Ensimmäinen treeni PTVGYM Pitäjänmäki 2.0:ssa

11.07.2025 - 00:05

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Ennen laajennusta ja uusia laitteita niin maastavedon, penkin kuin kyykyn jälkeen osa treeneistä on ollut aikalailla samankaltaisia sillä laite valikoima on ollut suppea. Pitäjänmäen PTVGYM:llä on ollut niin hyviä kuin huonoja laitteita ja varsinkin rinta ja selkätreenit ovat kärsineet laitevalikoimasta ja treenit olleet sen takia aikalailla samanlaisia. Varsinkin rintalaitteet ovat olleet aika huonoja itselleni vaikka laitteet ovat sinällään olleet hyviä mutta säätöjen takia niitä on ollut vaikea tehdä suuremmilla painoilla. Olkapäiden ja selän puolella laitevalikoima ei ole ollut suuri mutta itselleni on löytynyt pari hyvää laitetta joita on tullut sitten tehtyä kun muita ei ole ollut tarjolla. Jalkalaitteet ovat olleet sitten niitä parempia.

Minulla ei ollut tänään taaskaan suunnitelmia kun menin salille muuta kuin että teen penkkiä ja katson hieman ympärilleni miltä Pitäjänmäen PTVGYM:in laajennus näyttää ja mitä siellä jo on. No sellainen tuo kuntosalilla käynti sitten olikin. Tein vähän penkkiä ja sitten katselin ympärilleni mitä voisin nyt tehdä ja mitä tulevaisuudessa voi tehdä. Penkki meni aikalailla miten nyt penkkiä olen viime aikoina tehnyt ja loppu treeni menikin sitten lähinnä olkapäälaitteita kokeillessa.

Päädyin tällä kertaa tekemään penkki treenin ketjuilla kun maanantaina tein penkkiä vastustusnauhoilla. Mietin aluksi että olisin tehnyt ihan normaalia penkkiä mutta vaihdoin sen sitten lennosta ketjuihin kun ajattelin etten ollut tehnyt ketjuilla penkkiä sitten Tampereen Loaded:lla käynnin. Kuitenkin minun on helppo vaihtaa normaalin penkin tekeminen ketjuilla tekemiseen sillä ensimmäiset sarjat menevät kuitenkin ihan samalla kaavalla tekisin sitten kummin vain. 

Jokainen penkki treeni alkaa että teen oman tietyn lämmittelyn vastustusnauhalla millä saan lämmiteltyä rinnan monesta kulmasta sillä en tykkää tehdä lämmittelyjä tyhjällä tangolla. Teen lämmittelyn tangolla ensiksi 60kg sitten 100kg mitä seuraa 140kg ja riippuen miten teen penkkiä niin sitten se riippuu siitä. En tykkää tehdä lämmittelyä tyhjällä tangolla siksi että tyhjä tanko ei paina mitään jolloin tangon liikerata on ihan eri kuin painoilla ja muutenkin vastustusnauhalla saan aktivoitua rinnan.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.