Normaalia pidempi selkätreeni kuudella liikkeellä ja pari liikettä uudella tyylillä

16.11.2016 - 12:06

Alun perin minun ei pitänyt mennä tänään kuntosalille, mutta lopulta sinne tänään päädyin. Oikeastaan eilen aloin jo hieman miettimään tänään kuntosalille menemistä vaikka alkuperäinen suunnitelma oli ma, ti, to ja pe. Olin tänään vain ajatellut jos lenkillä olisi käynyt, mutta lenkin päätin jättää väliin aamupäivällä ihan sen takia kun pihalla oli paikoitellen liukas. En ole sitten sunnuntain käynyt lenkillä ja tämä johtuu ihan vain siitä kun sain sunnuntaina juoksutavoitteeni suoritettua. Tämän jälkeen ei ole oikein ollut sitä innostusta lähteä lenkille kun myöskin näinä parina viimeisenä kuukautena muutamat lenkit ovat olleet vain lähinnä "pakko"  lenkkejä. Kirjoittelen tässä jossain kohtaan vuoden lenkeistä yhteenvedon joten en kirjoita nyt juoksemisista sen enempää.

Kun päätin sitten tänään mennä kuntosalille ajattelin aluksi tehdä perjantain treenin tänään, koska tein eilen kuitenkin jalkatreenin enkä oikein haluaisi tehdä selkätreeniä heti seuraavana päivänä jalkatreenistä. En loppujenlopuksi miettinyt päivien vaihtoja vaan aloitin suorilta tekemään selkätreeniä. Sitä tulin tänään miettineeksi että jättäisin alaselkäliikkeen väliin joten jättäisin väliin maastavedon sekä good morningin. Olinkin tässä ajatuksessa vielä kuntosalille päästyäni, koska edellisenä päivänä oli kuitenkin raskas jalkatreeni takana joten ajattelin järkevämpi jättää mave / good morning väliin ja keskittyä vain yläselän tekemiseen. Olin melkein jo aloittamassa kulmasoudun tekemisen tangolla kunnes päätin tehdä maastavedon vaikka olin päättänyt ehdottomasti jättää sen tänään väliin. En ollut meinaan yhtään varma jaksamisesta ja miten kyseinen liike tulee menemään kun muutenkin olen tottunut tekemään maastavetoa pienemmillä. Tällä kertaa kun oli tarkoitus tehdä hieman suuremmilla painoilla niin se laittoi miettimään miten ja millä painoilla edes jaksan. Tänään tyyli oli alusta asti se, että tein pieniä sarjoja ensimmäistä lukuunottamatta. Tein alun 100kg:n lämmittelyn viiden toiston sarjana jonka jälkeen laskin toistomääriä. Aluksi laskin toistomäärän kolmeen kun tein 140kg:lla, mutta tämän jälkeen tein loput sarjat kahden toiston sarjoilla. Halusin tänään tehdä suuremilla painoilla mitä olen tehnyt ja tämä tarkoitti myös toistojen tiputtamista jotta jaksaisin nostaa edes jotain.

180kg tein yhden kahden toiston sarjan jonka jälkeen nostin painot 200kg ja tämän jälkeen alkoikin todellinen arvoitus. Jaksanko nostaa yhtään kertaa 200kg:lla? En ole nostanut pitkään aikaan tälläisillä painoilla maastavetoa. En edes muista koska viimeksi olen nostanut 200kg tai yli. Viimeksikin taisin hypätä 200kg yli suoraan 210kg jota en jaksanut nostaa kertaakaan. Keväälläkin oli pitkään kun voinut tehdä kunnolla maastavetoa oikean takareiden pamahduksen takia joten kaiketi viimeisin 200kg nosto oli alkuvuodesta? Eilen raskas jalkatreeni ja viimeisestä 200kg nostosta oli paljon aikaa niin oli aika mielenkiintoinen ja arvelluttava tilanne lähteä tekemään ensimmäistä toistoa. Olin ajatellut tekeväni kaksi toistoa ja ne noisikin loppujenlopuksi todella hyvin. Onneksi olin jo päättänyt tekeväni kaksi toistoa sillä jos olisin yrittänyt kolmatta niin joko en olisi jaksanut tai sitten seuraava sarja olisi mennyt pieleen. Olin meinaan suunnitellut tekeväni kaksi sarjaa 200kg:lla siten, että ensimmäisellä tekisin ainakin kaksi toistoa ja jälkimmäisellä vähintään yhden. Lopputulos oli kaksi kahden toiston sarjaa jonka jälkeen lähdin tekemään vielä kolmatta sarjaa. Jaksoin vielä kolmennallekin sarjalla tehdä kaksi toistoa vaikka olivat raskaita nostoja kummatkin. Kolme kahden toiston sarjaa 200kg:lla oli minulla todella mahtava tulos ja suoritus yllätti minut täydellisesti.

Vaikka tein kolme sarjaa maastavetoa 200kg:lla niin nämä eivät vaikuttaneet loppuihin liikkeisiin niin paljon kun ajattelin. Venyttelin ja "hyörin" jokaisen maastaveto sarjan jälkeen hieman eikä mielestäni muutenkaan asento hajonnut tänään joten minkäänlaista kipua / tuntoa ei tuntunut kun jatkoin treeniä kulmasoudulla. Yleensä juuri kulmasoudussa huomaa heti jos maastavedossa paikat on mennyt hieman jumiin tai asento on ollut huonot. Tällöin kulmasoudun perusasentoon meneminen saattaa tuntua selässä ja asennossa pysyminen ei ole mieluisaa. Tänään näin ei ollut ja kulmasoutua kuten loppuja muitakin liikkeitä pystyi tekemään hyvin.

[[{"fid":"322","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Tämän päivän saldoksi muodostui normaalia pidempi treeni liikkeissä mitattuina kuusi liikettä sekä todella hyvin mennyt maastaveto. Normaalisti olen tehnyt neljä liikettä selkäpäivänä ja joskus maksimissaan viisi, mutta kuusi on jo todella harvinaista. Tämä kuusi liikettä perustuu kuitenkin siihen, että kokeilen tänään kahdessa eri liikkeessä uutta tyyliä tehdä liikkeitä. Ensiksi kokeilin tehdä yhden käden ylätaljaa ylätaljassa kun normaalisti olen tehnyt sen ristikkäistaljassa polviltaan. Toinen oli yhden käden alataljan tekeminen ristikkäistaljassa maassa istuen minkä olen tehnyt aina alataljassa. Molemmissa uusissa tyyleissä tyyli vaihtui suhteellisen paljon ja sitä kautta tekeminen, mutta yksi asia oli sama. Venytys kummallakin tyylillä pieneni kun matka alkutilanteeseen lyheni. Ylätaljassa istuin on korkeammalla kuin polvet maassa. Ristikkäistaljassa alataljan tapauksessa vaijeri lähtee jalkojen kanssa samalta tasolta kun alataljassa vaijeri on hieman pidemällä kuin jalkojen pidikkeet. Kummassakaan tapauksessa tämä ei haitannut tekemistä, mutta tämä täytyi huomioida liikettä tehdessä.

Selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x5, 140kg x3, 180kg x2, 3x2 200kg
  • Kulmasoutu vastaote 70kg x10, 3x10 80kg
  • Lat Rope Yankers 25kg x10, 3x10 35kg
  • Yhden käden ylätalja 15kg x10, 3x10 25kg 
  • Ylätalja kapea kahva 50kg x10, 3x10 60kg
  • Yhden käden alatalja ristikkäistaljassa 15kg x10, 3x10 25kg

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.