Maastavetoa ketjuilla ja räkkivetoja Loaded:lla

30.07.2022 - 09:37

Eilen perjantaina kävin hieman extemporeen Loadedilla treenaamassa selkätreenin. Minun oli alunperin tarkoitus käydä tekemässä jalkatreeni keskiviikkona mutta en lopulta lähtenytkään sillä muistin nähneeni avoimet ovet postauksen IG:ssä ja kun kävin tarkistamassa niin Loaded:lla oli avoimet ovet keskiviikkona. En nyt sitten viitsinyt lähteä kun oli avoimet ovet sillä väkeä varmasti paljon joten ajattelin että menen joku toinen päivä kun ei ole ruuhkaa ja muutenkin minun pitää nyt tuhlata nuo kymmenen kerran kortin kerrat. Aloin sitten miettimään koska menisin?

Torstaina aloin hieman miettimään josko menisin sinne perjantaina ja tai lauantaina mutta tuo lauantai oli alunperin se päivä. Perjantaina päivän aikana sitten päätin lähteä illalla treenaamaan Tampereelle ja vuorossa oli "normaaliin" tapaan selkätreeni. Halusin kyllä nimittäin tehdä maastavetoa ketjuilla vaikka olin jo maanantaina tehnyt maastavetoa eli tämä oli viikon toinen kerta kun tein maastavetoa. Välillä tuo on liikaa tehdä pari kertaa viikossa maastavetoa niin en ollut varma mitä odottaa oikeasti treeniltä. Omat odotukseni ovat aina kovat mutta mikä on oikeasti todellisuus?

Maanantaina tein maastavedossa kolme ykköstä 260kg painoilla mikä oli silloin "taistelu" voitto sillä jokainen toisto tuntui raskaalle. Olin tuolloin maanantaina vain pettynyt etten saanut tehtyä kuin ykkösiä 260kg painoilla. Tuo ykkösen saaminen 260kg painoilla on tapahtunut useasti mutta esimerkiksi kahta toistoa en ole saanut kuin muutaman kerran ja olenko kolmosta saanut ikinä vai kerran? Kuitenkin siihen pitää olla tyytyväinen, että sain tehtyä kolme ykköstä. Kuitenkin tuon jälkeen lähteä tekemään viikkoon toistoa maastavetoa treeniä niin mitä odottaisin?

Toisaalta tuon 260kg saaminen ei ole jokapäiväistä vieläkään vaikka niin haluaisin, että ainakin edes kerran sen saisi oli päivä sitten mikä. Nyt perjantaina Loaded:lla suunnitelmissa oli tehdä maastavetoa ketjuilla mutta toisaalta halusin tehdä maastavetoa ketjuilla "isoilla" painoilla enkä vain niin sanotusti normaalisti. Lähdin tekemään maastavetoa ihan normaaliin tapaan 120kg, 170kg & 220kg ilman ketjuja ja tämän jälkeen 220kg ketjujen kanssa. Tällä kertaa ihmeellistä kyllä tekeminen tuntui "helpolta" koko ajan tähän asti kun taas maanantaina tekeminen ei tuntunut missään kohtaan kevyeltä. 220kg jälkeen päädyin tekemään 250kg painoilla ketjujen kanssa millä tein alkuun toiston ja tämän jälkeen kaksi toistoa.

Tämä oli nyt toinen kerta kun sain kahden toiston sarjan 250kg painoilla plus ketjut. Oikeastaan lähdin lopulta hakemaan kolmatta toistoa mutta ei mitään toivoa edes lähtemään nostamaan. Tässä vaiheessa selässä tuntui jo ja tuo viimeiseksi jäänyt toisto tuntui raskaalle niin päätin lopettaa maastavedon siihen. Kuitenkin tämän jälkeen aloin tekemään räkkivetoja sillä halusin kokeilla ATX-korokkeita ja toisaalta halusin jatkaa maastavetoa ainakin jollain tapaa. Päädyin tekemään räkkivedossa kolmosia 50kg korotuksilla eli 120kg, 170kg, 220kg sekä 270kg painoilla. Tuon jälkeen kyllä mietin teenkö toiston 300kg painoilla mutta kroppa alkoi olemaan jo siinä kunnossa että ei ehkä ja muutenkaan en nähnyt järkeä lähteä tekemään yhtä toistoa 300kg.

Maastavedon ja räkkivedon jälkeen siirryin "bodaus" puolelle missä jatkoin selkätreenin tekemistä Watsonin ja Arsenalin itselleni loistavasti sopivilla laitteilla. Näiden molempien kuntosalilaitevalmistajan laitteet vain sopivat itselleni välityksiltään sekä pidän niiden liikekulmista. Ensiksi vähän seisten t-soutua minkä jälkeen pari vetoliikeettä. 

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.