"Höpö höpö" jalkatreeni & selkätreeni pienillä painoilla tuntuman mukaan

24.03.2017 - 09:24

En suunnitellut keskiviikon jalkatreeniä tai torstain selkätreeniä etukäteen oikeastaan yhtään. Ainoa asia mitä suunnittelin tai oikeastaan mietin oli kyykyn tekeminen jalkatreenissä ja maastavedon tekeminen selkätreenissä. En suunnittelut ennen yhtään toistoa millaisilla painoilla tulen tekemään tai millaisia sarjoja tulen tekemään. Suunnitelmissa oli kuitenkin tehdä molemmat liikkeet kyykky sekä maastaveto "suurilla" painoilla. Tämän jälkeen muiden liikkeiden tekeminen oli ihan auki mutta varmaan ajattelin tehdä muutoin sellaisen jalkatreenin sekä selkätreenin mitä nyt olen viimeaikoina tehnyt. Vielä tässä vaiheessa en miettinyt sitä tai oikeastaan ei tullut vielä mieleenkään jatkaa maanantain sekä tiistain tyyliä tehdä treeniä tuntuman mukaan.

Yleensä minulle on jäänyt alkuviikosta lähtenyt tai alkanut tyyli tehdä treenejä. Kun olen tyyliin aloittanut maanantaina treenit jollain tietyllä tyylillä niin olen sitten jatkanut viikon lopun treenejä samalla kaavalla. Jos siis olen käyttänyt maanantaina paljon erikoistekniikoita, tehnyt suurilla painoilla lyhyempiä sarjoja tai pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja niin tämä on hieman jäänyt "päälle". Kun tämä ei ole jäänyt siihen maanantain treeniin vaan olen tehnyt samalla tavalla treenit sitten tiistaina minkä jälkeen tietenkin jatkanut tätä kaavaa aina loppuviikkoon asti. Onneksi olen kyllä viimeaikoina päässyt tästä kaavamaisuudesta pois sillä periaatteessa tuo ei ole hyvä tyyli ainakaan pidemmän päälle.

On parempi käyttää erilaisia erikoistekniikoita, erilaisia painoja sekä eri pituisia sarjoja aina treenin mukaan eikä viikon mukaan. Onneksi varsinkin käsitreenien johdosta olen päässyt tästä "viikon teema" jutusta pois. Ihan sen takia, että varsinkaan isoilla painoilla lyhyempiä sarjoja en tykkää tehdä käsitreenissä kun en saa niitä menemään oikein perille. Olen alkanut myöskin ottamaan fiilistä enemmän mukaan myöskin sarjojen pituuksiin mitä olen käyttänyt jo paljon pidempään liikkeiden valinnassa. Tietenkin nyt tällä viikolla olen tehnyt sinällään samankaltaisia treenejä siinä mielessä, että olen käyttänyt pienempiä painoja. Kuitenkaan treenit eivät ole olleet samankaltaisia sarjojen pituuksia ajatellen ja muutenkin painot ovat olleet suhteessa pienempiä eikä ihan pienillä painoilla tekemistä.

Painot eivät ratkaise jalkatreenin menemistä perille vaan tuntuma

Kyykyn tekeminen suuremmilla painoilla oli keskiviikon ainoa asia mitä olin miettinyt etukäteen. Tämän jälkeen olin ajatellut tekeväni ehkä jalkaprässiä ja tai keskittyväni tekemään reisikoneita. No tämä kumpikin tapahtui mutta ei varmaan ihan sillain kun ajattelin. Jalkapärssissä tulin käyttäneeksi 200kg painoja ja etureisikoneessa jotain 50kg sekä takareisikoneessa istuen kanssa maksimissaan 50kg painoja minkä jälkeen laskin niitä. En kyllä katsonut tarkkaan mitä painoja käytin mutta tämä on nyt noin oletus eikä ne aikanaan suuremmat olleet. Nämä olivat melkein puolet niistä painoista kun teen liikkeitä enemmän "runttaamalla".

 

100kg #squat 3x10 #legday #legworkout #beats #trance #gym #gymlife

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Kyykyssä aloitin 60kg painoilla minkä jälkeen tein kolme kymmenen toiston sarjaa 100kg painoilla. Vasta tuo kolmas sarja 100kg alkoi tuntumaan hyvälle. 60kg painoilla tehty sarja sekä kaksi kymmenen toiston sarjaa 100kg eivät tuntuneet jaloissa hyvälle vaan enemmänkin pienille kivuille ja kankeudelle. Kolmannella 100kg sarjalla jalat siis alkoivat vasta lämpenemään minkä johdosta tämän jälkeen vasta alkoi itse kyykyn tekeminen. Tällä kertaa tein kolme seitsemän toiston sarjaa 130kg painoilla vaikka aluksi mietin viiden toiston sarjoja.

