Selkätreeni 4x setteinä läpi

16.11.2016 - 12:06

Olin eilen intervallien jälkeen todella väsynyt. Jalat olivat kanssa ihan poikki ja jotain pientä särkyäkin taisi olla, mutta ei mitään ihmeellistä. Tiistaina tehdyn jalkatreenin paikat alkoivat vain ottamaan uudestaan eli reisissä, pakaroissa ja pohkeissa alkoi tuntumaan tiistaina tehty treeni. Tästä syystä sekä myöskin pienestä säästelystä ajattelin jättää tänään maastavedon väliin ja tehdä good morning liikkeen. Kun pääsin tänään kuntosalille ja olin täyttänyt vesipullon niin katsoin, että vapaat tankot telineineen olivat käytössä. Heti automaattisesti lähdin vain siihen taakse valmistelemaan maastavedon tekemistä ilman sen ihmeellisempiä miettimisiä. Aloitin väsäämisen laittamalla 100kg tankoon, mutta pienen mietinnän jälkeen lisäsin painot 130kg ja päätin jättää lämmittelyjä väliin. Eli aloin tekemään suoraan 130kg:lla ja jätin 100kg lämmittelyn jälkeen kun ajattelin, että siinähän on vain 30kg ero. Viimeviikolla tein 4x7 120kg:lla ja tänään tein 4x7 130kg:lla. Tunsin vähän oikeassa takareidessä, että se ei ole kunnossa. Maastaveto on siis liike jossa huomaa, että oikea takareisi ei ole kunnossa. Ihmettelen hieman kun syväkyykyssä en huomaa mitään, mutta maastavedossa huomaan. Tosin syväkyykyssä painoa on ollut 80kg kun se maastavedossa on ollut yli 100kg "reilusti".

Maastavedon jälkeen vuorossa oli kulmasoutu jonka tein tällä kertaa käsipainoilla. Otin käyttöön 40kg käsipainon jolla aloin tekemään liikettä. Kaksi ensimmäistä sarjaa meni ihan hyvin, mutta kolmannessa alkoi jo painamaan 8 - 10 toistot. Tästä huolimatta neljäs alkoi hyvin ja samoissa 8 - 10 toistoissa tekivät vaikeaa. Aina kun oli tehnyt toisella kädellä ja vaihtoi kättä niin teki mieli pyyhkiä hikeä, mutta niin en tehnyt. Pyyhe ei ollut ihan vieressä sekä en halunnut alkaa ottamaan ylimääräisiä pidempiä taukoja puolen vaihdon välissä. Tänään oli kuntosalilla ilma sellainen, että siellä ei ollut kuuma eikä nihkeä, mutta silti hiki irtosi taas todella helposti. Ehkä tähän vaikutti kova treeni neljän sarjoilla tehdyt liikkeet. Kulmasoudun jokaisen sarjan jälkeen hikeä sai pyyhkiä ja olin aikas puhki ja vielä enemmän kolmannen ja viimeisin sarjan jälkeen.

[[{"fid":"221","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Kulmasoudun jälkeen oli vuorossa ala- & ylätalja. Alatalja meni samoilla painoilla millä olen tehnyt 3x10 seteillä samoitenkin ylätaljakin. Alataljassa ei ollut mitään ihmeellistä ja jaksoin tehdä hyvin neljännen sarjan. Ylätalja oli viimeinen liike tänään ja myöskin väsynein. Huomasin jo oikeastaan ensimmäistä sarjaa tehdessä takana olleen treenin jo painavan. En ole varmaan ikinä tehnyt selkätreeniä 4x10 seteillä läpi "normaaleilla" painoilla vaan jos olen niin olen tehnyt pienemmillä painoilla pienemmillä sarjoilla. Lisäksi jos olen tehnyt max 30 sekuntia tai 45 sekuntia palautuksilla olen myös käyttänyt pienempiä painoja. Eli ensimmäistä kertaa kävin läpi selkätreenin 4x10 seteillä joten kyllä se jo neljännessä liikkeessä painaa. Periaatteessa ei ollut siis yllätys, että viimeinen liike oli vaikeampi.

Olen nyt jo vähän aikaa käyttänyt enemmän tai vähemmän 4x10 settejä 3x10 sijasta. Kun tekee normaalisti kolmen sarjoina niin tuo yksi "ylimääräinen" sarja on haasteellinen varsinkin jos ei koske painoihin. Välillä se kolme sarjaa menee juuri ja tähän vielä pitäisi tehdä vielä yksi sarja lisää mikä tietää kymmentä toistoa niin se on eri asia. Kahden liikkeen jälkeen takana on jo melkein tana saman verran toistoja kuin olisi tehnyt kolme liikettä joten sanoisin eron olevan merkittävä. Neljän sarjoina tehtynä neljä liikettä vastaa viittä liikettä toistomääräisesti. Neljän sarjan teossa kannattaakin vähän miettiä painojen tiputtamista jos ajattelee pidemmän päälle. Jos kolmen sarjoina tekee jo melkein tiukkaa tehdä kymppejä niin neljännellä toistot voivat jäädä reilusti alle kymmeneen mikä tarkoittaa epäonnistumista. Neljän sarjaa tarkoittaa minulle neljä puhdasta sarjaa eikä kolme puhdasta ja yhtä niin paljon kuin menee. Sitä varten on korotussarjat sekä tiputussarjat joissa voi katsoa ja rääkätä kroppaa erilailla.

Selkätreeni

  • Maastaveto 4x7 130kg
  • Kulmasoutu 4x10 40kg
  • Alatalja 4x10 80kg
  • Ylätalja 4x10 60kg

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.