Kävin testaamassa Elixia Alexiumin

16.11.2016 - 12:06

Minulla oli jälleen viikonloppuna reissu elokuviin tällä kertaa katsomaan The Danish Girl vaikka aihe ei itseäni kiinnostanutkaan. Käytännössä menin katsomaan elokuvan lähinnä Alicia Vikander takia josta aloin tykkäämään loistavassa elokuvassa nimeltä Ex Machina sekä The Man from U.N.C.L.E. The Danish GIrl oli ehdottomasti parin viime elokuvan Spotlight sekä Revenant jälkeen huonoin. Luulisin muutenkin, että tämän vuoden Oscar parhaasta elokuvasta menee joko Spotlight tai Revenant elokuvalle.

Tämä oli siis suunnitelma viikonlopulle ja samalla ajattelin, että käyn samalla reissulla jollain keskustan SatsElixian kuntosalilla vaikka treeniviikkoi päättyikin perjantaihin. Tekisin vain jonkin treenin minkä päättäisin siellä kuntosalilla minne lopulta päädynkin. Tämän johdosta päädyin hieman valitsemaan elokuvanäytöksen ajankohdan siten, että tämä salireissu menee hyvin yhteen. Mikä ei sinällään ollut mikään ongelma sillä näytösaikoja oli monipuolisesti vaikka elokuvaa näytettiin "vain" Kinopalatsissa.

Ajattelin aluksi meneväni elokuviin lauantaina, mutta sitten päädyinkin sunnuntaihin josta päädyin lopulta takaisin lauantaihin. Moni asia vaikutti tähän päätökseen mistä en sen enempää tällä kertaa. Samalla päädyin valitsemaan tällä kertaa kuntosalikseni Elixia Alexiumin jossa en ollut vielä kertaakaan käynyt. Kerran minun oli tarkoitus käydä kyseisellä kuntosalilla, mutta en lopulta päätynytkään sinne. Päädyin samalla päättämään päivän treenin paikan päällä kun näkisin millainen kuntosali se oikein on.

Koko kropan treeni Elixia Alexiumissa

En ajatellut mitään mistä saattaa johtua se, että aloitin treenaamisen ojentajista. Se miksi aloitin ojentajista johtui siitä, että bongasin dippilaitteen jolla en ole päässyt tekemään pitkään aikaan. Alkuaikoina tein ahkerasti ojentajalaitetta, mutta yhdessä vaiheesssa laite vain katosi kuntosalilta minkä jälkeen en ole tehnyt sitä. Tällä kertaa kun oli mahdollisuus tehdä dippilaitetta niin tällä kertaa käytin tämän asian hyväksi. Muutoinkin treeni rakentui tästä lähin periaatteessa sitä, että testasin vain kuntosalin laitteita.

Ojentajia, hauista, rintaa, selkää ja olkapäitä tuli tehtyä käytännössä pelkillä laitteilla muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Jalkoja en treenannut tällä kertaa yhtään vaan jätin jalat kokonaan välistä. Poikkeus liikkeet olivat ristikkäisvedot selälle sekä pysäytyspenkin tekeminen smith-laitteella. Muutoin käytin siis laitteita lihasryhmien treenaamiseen.

Kun laitteet olivat outoja niin huomasin tämän kyllä. Aluksi tuli hieman haettua mihin liike oikein ottaa ja miten sillä voi tehdä. Siis miten laitteessa kannattaa olla ja missä asennossa istuin pitää olla jotta liike ottaa oikeaan paikkaan hyvin. Toisaalta millään ei ollut väliä siinä mielessä, että viikon treenit oli tehty ja tämä kerta oli vain extraa. Sinällään en halunnut kuitenkaan leikkiä ja vain yrittää kun silloin koko reissu olisi turha.

Yritin tehdä liikkeitä mahdollisimman isoilla painoilla, mutta kontrolloidulla temmolla. Heti sarjan jälkeen kun tuntui olevan hieman raskasta niin otin heti yhden painon pienempään sillä halusin pitää kontrollin kokoajan itse lihaksella. Yleisesti kuntosalilla näki vaihteeksi mitä ihmeellisiä tekniikoita kuten ylätaljassa. Hirveällä ylipainolla käsillä vedetty ja selkä ihan niin takana kun vain sai. Toiston loppuun vielä leuanvedosta tuttu leuan venytys tangon yläpuolelle viimeisteli toiston. Ei todellakaan noin. Treenaaja oli kyllä joku nuori teini, mutta tästä huolimatta voisi katsoa hieman mitä kuntosalilla tekee.

Yleisesti voisi sanoa, että Alexiumissa pystyy treenaamaan monipuolisesti eri lihasryhmiä. Laitekanta oli sinällään ihan monipuolinen ja jokaiselle lihasryhmillä löytyi ainakin yksi laite joillekkin pari tai kolme. Vapaapainoalue ainakin käsipainojen osalta oli itselleni pettymys ja vaikutti itselleni nopeasti hanakalalta kun käsipainoja näytti olevan parissa paikassa. Sinällään tilaa oli ihan ok, mutta tuohon on vaikea sinällään sanoa kun tuona ajankohtana kuntosalilla oli mukavan rauhallista. Sinällän nopealla ajatuksella jotain maastavetoja ainakaan itse en voisi hyvin tuolla tehdä. Levypainoja oli siellä täälllä ja tankojakin näytti olevan vähän, mutta tila näytti olevan heikko. Tämä oli nopee ajatukseni ilman, että olisin oikeasti katsonut asiaa tältä kannalta.

Itselleni Alexium ei varmaan toimisi päivittäisenä kuntosalilla, mutta yksittäisien treenien tekemiseen kylläkin. Voi olla, että kerta tai pari kertaa enemmän niin saisin enemmän irti. Sauna oli ainakin hyvä ja tilava mikä on todella huono Kampissa.

Koko kropan treeni

  • Dippilaite
  • Hauislaite
  • Ylätaljalaite
  • Peck-deck
  • Vipunostolaite
  • Pystypunnerruslaite
  • Facepull pidemmällä narulla
  • Pysäytyspenkki smith
  • Ristikkäisvedot

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.