Raskas treeniviikko: Olkapäät

16.11.2016 - 12:06

Täytyy kyllä sanoa, että olen ollut tällä viikolla päivistä sekaisin. Luuulisin tähän asiaan vaikuttaneen sen, että treeniviikko alkoi jo lauantaina etureisitreenillä. Tämän jälkeen olen kyllä tiennyt koska on ollut viikonloppu sekä arkipäivä, mutta päivät ovat olleet hakusessa. Maanantaina taisin luulla, että on tiistai ja tiistaina taisin olla jo keskiviikossa ajottain. Käytännössä tällä ei ole ollut mitään merkitystä vaikka päivät ovat olleet sekaisin kun päivärytmi on ollut sama. Aamulla töihin ja töiden jälkeen kuntosalille. Kunhan on vain herännyt aamulla töihin niin se on ollut se tärkein asia.

Tällä tavalla minulle on käynyt aikaisemminkin, että päivät ovat menneet sekaisin heti sen jälkeen kun olen vaihtanut treeniviikolla jotain. Treeniviikon aloituspäivän vaihtuminen maanantaista on tiennyt usein sekaisin menoa hyvinkin nopeasti. Joskus aikoinaan jopa lihasryhmän vaihtaminen päittäin jonkin päivän kanssa saattoi tuoda sekaannusta. Myöskin vaihtamalla tiistain tai torstain treenin keskiviikolle tiesi usein myöskin hetkellisesti sekaannusta.

Päivien sekaannuksen menemiseen on vain yksinkertainen selitys. Kun olen nyt treenannut hieman yli kymmenen vuotta joista suurimman osan tietyllä kaavalla niin kaavasta poikkeminen on laittanut päivät heti sekaisin. Nykyisin kun olen enemmän sekoitellut treenipäiviä ja lihasryhmiä keskenään niin olen päässyt tästä päivien sekaisin menemisestä enemmän pois. Alkuun kun treenasin varmaan vuosia maanantaina, tiistaina, torstaina sekä perjantaina tietyillä lihasryhmillä niin tästä tuli minulle vai arkipäiväinen kaava. Maanantaina tehdessäni rintatreeniä tiesin nyt olevan maanantain ja huomenna olevan tiistai. Tiistasina kun treenasin selkää tiesin olevan tiistai ja huomenna olevan keskiviikko.

Tuon kaavamaisuuden huomasi varsinkin alkuaikoina helposti menemällä poikkeuksellisesti kun jokin perus kuntosalipäivä vaihtui toiseen. Kyllähän minäkin vaihtelin alkuaikoina kuntosalille meno päiviä sekä kellon aikoja kesälomien sekä koulun takia, mutta se ei ollut kuitenkaan niin usein vaihtelevaa. Minulla taisi olla kauppis aikoina muutamia päiviä viikossa jolloin menin vasta puolelta päivin kouluun joten tällöin kävin kuntosalilla ennen kouluun menemistä. Vastaavasti minulla oli myöskin yhdestä kahteen päivää viikosta kun kouluni loppui puolelta päivin niin menin tämän jälkeen kuntosalille. Näihin aikoihin myöskin vaihtelin kuntosalille meno päiviä sen mukaan miten pääsin aikaisemmin tai menin myöhemmin kouluun. Joten kyllä minulla on hieman ollut aikoinaankin vaihtelua ainakin hieman.

Olkapäätreeni poikkeuksellisesti viidellä liikkeellä

Olin suunnitellut olkapäätreenin olevan kolmen tai maksimissaan neljän liikkeen tiukka setti. Lopulta liikemäärä kasvoi viiteen, mutta mielestäni tätä ei niinkään huomannut tai sitten huomasi, mutta sitä ei osannut yhdistää oikein kunnolla väsymykseen. Ainakin viimeiset pari liikettä olivat muutenkin sellaisia joissa normaalisti ei muutenkaan saa tehtyä isoilla painoilla niin tätä ei helposti huomannut, että olisiko liikkeisiin saanut hirveästi enempää painoja.

Olkapäätreeni alkoi pystypunnerruksella edestä kääntäen. Halusin kodistaa pystypunnerruksen kunnolla etuolkapäihin sekä edestä tyylillä sai muutenkin ottaa pienemmät painot kuin normaalilla tyylillä. Olen muutenkin saanut nyt tehtyä pystypunnerrusta 50kg käsipainoilla, mutta näillä tekemisen riski on myös siinä että helposti voi tulla jotain häikkää. En ollut kuitenkaan tehnyt pystypunnerrusta edestä vähään aikaan niin ehkä tämän takia halusin enemmän tehdä sen edestä kuin sivulta. Tämä tyylin valinta osui nappiin sillä sain todella hyvän tuntuman etuolkapäihin heti ensimmäisellä kunnon sarjalla. Ehkä käytin hieman liian suuria painoja, mutta toisaalta tämän viikon tarkoitus oli käyttää isoja painoja. Salikaveri kommentoi minun liikkeen nostamisen "vajautta", mutta mielestäni en ole koskaan vienet pystypunnerruksia ihan kädet lukkoon asti. Olen tehnyt käytännössä pystypunnerrukset ihan tuntuman mukaan ja minulle se riittää.

