District 9 4K & Whiplash 4K blurayt Dolby Atmos ääniraidalla

20.07.2020 - 11:06

Hieman reilun viikon sisään on uutisoitu Whiplash 4K blurayDistrict 9 4K bluray julkaisujen olevan tulossa. Molemmat elokuvat ovat mielestäni loistavia omissa genreissään ja omistan kummastakin elokuvasta normaalin bluray julkaisun. Kuitenkin lukemalla kummastakin District 9 4K bluray & Whiplash 4K bluraysta julkaisu tiedot niin avainasemassa on ääniraita. District 9 4K bluray & Whiplash 4K bluray pitää sisällään Dolby Atmos ääniraidan.

District 9 4K Blu-ray

District 9 on vuonna 2009 julkaistu todellinen hifi mestariteos minkä kävin katsomassa elokuvateatterissa ja hankin bluray julkaisun jenkeistä muistaakseni heti kun se julkaistiin. Normaali District 9 Blu-ray on arvioiden mukaan jo hyvä julkaisu mutta District 9 4K bluray sisältää Dolby Atmos ääniraidan mikä tekee julkaisusta pakko-oston.

District 9 4K bluray

Whiplash 4K Blu-ray

Sama koskee Whiplash 2014 vuonna julkaisua elokuvaa minkä kävin katsomassa elokuvateatterissa ja taisin ostaa hyvin nopeasti bluray julkaisun. Whiplash elokuva kertoo nuoresta jazz-rumpalista joka yrittää päästä musiikkikoulunsa mestarin bändiin. Varsinkin jo pelkästään J. K. Simmonsin suoritus on aivan loistava mutta onneksi elokuva on paljon muutakin ja ehdottomasti näkemisen arvoinen piti musiikista tai ei. Whiplash normaali bluray julkaisu on myöskin hyvä ja onnistunut, mutta pelkästään Whiplash 4K bluray julkaisun sisältämä Dolby Atmos ääniraita tekee Whiplash 4K bluraysta pakkohankinnan.

Whiplash 4K bluray

District 9 4K bluray & Whiplash 4K bluray sisältävät Dolby Atmos ääniraidan ja menevät sen takia hankintalistalle. Kuitenkin kuten missä tahansa muussakin 4K bluray julkaisussa tulen odottamaan ensimmäiset arviot ensiksi ennen kuin lähden kumpaakaan julkaisua hankkimaan. Muutoinkin saa nähdä tuleeko kyseiset julkaisut Suomen markkinoille vai pitääkö elokuvista mahdollisesti hankkia britti tai peräti jenkki julkaisut?

https://www.blu-ray.com/news/?id=27049

https://www.blu-ray.com/news/?id=27086

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.