Tämän jälkeen siirryin tekemään jalkaprässiin aluksi jalkaprässiä etureisille minkä jälkeen vaihdoin painonnostokengät normaaleihin salikenkiin ja tein jalkaprässiä takareisille. Laitoin jalkaprässiin aluksi ihan vain 200kg millä ajattelin lämmitellä. Tarkoituksena oli ehkä hieman lisätä tai laittaa joku 300kg tai 350kg painot. Kuitenkin heti ensimmäisestä sarjasta lähtien varmaankin sen takia kun tein jalkaprässin kelkan alaosassa etureisiä niin tekeminen oli enemmänkin "nytkytystä" mikä oikeastaan "paheni" kun siirryin tekemään jalkaprässiä takareisille.

Tein molemmat jalkaprässit siis suhteellisen pienillä liikeradoilla ja jolloin 15 - 25 toiston sarjoilla. Kummatkin liikkeet tein siten, että otin kelkan mahdollisimman alas ja jätin sitten työntövaiheen periaatteessa "vajaaksi". En halunnut tehdä sitä loppuvenytystä / ylösvientiä mikä ainakin takareisiä tehdessä kadottaa tuntuman saannin. Kun teen jalkaprässissä takareisiä jalat kelkan yläosassa puoliksi tai 1/3 osaa yli ja jalat yhdessä niin en tykkää viedä jalkoja kovinkaan ylös. Vien jalat niin alas, että reidet ottavat kiinni vatsaan, pidän sormia takareisissä jotta voin tunnustella mihin toisto ottaa sekä jätän nostovaiheen suhteellisen lyhyeksi jotta minulla pysyy tuntuma takareisissä kokoajan. Toistojen lyhyydestä johtuen teen yleensä liikkeen ennemminkin pienemmillä painolla ja suurilla yli kahdenkymmenen toiston sarjoina sillä itselleni ei riitä kymmenen toistoa saamaan hyvää tuntumaa. 

 

130kg #squat 3x7 #legday #legworkout #beats #trance #gym #gymlife

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Jalkaprässien jälkeen tuli tehtyä pohkeita yhdellä pitkällä tiputussarjalla minkä jälkeen siirryin tekemään etureisilaitetta sekä takareisilaitetta istuen. Kummatkin reisilaitteet tein pienemmillä painoilla tuntuman mukaan ja pidemmillä sarjoilla 15 - 20 toistoa. Näiden jälkeen tuli tehtyä vielä hieman lisää pohkeita.

Niin se mikä tässä jalkatreenissä oli hieman "erikoista" oli se, että treenin aikana tekeminen tuntui enemmänkin "höpö höpö" tekemiseltä. Varsinkin jalkaprässin kohtaan tekeminen saattoi näyttää nytkyttämiselle ja hieman myös tuntui sille. Kuitenkin lopulta kun pääsin kotiin treenin jälkeen niin iltapalan jälkeen kun katsoin HBO:a niin jalkoja alkoi särkemään hieman ja tuota samaa särkyä jatkui aina seuraavaan treenin asti.

Torstaina maastaveto suuremmilla painoilla minkä jälkeen enemmänkin tuntuman mukaan loput liikkeet

Torstain treeni menikin sitten aikalailla samalla kaavalla kuin keskiviikon jalkatreeni. En näin yhtään suunnitellut mutta varmaan jotenkin tietoisesti tämä meni niin. Ei nyt ihan samalla tavalla mutta melkein. Ainoa suurempi ero oli siinä, että toistomäärät oli suhteessa lyhyemmät ja käytin maastavedon jälkeen ennemmin normaalia noin kymmentä toistoa enkä kahtakymmentä. 

 

180kg 2x2 & 210kg 3x3 #deadlift #backworkout #backday #backattack #gym #gymlife

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Yritin saada maastavedossa taas hieman parempi sarjoja mitä sitten sain. Kun ei onnistu niin ei onnistu. Tällä kertaa tein myös alkulämmittelyt "tuplana" sillä minulla oli paikat vielä jumissa edellisen päivän jalkatreenistä. Tein muutoin lämmittelyt samalla kaavalla kuin aina aikaisemminkin mutta tällä kertaa otin perään vain vielä toisen sarjan samoilla painoilla sekä toistomäärillä. Varsinaista kaavaa tuossa ei ollut mutta kun nostin painoja niin vähensin toistoja per sarja. 100kg painoilla tein viisi toistoa, 140kg painoilla kolme toistoa ja 180kg painoilla kaksi toistoa. Kutakin sarjaa tein siis kaksi kertaa ennen kuin nostin painot 210kg millä sain vain kolme kolmen toiston sarjaa. Hain jotain viiden toiston sarjoja mutta tähän en yltänyt.

Tämän jälkeen tein kulmasoutua tangolla minkä aloitin 60kg painoilla ja millä päätinkin sitten jatkaa kunnes parin sarjan jälkeen lisäsin päihin 10kg painot eli 80kg. Näillä teinkin sitten x määrä sarjoja toistomäärien ollessa kymmenen - viidentoista luokkaa. En siis mennyt näin ollen 100kg painoihin tai yli joilla olen kulmasoutua nyt tehnyt sillä ajattelin ottaa kulmasoudun tällä kertaa kunnolla tuntuman mukaan.

Tätä sitten seurasi ylätalja kolmella eri variaatiolla sekä alatalja hieman normaalia pienemmillä painoilla tuntuman mukaan.

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.