Seuraavana vuorossa oli heijarivipunosto sivulle mihin yksinkertaisesti hain vain suuria painoja. Keskityin vain viemään käsipainon mahdollisimman taakse enkä oikein keskittynyt sihen miten kroppa siinä oikeastaan heiluu.

Heijarivipunoston jälkeen tuli vaihdettua smith-laitteelle missä tuli tehtyä lopulta kaksi liikettä. Takaolkapäille takaolkapääsoutu selän takana ja onkohan nyt etu- sekä sivuolkapäille yhden käden pystypunnerrus smith-laitteessa. Aluksi suunnittelin takaolkapääsoutu selän takana liikkeen olevan ainoa smith-laitteessa tehtävä liike, mutta salikaveri halusi tehdä etuolkapäitä smith-laitteessa. Itse olin tuota ajastu hieman vastaan aluksi sillä minulla oli jo ensimmäisen pystypunnerruksen jälkeen niin hyvä tuntuma etuolkapäissä, että hieman "pelkäsin" käyttäväni etuolkapäitä enään tässä treenissä. Lopulta sitten päädyin yhden käden pystypunnerrukseen smith-laitteessa mikä oli kyllä raskasta. Jo alun pelkällä smith-laitteella tekeminen tuntui raskaalle niin tämän johdosta käytin itse liikkeessä 2,5kg painoja sekä 1,25kg painoja. Enempää en vaan jaksanut joten minulla oli päissä yhteensä 3,75kg per puoli.

Smith-laitteessa tehtyjen liikkeiden jälkeen teimme vielä takaolkapäitä takaolkapäälaitteella millä yritin yhden sarjan 100kg painoilla joilla ei sitten tullutkaan yhtään mitään vaan toistot jäivät aika torsoiksi. Tämän jälkeen aloin vain vaihtelemaan painoja tuntuman mukaan jotta takaolkapäät saivat vain hyvää iskua vastaan.

Olkapäätreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla edestä kääntäen
  • Heijarivipunosto
  • Takaolkapääsoutu selän takana
  • Yhden käden pystypunnerrus smith
  • Takaolkapäälaite

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.

Eilen lauantaina tuli käytyä Greenfit: Keilaniemen avajaisissa ja tässä ensimmäiset Greenfit: Keilaniemi kokemukseni 

Miksi Suomessa ketju kuntosaleilla ei osata käyttäytyä? Tarkoitan tällä sitä että monella kuntosalilla olen joko itse huomannut tai kuullut että kuntosalin kuningas on tullut uhoamaan tai raivoamaan. Selityksiä on muutama: salin kuningas ei tykkää sinusta kun olet paremmassa kunnossa, nostat enemmän kun hän tai hän haluaa vain muuten tulla näyttämään kuka on tämän salin kuningas. Itse huomasin viime kesänä kuin Elixia Iso-Omenan alfa kuningas tuli minulle puhumaan kuinka tämä on hänen kuntosalinsa enkä saisi käyttää hänen painojaan. Jälkeen päin kuulin yhdeltä nuoremmalta teiniltä että häneltä hän tuli ottamaan penkin koska se oli mukamas hänen penkkinsä. Kyseinen penkki oli ollut vapaana eikä siinä ollut mitään kamoja että se olisi ollut edes käytössä.

Eilen lauantaina kun menin normaaliin aikaan illalla kuntosalille niin ennen kuin pystyin lisäämään tankoon edes ensimmäistäkään painoa niin minun piti normaaliin tapaan siivota ja järjestää toisten jälkiä. Tämä ei ollut ensimmäinen kerta eikä myöskään viimeinen. Olen tämän saman trendin huomannut tapahtuvan jo vuosia. Lauantait ovat ovat olleet kuntosaleilla viikon ainoita päiviä kun mennessäni kuntosalille toiset "treenaajat" ovat jättäneet paikat ihan sikin sokin. Ihan sama asia tapahtui pari viikkoa sitten eli ennen kuin pääsin aloittamaan omaa treeniä niin aluksi piti siivota toisten jättämiä jälkiä. 

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.