Kumitassut ovat parantaneet subwooferin äänenlaatu

29.09.2024 - 13:27

Tags

Innostuin ja aloin joskus alkukesästä käyttämään ja kalibroimaan enemmän Audio Pro Sub Focus B7 subwooferia mikä minulla on ollut siitä asti kun hankin ja rakensin ensimmäisen kunnon kotiteatterin. Nyt viimeisien vuosien aikana en kuitenkaan ollut käyttänyt Audio Pro Sub Focus B7 subwooferia kun kerrostalossa sen käyttäminen on vähän sellaista. Kuitenkin nyt kesästä alkaen olen vaihteeksi enemmän tutustunut ja kokeillut omaa Audio Pro Sub Focus B7 subwooferia minkä lisäksi katsoin pitkästä aikaa millaisia subwoofereita on nykyään tarjolla ja minkälaisia ne ovat. Mitä enemmän kokeilin ja käytin Audio Pro Sub Focus B7 subwooferia niin muistin ja huomasin sen kuinka se vain "hörppii".

Ajattelin että uudemmat subwooferit olisivat siinä suhteessa kehittyneempiä että subwooferin ääni olisi tasaisempi matalamman äänen suhteen eivätkä ne vain "hörppisi" ääntä. Tällä hörppimisellä tarkoitan sellaista matalan äänen epätasaista ja epäluontevaa ääntä mikä erottuu selvästi kun katselee sarjaa tai elokuvia. Juurikin tämän asian takia aloin miettimään subwooferin päivittämistä ensimmäistä kertaa sitten 2006 jolloin hankin Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin.

Kuitenkin tuossa asiassa tultiin taas ongelmaan kerrostalo ja siihen että hankkimalla kunnon subwooferin niin sen kaikkea hyötyä ei voi kuitenkaan käyttää. Miksi päivittää toimiva subwooferi uuteen kun sitä ei kuitenkaan voi käyttää yhtään sen paremmin kuin nykyistä?

kumitassut ja bambulevy subwooferin alla

Kesäloman aikana minulle tuli sitten vastaan SVS:n subwoofereita katsellessa vastaan SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassut mitä aloin sitten tutkimaan enemmän. Hyvin nopeasti tulin siihen tulokseen että mikäli SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassut sopisivat Audio Pro Sub Focus B7 subwooferiin niin kyllä ne ostaisin. En ollut tuolloin kotona niin en muistanut ulkoa saisko Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin omia tassuja irti ja kun yritin etsiä kuvia niin niistä ei sitä selvinnyt mutta kun kävin poikkeamassa kotona niin tarkistin tilanteen. Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin omat tassut eivät lähteneet irti vaan ne olivat kiinteät joten en voinut hankkia SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassuja.

Tämän jälkeen aloin katsomaan IsoAcoustics tuotteita ja varsinkin IsoAcoustics Aperta Sub subwoofer telinettä mikä ajaa samaa asiaa kuin SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassut. Kuitenkin 200€ hinta alkoi mietityttämään ja en nyt ollut valmiina sitä maksamaan kun SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassut olisi saanut 80€ hintaan.

Kesäloman päätteeksi päädyin sitten ostamaan pesukoneen kumitassut Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin alle kun niistä minulla oli kokemuksia jo pesukoneen käytössä. Tulin myöskin siihen tulokseen että ei nyt 10€ satsaus kumitassuihin ole paha vaikka ne eivät tekisikään mitään. Se miksi päädyin hankkimaan kumitassut subwooferin alle johtui yksin omaan SVS SoundPath Isolation System -subwoofer-tassuista sekä IsoAcoustics Aperta Sub videoista. Kummankin tuotteen tarkoitus ja hyöty olisivat siinä että ne parantaisivat subwooferin äänenlaatua karsimalla ylimääräisen tärinän mikä parantaisi subwooferin äänenlaatua sekä poistaisi tuota "hörppii" ääntä.

Laittamalla kumitassut subwooferin alle niin ainakin Denon x3600h Audyssey kalibrointi alkoi antamaan erilaisia tuloksia. Kun vertailin tuloksia ennen kumitassujen laittoa niin selviä eroja näki. Itse käytössä en nyt muista osasinko kuulla eroja eikä siinä nyt niin kauaa mennyt kun tein itse tehdyt laitetelineet minkä myös laitoin Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin alle. Se mitä siis tein oli että hain Bauhaussista Kansi SmartStore Compact Bambu L minkä laitoin kumitassujen päälle ja subwooferin väliin. Laitoin vielä sitten huopalat Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin tassujen alle.

Katsoin kyllä mutta en nyt yhtään muista tulokset Audyssey kalibroinnin ennen ja jälkeen SmartStore Compact Bambu L kannen mutta nykyään kuulen selvän eron Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin käytössä. En enää kuule sitä "hörppimis" ääntä vaan subwooferin ääni on tasaisempi, "miedompi" sekä kaikki paikat evät ala tärisemään kun subwoofer käy hieman kovemmalla. Kumitassut eristävät sen tilanteen missä subwoofer käy voimakkaammin aiheuttaen tärinää lähellä oleviin huonekaluihin kuten hyllyihin. Miedommalla äänellä tarkoitan miellekkäämpää bassoa mikä ei niin erotu taustalta "hörppimis" äänenä vaan enemmänkin korostaa matalia ääniä kun tuo niitä liian voimakkaasti esille.

Olen saanut tällä alle kahden kympin "telineellä" eli kumitassut plus Compact Bambu L kannella parannettua selvästi vanhan Audio Pro Sub Focus B7 subwooferin äänenlaatua ihan vain karsimalla subwooferista lähtevää tärinää. Ihan samoja telineitä laitoin vahvistimien alle sekä Rega Planar 3 vinyylisoittimen alle ihan vain karsimaan ylimääräistä tärinää.

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.