Hidas tempoisia toistoja sekä pieniä pitoja jalkatreenissä

16.11.2016 - 12:06

Kierrätin tänään jalkatreenissä muutamia liikkeitä ja huomasin vaikutuksia toisiin liikkeisiin. Vauhdoin syväkyykyn yhden jalan prässiin sekä jätin tällä kertaa tasajalkahypyt väliin. Kaksi viimeistä jalkatreeniä olin aloittanut syväkyykyllä joten päätin tällä kertaa aloittaa jalkatreenin yhden jalan prässillä. Ja miksi yhden jalan prässillä eikä normaalilla jalkaprässillä? Siksi, että en ole tehnyt aikoihin normaalia jalkaprässiä enkä ole sitä tekemässä. Ihan vain sen takia, koska aikoinani kyllästyin latomaan levyjä laitteeseen. Aika turhauttavaa hommaa takoa 250kg - 300kg jalkaprässiin saati enemmän. Laittamisessa ei ole mitään, mutta väsyneenä painojen ottaminen pois ei ole kivaa. Juuri tästä syystä siirryin tekemään prässin pelkästään yhen jalan versiona jossa ei tarvitse laittaa prässiin kuin 1/3 osaa jalkaprässin painoista.

Syväkyykyn vaihto yhden jalan prässiin puolestaan vaikutti askelkyykyn tekemiseen. Askelkyykkyä työntönä oli paljon helpompi tehdä kun ei ollut kyykkyä alla. En tiedä sitten kuinka paljon asiaan vaikutti myös se, että tein askelkyykkyä kolmantena liikkeenä pohkeiden jälkeen kun "normaalisti" olen tehnyt sitä heti syväkyykyn jälkeen toisena liikkeenä. No jokatapauksessa liikkeiden vaihtaminen sekä tekojärjestyksen vaihtaminen tuotti parempia tuloksia. Sanoisin yhden jalan prässi olevan ideaalinen liike pitkiin sarjoihin kun kyykky on hieman raskan pitkiin sarjoihin.

Tasajalkahypyt stepperille jätin suosiolla väliin, koska liike on todellinen polvien tuhoaja. Liike ottaa niin paljon polviin, että polvet on syytä olla kunnossa kun alkaa hyppimään lisäpainojen kanssa tasajalkaa stepperille. En ole tätä liikettä monia kertoja tehnyt mitä nyt loman aikana muutaman kerran kokeilin ja kerran varmaan tehnyt normaalissa treenissä. Liike on rankka jossa saa hyvin sykkeet korkealle, mutta polvet joutuvat tosiaan koville. Riippuen tietenkin kuinka paljon on lisäpainoa. Ilman lisäpainoa liikettä on parempi tehdä korkeammilla hypyillä ja / tai paljon korkeammilla toisto määrillä. Tasajalkahypyt eivät sovellu kaikkien liikkeiden kanssa yhteen joten jos on hyppimässä niin kannattaa miettiä missä välissä liikettä tekee. Ainakaan ennen kyykkyjä tai prässiä liikettä ei kannata tehdä. Liike on hyvä tehdä ennen pohkeita tai reisikoneita.

Takareidet menivät tänään istuen takareisikoneessa. Istuen tyylillä tekemisestä oli aikaa ja se hieman näkyi tekemisissä. Olen viimeaikoina tehnyt takareisiä lähinnä takareisi potkun ja maaten tyylillä takareisikoneessa. Vaikka painoja en laittanut mielestäni paljoakaan niin sain liikkeen tekemisestä todella raskaan tekemällä toistoja hitaasti. Yleisesti hidas tempo johon lisäsin kunnon puristuksen loppuun ja vielä pieni pito. Alhaalla pito ei ollut ajallisesti mikään pitkä vaan sellainen, että tunsin sen eikä jalat lähtenyt samantien takaisin ylös. Helpoin virhe takareisikoneesssa on alkaa hätäilemään. Istuen tyylillä  heti alhaalta hyvä kun ehtii oikeasti alas niin hirveä runttaus takaisin ylös. Makuulla puolestaan jalat eivät välttämättä nouse tarpeeksi ylös tai liike palautetaan liian nopeasti alas. Kun tekee hiljaa ja pitää pienet pidot niin silloin liike muuttuu todenteolla raskaaksi ja kyseessä on ihan eri liikkeet. Liike jota helposti tehdään väärin juuri liiian nopeasti tehtynä.

Tänään tein yleisesti hieman pienemmillä painoilla joilla hain liikkeisiin hidastemposempia toistoa joilla puolestaan hain erilaista tuntumaa. Pienemmillä painoilla pystyin helpommin keskittyä hitaampiin toistoisin ja jaksoin myös tehdä näitä. Liian isoilla painoilla hitaampien toistojen tekeminen on melkein mahdotonta, koska sarjoja ei mitenkään jaksa tehdä loppuun asti tyylillä jolla on aloittanut. EI ole järkeä aloittaa hitaammilla toistoilla ja sitten yhtäkkiä nostaa tempoa nopeenpaan kun ei jaksakkaan tehdä hitaita toistoja loppuun asti. Varsinkin 15 - 20 toistot olivat haastavia.

Jalkatreeni

Yhden jalan prässi 3x20 75kg

Pohkeet istuen 3x20 75kg

Askenkyykky - työntö 3x20 10kg

Takareidet istuen 3x20 50kg

Etureidet: 10kg korotukset 8 toistoja, tiputus 10kg 8 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg 

 

 

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.