurempia lepopäiviä. Viikossa minulla on se yksi täysi lepopäivä normaalisti eli käytännössä kuusi treenipäivää mitkä sisältävät kaksi jalkatreeni, rintatreenin, selkätreenin, olkapäätreenin ja käsitreenin. Mahdollista on myös se, että minulla on viikossa toinen rinta- & selkätreeni missä teen viikon toisen penkkitreenin ja tällöin minulla on olkapäätreeni ja käsitreeni viikon ainoa "löysempi" treenipäivä.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.