Väsynyt kyykkytreeni ketjuilla PTVGYM:llä

03.07.2023 - 10:53

Eilen lauantaina tuli käytyä normaaliin tapaan PTVGYM:llä tekemässä jalkatreenin tai oikeastaan kyykky treeni ketjuilla. Tämän viikkoinen oli toisinto viime viikosta kun perjantaina kävin tekemässä maastaveto treenin ketjuilla Vantaan Loaded:lla ja lauantaina kyykky treeni ketjuilla PTVGYM:llä. Treenit olivat aikalailla myös identtisiä keskenään jos treenejä vertaa painoilla. Kuitenkin sillä erolla että viime viikolla epäonnistuin Vantaan Loaded:lla ja tällä viikolla PTVGYM:llä.

Olin viime viikolla paremmassa kunnossa jos vertaa sitä mitä jaksoin tehdä vielä lauantaina PTVGYM:llä. Sain tehtyä kuitenkin viime viikolla 210kg painoilla plus ketjut kolme kahden toiston sarjaa kun tällä kertaa jaksoin tehdä yhden kahden toiston sarjan 200kg painoilla plus ketjut kun toinen sarja jäi yhteen toistoon. Oikeastaan huomasin jo hyvissä ajoin että en ole ihan samassa kunnossa kuin viime viikolla. Siitä huolimatta halusin uskoa ja rakensin treeniä että saisin tehtyä isoilla painoilla sarjoja.

Näin on käynyt useasti siitä lähtien kun aloin käymään PTVGYM:llä tekemässä perjantaisin maastaveto treenin ja lauantaisin jalkatreenin. Se on vain niin kuormittavaa kropalle kun tekee maastaveto treenin ja jalkatreenin peräkkäisinä päivinä vielä kun nämä treenit eivät ole olleet mistään kevyemmästä päästä. Yleensä perjantain selkätreeni tai siis maastaveto treeni on ollut useasti sen pari tuntia mihin päälle tunti muita selkäliikkeitä. Lauantait ovat olleet muuten samanlaisia mutta kyykky on vienyt tuon vajaan pari tuntia mihin päälle on tullut tehtyä tunnin verran muita jalkaliikkeitä. 

Olin eilen varmaan siinä ajatuksessa kuin viikko sitten että saan tehtyä samanlaisen treenin. Ajattelin että jos kerran viime viikolla saan tehtyä kyykyssä sarjaennätyksen niin kyllä sitä vieläkin ollaan kunnossa? Toisaalta kyllä tiesin että kunto ei voi aina olla sama sillä niin on käynyt useasti että kun edellisellä kerralla on kulkenut niin tämän jälkeen voi mennä heikommin. Siitä huolimatta olin erittäin pettynyt sillä tällä kertaa odotus arvot olivat suuremmat. Toisaalta viime viikolla ei ollut sen pahemmin odotuksia ja silloin treeni meni paremmin.

Kuitenkin tuossa jo mainitsinkin että tunsin treenin alkuvaiheessa että nyt ei ole yhtä hyvä päivä kuin viikko sitten. Kyllä sen jo tietää ja varsinkin tällä omalla kokemuksella tiedän tietyissä painoissa mitä odottaa. Onhan kyllä niitäkin päiviä kun alussa pienet painot tuntuvat menevän raskaasti ja kun pääsee niihin oikeisiin painoihin niin yhtäkkiä lähtee kulkemaan. Nämä kerrat ovat kuitenkin harvinaisempia ja varsinkaan kyykky treenissä näin ei käy. Yleensä näin on käynyt penkkiä tai maastavetoa tehdessä ja kyykyssä se menee vain niin että jos alussa ei kulje niin ei se kyllä kulje missään vaiheessa.

Tällä kertaa tein kyykky treenissä jopa poikkeuksen mitä en ole pitkiin aikoihin tehnyt. Oikeastaan näin tein perjantaina Vantaan Loaded:lla maastaveto treenissä niin jatkoin sitä varmaan sen perusteella lauantaina PTVGYM:llä kyykyssä. Laskin nimittäin painoja treeniin viimeiseen sarjaan vaikka tarkoitus oli sarjohin. Perjantaina tein maastavetoa 260kg painoilla plus ketjut kaksi toistoa minkä jälkeen laskin painot 220kg plus ketjut ja tein viisi toistoa. Nyt lauantaina kun kyykyssä 200kg plus ketjut tuntui niin raskaalle niin laskin painot 180kg plus ketjut millä tein kolme toistoa. Tarkoitus oli hieman enemmän mutta huomasin olevani liian väsynyt jatkamaan.

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.