Kyykyssä uusi kymmenen toiston sarjaennätys

31.07.2023 - 10:00

Pari viikkoa sitten sain kyykssä ensimmäistä kertaa ikinä 180kg painoilla kymmenen toistoa. Sitä ennen edellinen kymmenen toiston sarjaennätys oli 170kg painoilla mutta tuosta treenistä oli jo aikaa todella kauan. En ole vain tehnyt yli viiden toiston sarjoja kyykyssä pitkiin aikoihin kun olen keskittynyt enemmän tekniikkaan ja totuttelemaan isompiin painoihin. Tajusin tuossa puolitoista vuotta tai kaksi vuotta sitten että minun on parempi keskittyä tekniikkaan ja lyhyempiin yhden - viiden toiston sarjoihin kuin pidempiin yli viiden toiston sarjoihin.

Miksi aloin keskittymään lyhyempiin sarjoihin? Ihan vain sen takia että huomasin sen asian kun tein pidempiä yli viiden toiston sarjoja niin mitä pidemmän sarjan tein niin sitä enemmän keskityin käyttämään tempoa. Tämä puolestaan vaikutti siihen että tekniikka alkoi kärsimään siinä viidennen toiston kohdalla. Tein tuolloin kyllä enemmän seitsemän - kymmenen toiston sarjoja mutta tunsin sen jo tehdessä ja näin sen sitten myös videolta että siinä viiden toiston jälkeen tekniikka alkoi vain kärsiä.

Ratkaisuna oli tosiaan siirtyä käyttämään yhden - kolmen toiston sarjoja ja oikeasti keskittyä tekniikkaan. Samalla siirryin myös saamaan suurempia painoja ja useammin kakkosella alkavia painoja. Yksi ongelma oli myös se että tein liian vähän kakkosella alkavilla lukemilla mikä on vieläkin ongelma. Heti kun kyykyssä painot alkavat kakkosella niin ongelmat alkavat kuten nyt viime aikoina olen myös huomannut.

Tosiaan parisen viikkoa sitten tein 180kg painoilla kymmenen toistoa ja otin myös spotterin siihen varmistamaan. Ihan samalla tavalla tein aikoinaan 170kg kohdalla. Kuitenkin nyt viime viikon keskiviikkona lähdin tekemään 185kg painoilla kymmentä toistoa ja tällä kertaa ilman spotteria. Siinä viime aikoina ennen tuota keskiviikon treeniä olin saanut ihan hyviä sarjoja 205kg sekä 200kg painoilla niin ajattelin sitten korottaa kymmenen toiston sarjaennätyksen painoja. Tällä kertaa lähdin maltillisella 5k korotuksella enkä normaaliin tapaan esim 10kg tai 20kg:n.

Kaikki sujui ihan hyvin aina kahdeksanteen - yhdeksänteen toistoon asti kunnes alkoi tulemaan jotain huimauksen tunnetta sekä jalat tuntuivat alkavan tärisemään. Siinä sitten kun sain yhdeksän tehtyä niin kymmenes oli vain pakko runtata nopeasti niin kuin se sitten tuli. Olin todella tyytyväinen tuohon 185kg painoilla tehtyyn kymmeneen toistoon sillä olihan sen tehty ilman spotteria.

Perjantaina tuli tehtyä maastavedossa 250kg painoilla uusi sarjaennätys kun sain ensimmäistä kertaa ikinä kuusi toistoa ja tein sen kahdesti. Tuon treenin jälkeen alaselässä tuntui jotain pientä ettei se olisi oikein palautunut. Lauantaina oli kuitenkin vuorossa jalkatreeni ja kyykky niimpä aloitin perjantain maastavedon palautumisen jo sieltä treenistä. Treenin ja maastavedon päätteeksi tein jonkin verran roikkumista leuanveto tangossa sekä muita venyttelyä alaselälle. Tämän jälkeen kuntosalilta päästyäni hierontapyssyä tuli käytettyä samana iltana sekä seuraavana aamuna todella paljon.

Lauantaina vielä ennen kuntosalille lähtöä niin hierontapyssy oli kovalla käytöllä ja kaikki tuntui olevan ihan ok. Tiesin kuitenkin että paikat eivät ole ihan palautuneet sillä tämä ei ollut ensimmäinen kerta kun tunsin sen etten ole oikein vielä palautunut maastavetotreenistä. Niimpä lauantai-iltana kun aloin tekemään kyykkyä niin otin sen rauhallisesti ja pidin myös hieman pidempiä taukoja jopa pienemmillä painoilla.

Jokaisen sarjan kohdalla katsoin ja tunnustelin miten se alaselkä jakselee ja tein sen mukaan päätökset painoista ja toistomääristä mihin menen. Päädyin lopulta hakemaan 200kg painoilla kymmentä toistoa vaikka tiesin sen olevan utopiaa. Lopulta sain hikisen viiden toiston sarjan mikä tuntui todella raskaalle ja mihin lopulta olin pettynyt. Kuitenkaan tuo ei tuntunut alaselässä yhtään sen pahemmalta kuin mikään muukaan sarja ennen tuota niimpä päätin nyt sitten tehdä toisen viiden toiston sarjan 200kg painoilla.

200kg painoilla kaksi viiden toiston sarjaa tuli siis tehtyä ja olin vielä kuntosalilla ollessa tuohon pettynyt. Jos vertaa yleisesti nyt vaikka viimeisen parin vuoden kyykky treenejä niin sillä tasolla tuo oli todella hyvä suoritus sillä viisi toistoa 200kg painoilla ei ole kuitenkaan minulla jokapäiväistä. Kuitenkin viime aikojen treenit sekä mitä muuten olen saanut tuloksia tehtyä niin on vain laittanut odotus tason niin korkealle että olin tuohon 200kg painoilla viiden toiston sarjoihin pettynyt.

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.