Yhdeksäs viikko kolme erilaista penkki treeniä viikkoon

23.04.2025 - 15:32

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Jos aloitetaan siitä miksi yhdeksäs viikko oli erilainen muihin viikkoihin verrattuna niin tein jokaisen treenin eri kuntosalilla. Maanantaina normaaliin tapaan Pitäjänmäen PTVGYM:llä, keskiviikkona Tampereen Loaded:lla ja perjantaina Vammalan Kerhis Gym:llä. Kun tein kolme penkki treeniä kolmella eri kuntosalilla niin minun piti oikeasti miettiä ennen maanantain treeniä PTVGYM:llä että mitä tulen tekemään maanantain treenissä? Halusin tehdä maananantaina PTVGYM:llä sellaisen penkki treenin mitä en voinut tehdä keskiviikkona Tampereen Loaded:lla enkä erityisesti perjantaina Vammalan Kerhis Gym:llä.

Onneksi jokainen kuntosali oli minulle ennestään tuttu niin tiesin mitä voin ja mitä en voi tehdä milläkin kuntosalilla. Tarkoitus on ollut kuitenkin tehdä kolme erilaista ja varsinkin eri variaatiota kolme penkki treeniä viikkoon treeneissä. Se mitä nyt kymmenes viikko ja mahdollisesti yhdestoista viikko tuo tullessaa niin niistä en ole enää niin varma. Vaihtoehdot erilaisiin variaatioihin ovat aika minimissään joten saatan nyt unohtaa eri variaation tekemisen jokaisessa treenissä ja tehdä vain mitä mieleen sinä päivänä tulee.

Nyt yhdeksännellä viikolla myöskin mietin että en tekisi kolme penkki treeniä viikkoon kun tiesin meneväni keskiviikkona Tampereen Loaded:lle. Ajattelin kuitenkin että Tampereen Loaded:lla olisi kiva tehdä joko jalkatreeni tai selkätreeni sillä siellä on sellaisia laitteita joita en ole päässyt tekemään taas aikoihin. Toisaalta Tampereen Loaded:lla on myöskin laajat ja loistavat rinta, olkapää sekä käsilaitteet jollaisian en pääse normaalisti missään tekemään. Niimpä en nyt muuttanut mitään suunnitelmia ja pysyin vielä kolmen penkki treenin viikossa ja siinä että keskiviikko olisi penkki päivä.

Penkki treenit alkoivat maanantaina PTVGYM:llä Buffalo tangolla millä en ollut nyt tehnyt muutamiin viikkoihin. Kun aloin tekemään näitä kolmen penkki treenin viikkona niin Buffalo tanko oli yksi variaatio mitä tein ensimmäisillä viikoilla ja mitä oli tarkoitus alkaa tekemään useimmin. Kuitenkin Buffalo tangolla tekeminen vain jäi vaikka tarkoitus oli sillä tehdä treenejä aina silloin tällöin. 

Kuitenkin kun olen huomannut että penkissä minun heikkous on juurikin ojentaja puolen lukitus ja Buffalo tanko auttaa enemmän rinnalta lähtöön niin siksi en ole Buffalo tangolla hirveästi treenejä tehnyt. Buffalo tanko on 25kg painava eli 5kg painavampi kuin normaali tanko. Buffalo tanko on myöskin mutka tanko mikä näyttää jousipyssylle minkä ansiosta saadaan pidempi liikerata kun tanko menee alemmaksi. Tällä tavalla kun liikerata lähtee alempaa niin liike ottaa enemmän rintaan ja auttaa rinnalta lähtöön.

Maanantaina oli tarkoitus tehdä Buffalo tangolla uusi ennätys kun edellinen ennätys oli tehty edellisessä Buffalo tanko treenissä. Tuolloin sain nostettua 175kg ja nyt tarkoitus oli saada 180kg minkä myöskin sain. Tämän jälkeen nostin vielä 185kg kun halusin nostaa neljä 20kg painoa tangon kummallakin puolella. 185kg noston jälkeen tein vielä muutaman sarjan 145kg painoilla.

Keskiviikkona Tampereen Loaded:lla treeni oli ja meni aikalailla erilaisemmin kuin mitä nämä muut treenit nyt ovat menneet. Tein lähinnä ykkösiä yhdellä painolla yhtä poikkeusta lukuunottamatta. Tein aluksi pysäytys penkkiä ketjuilla jossa päädyin ottamaan kaksi ykköstä 170kg painoilla plus ketjut. Olisin halunnut ottaa kolmannen ykkösen 170kg painoilla plus ketjut mutta tuo jälkimmäinen nosto tuntui jo niin raskaalle. Kuitenkin tästä huolimatta päädyin sitten jatkamaan penkki treeniä ja tein lattia penkkiä missä otin uuden ennätyksen 190kg. Meinasin ottaa 200kg mutta ajattelin nyt ottaa aluksi 190kg ihan varmuuden vuoksi.

Perjantaina päädyin tekemään sitten pinnaus lattia penkkiä vaikka aluksi ajattelin tekeväni kapeaa penkkiä. En yhtään tiennyt päivän kuntoa ja kuntosalilla oli muutenkin hiljaista niin ajattelin pinnaus lattia penkin olevan turvallisin vaihtoehto. En voinut tietää vielä tuossa vaiheessa että tein niin sanotusti historiaa. Ajattelin aluksi että voisin tehdä 180kg painoilla pidempiä sarjoja mutta päätin kuin päätin että ei että nyt tehdään vaan ensimmäistä kertaa 200kg painoilla ilman että kukaan auttaa nostamaan räkistä. Niimpä ensimmäisen pinnaus lattia penkki 200kg nosto oli minulle ensimmäinen nosto ikinä missään penkin variaatiossa minkä otin ilman varmistusta vai mitään auttamista.

Luulin että ensimmäinen 200kg nosto olisi vienyt kaikki voimani mutta näin ei ollut. Tein toiston jälkeen aina uuden toiston ja oikeasti hain nyt alusta asti ensimmäistä kertaa sitä että saisin viisi toistoa treenissä 200kg painoilla. Sain lopulta tehtyä viisi ykköstä 200kg painoilla eli samalla kun tein ensimmäistä kertaa 200kg painoilla ilman että kukaan oli auttamassa niin sain myöskin ensimmäistä kertaa tehtyä viisi toistoa treenissä 200kg painoilla.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.