Takaisin epäonnistumisien pariin maastaveto treeniä ketjuilla

13.11.2022 - 21:02

Eilen lauantaina tuli käytyä "pitkästä" aikaa käytyä PTVGYM:llä eli ensimmäistä kertaa kahteen viikkoon. Yksi viikko minulta oli täysi tauko treeneistä ja kun tänä perjantaina en poikkeuksellisesti käynyt PTVGYM:llä niin eilen lauantaina kerta oli ensimmäinen kerta kahteen viikkoon. Perjantaina tein muutenkin poikkeuksellisesti penkki treenin vaikka niitäkin on tullut tehtyä perjantaisin niin tämän johdosta mietin myös mitä teen lauantaina? Tällä viikolla tein muutoinkin poikkeuksellisesti treenejä niin nyt oli sitten ihan hyvä vieläkin muutella asioita.

Normaalisti olen käynyt tekemässä lauantaisin kyykky treenin ketjuilla PTVGYM:llä mutta tällä kertaa vuorossa olikin sitten maastavetotreeni. Päätin samalla että teen sitten maanantaina kyykky treenin enkä selkätreeniä räkkivedoilla kuten normaalisti olen nyt tehnyt. Olen kyllä peräkkäisinä päivinä tai lähelle sitä kuten nyt olisi tullut lauantaina selkätreeni maastavedolla ja maanantaina selkätreeni räkkivedoilla tehnyt mutta voin ihan hyvin muutella treenien päiviä. Ihan vain sen suhteen ettei nyt heti tauon ja flunssan jälkeen tule rasitettua selkää liikaa.

Perjantaina tein ensimmäisen treenin "täysillä" tehoilla tai ainakin siis yritin ilman löysäilyjä. Tuo ei mennyt ihan niin hyvin kuin olisin halunnut niin en tiennyt oikein mitä lauantailta olisin odottanut. En kyllä oikein mitään suunnitellutkaan ja vedin treenin ihan lonkalta vaikkakin käytin samanlaista kaavaa kuin viimeksi. Tuo kuitenkin osoittautui virheelliseksi sillä en ollut ihan niin hyvässä kunnossa ja menin olisi pitänyt pysyttäytyä pienemmissä painoissa. Kuitenkin jos ei edes kokeile niin ei voi saadakkaan?

Päädyin epäonnistumaan 260kg painoilla plus ketjut mihin nousin suoraan 220kg painoista plus ketjut ja näin ei olisi pitänyt tehdä. Ensinnäkin 220kg plus ketjut ei tuntunut niin kevyeltä kuin olisi pitänyt ja tuon jälkeen minun olisi pitänyt tehdä 240kg painoilla plus ketjut tai maksimissaan 250kg plus ketjut. Kuitenkin jostain syystä ajattelin mennä samalla kavalla kuin viimeksi parisen viikkoa sitten mutta tämä oli siis virhe. Tein liian ison nousun 220kg plus ketjujen jälkeen mikä kostautu sillä etten saanut painoja ylös.

Kuitenkin tuon epäonnistumisen jälkeen tein sitten onnistuneen toiston 260kg painoilla ilman ketjuja mitä seurasi vielä kolmen toiston sarja 230kg painoilla plus ketjut. Niin oliko tässä treenissä mitään logiikkaa? Ei, mutta tein sen mitä tein ja tulin huomanneeksi että nyt en ole vielä siinä kunnossa kuin ennen viikon taukoa ja flunssaa. Myöskään kroppa ei ole vielä ihan 100% iskussa mutta tämä oli nyt enemmänkin kropan totuttelua.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.