Habitare & Hifimessut 2022

11.09.2022 - 11:07

Habitare & hifimessut 2022 on nyt takana ja täytyy sanoa, että keikka oli hieman raskaampi kuin ajattelin. Jätin auton normaaliin tapaan työpaikan parkkipaikalle mistä sitten kävelin Messukeskukseen mutta tällä kertaa jouduin myös hieman kiertelmään koska Triplan tietyöt. Olisi ollut siis ihan parempi vain viedä auto Messukeskukseen niin olisi säästynyt tuolta kävelemiseltä sillä itse Habitare & hifimessuilla tuli käveltyä ja seistyä. Mitään yllättävää tuossa ei ollut vaan ihan samanlaista kuin edellisinä vuosina.

Kävin ensin Habitaren puolella kun minulla oli Habitaren lippu ja sieltä puolelta pääsin sitten Hifimessuille ja takaisin. Habitaren puolella oli todella paljon erilaista esittelyä mutta itse pystyin suurimman osan skippaamaan juurikin sen takia että uusin keittiön viime vuonna. Näin ollen pystyin suurimman osan kojuista kiertämään sillä ne keskittyivät asioihin joita olin juuri hankkinut. Muuten esillä oli mielenkiintoisia esineitä ja asioita mistä en ollutkaan tietoinen ja moniin asioihin olisin voinut enemmänkin keskittyä mutta tällä kertaa se ei ollut ihan suunniteltu.

Hifimessut 2022

Muuten Habitaren puolella oli sellaisiakin asioita mitä jäin miettimään ja lähes ostamaan. Otin kuitenkin muistiin asioita mitä näin siellä eli kun tarve tulee niin osaan alkaa etsimään mahdollisia ratkaisuja. Kuitenkin minun olisi pitänyt olla Habitaren puolella paljon enemmän minkä lisäksi minun olisi pitänyt ruokailla siellä mutta tällä kertaa en ollut sitä niin suunnitellut enkä niin sitten myöskään extremporeen tehnyt. Silti näin ja koin Habitaren tarjonnan ja kun oikeasti tarvitsen jotain mitä siellä oli tarjolla niin nyt tiedän taas paremmin.

Hifimessujen puoli oli lähestulkoon identtinen viime vuotiseen. Tällä kertaa mielestäni oli enemmän koekuuntelussa kalliimpia laitteita. Ihme ja kyllä tällä kertaa jäin niitä kuuntelemaan ihan mielenkiinnosta mutta yleisesti se vain vääristää niin paljon kuunnella laitteita messuilla kuin mitä edes kuunteluhuoneessa tai saati kotona. Varsinkaan kun itse näin kerrostalossa asuvana laitteista ei saa kaikkea sitä hyötyä irti mitä edes saisin nykyisestä järjestelmästä. Myöskin messujen akustointi on mitä on. Se laittoi hieman miettimään, että useassa koekuuntelussa käytettiin Spotifyä levysoittimen vierellä. Eikö olisi parempi käyttää Tidalia tai Qobuzia Hi-Res äänenlaadulla? No toisaalta tuhansien laitteilla jopa Spotify kuulostaa ok:lle eikä suurin osa kävijöistä varmaan äänenlaadun eroa huomaisi?

Hifimessut 2022

Habitare & hifimessut 2022 tuli käytyä ja koettua, mutta eipä siellä niin ihmeellistä ja merkittävää ollut omaan silmään tai korvaan. Habitaren puolella kyllä mutta hifimessujen osalta tuo on niin nähtyä. Muutamilla oli sentään messutarjouksia esillä tai ainakin lappuja laitteista ja niiden alapuolella kysy messutarjous. Yleisesti laitteet olivat normaalihintaisia eikä messujen puolella yleisesti hirveän halpoja vehkeitä edes ollut. 

Viime vuoden loppupuolella päivitin Q Acoustics Concept 40 kaiuttimet Sonus Faber Sonetto V kaiuttimiin ja samalla ostin IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut. Tuolloin huomasin heti IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassujen parantaneen äänenlaatua Sonus Faber Sonetto V kaiuttimissa niimpä päätin että jossain vaiheessa tulen hankkimaan Isoacoustics Orea Bronze vaimennustassut Sonus Faber Lumina C keskikaiuttimen alle ja mahdollisesti myöskin vinyylisoittimen alle.

Viime viikonloppuna Hotelli Rantapuistossa pidettiin Helsinki Highend -hifimessut. Tämä oli nyt toinen kerta kun kyseiset Helsinki Highend -hifimessut järjestettiin ja itselleni ensimmäiset mitkä huomasin juuri ja juuri ennen kuin ne olivat. Viime vuonna satuin huomaamaan mainoksen Helsinki Highend -hifimessuista varmaankin Hifihuoneen sivuilta vasta sen jälkeen kun ne olivat jo olleet. Tälläkin kertaa satuin huomaamaan Helsinki Highend -hifimessujen mainoksen juurikin Hifihuoneen sivuilta sattumoisin kun sinne jostain syystä eksyin ilman sen suurempaa syytä. Myöskin pari päivää ennen Helsinki Highend -hifimessuja minulle tuli Audiokaupan uutiskirje missä oli maininta Helsinki Highend -hifimessuista.

Siitä on nyt kolme viikkoa tai oikeastaan kolme viikkoa ja pari päivää kun ostin Tampereen Hifihuoneelta uudet kaiuttimet Sonus Faber Sonetto V sekä Sonus Saber Lumina C1 keskikaiuttimen. Ensimmäisen viikon aikana en kerinnyt katsoa yhtään elokuvaa vaan keskityin kuuntelemaan musiikkia ja katsomaan sarjoja illalla treenien jälkeen. Ensimmäinen viikonloppu menikin sitten Tampereella / Vammalassa kun olin viemässä vanhoja kaiuttimia Q Acoustics Concept 40 Hifihuoneelle vaihtoon sekä käydessä treenaamassa Tampereen Loaded:lla. Tuon jälkeen toisena ja nyt kolmentena viikonloppuna olenkin sitten ehtinyt katsomaan muutaman elokuvan.

En edes muista kuinka monessa kirjoituksessa kesän aikana ja sen jälkeen olen maininnut IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut. Tutustuin ja aloin tutkimaan IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassuja kesän aikana oikein kunnolla ja tulin hyvin nopeasti siihen tulokseen että voisin ostaa IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut jos ne sopisivat sen hetkisiin Q Acoustics Concept 40 kaiuttimiin. Olin kesällä normaaliin tapaan pois kotoa kun näitä asioita alas jostain syystä tutkimaan ja miettimään. Minulla oli kyllä pienoinen epävarmuus että Q Acoustics Concept 40 kaiuttimiin IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassuja ei saisi kiinni.

Kirjoitus hetkellä ollaan sunnuntai-illassa ja ensimmäinen päivä uusien kaiuttimien kanssa alkaa olemaan takana päin. Mennään ajassa taaksepäin pari viikkoa kun tämä koko prosessi alkoi yhtäkkiä ja hieman extemporeen vaikka olen kyllä kaiuttimia tässä jo katsellut tovin. Varsinkin kesällä tuli mietittyä yksiä Focal kaiuttimia jotka olivat Tampereen Hifihuoneellta tarjouksessa kun olivat poistuva pari. Olin kyseisiä Focal kaiuttimia muutama vuosi sitten Helsingin Hifimessuilla koekuunnellut ja kysyin silloin myöskin tarjousta. Mietin oikeasti kyseisiä Focal kaiuttimia mutta ongelma oli hieman kun halusin saman sarjan keskikaiuttimen mutta sitä ei ollut enää saatavilla.