Kraftwerk: 3-D The Catalogue - Dolby Atmos & Tidal Dolby Atmos kokemuksia

07.07.2020 - 00:06

Huomasin tuossa juhannuksena kun olin käymässä maalla ja satuin jostain syystä Googlettamaan Dolby Atmos musiikista niin Tidalin tuoneen tuen Dolby Atmokselle Apple TV 4K:lla. Aikoinaan kun tutkin asiaa niin Tidalin Dolby Atmos tuki oli saatavilla vain Android laittelle mutta nyt vajaa pari kuukautta sitten Tidalin Apple TV 4K sai Dolby Atmos tuen. Juhannuksen jälkeen tulikin sitten ladattua Tidal äppsi Apple TV 4K:lle ja käytyä katsomassa Dolby Atmos tarjontaa. Tulin kuunnelleeksi lähes kaikkea Dolby Atmos musiikkia mitä oli saatavilla sillä halusin kuulla millaiselle Dolby Atmos kuullostaa eri genren musiikissa.

Kraftwerk: 3-D The Catalogue - Dolby Atmos

Se täytyy sanoa, että Tidal ei tarjoa mitään suurta ja ihmeellistä Dolby Atmos tarjontaa vaan katalogiin kuuluu noin 50 albumia. Nyt kuitenkin kaikki muuttui kerta heitolla kun Tidal musiikki striimauspalvelusta löytyy Kraftwerk: 3-D The Catalogue Dolby Atmos versiona. Kuuntelin heti koko albumin läpi ja täytyy kyllä sanoa, että kyseessä on ensimmäinen todella loistava Dolby Atmos albumi. Kraftwerk: 3-D The Catalogue albumin kaikki kappaleet käyttävät hyvin hyödyksi Dolby Atmosta ja musiikki kuullostaa hyvin kolmiulotteiselle.

Jos sinulla on Dolby Atmos järjestelmä ja esimerkiksi Apple TV 4K niin suosittelen ehdottomasti ainakin kokeilemaan Tidal palvelun ilmaisen kuukauden. Kraftwerk: 3-D The Catalogue on syy miksi Tidal Hifi versiosta kannattaa maksaa ainakin yksi kuukausi jotta pääsee kuuntelemaan loistavaa Dolby Atmos musiikkia. Muutoin Tidal Dolby Atmos tarjonta on mielestäni aika heikkoa eikä siellä oikein sellaista albumia ole minkä johdosta pitäisi Tidal Hifi palvelua aktivoituna. Oikeastaan ensimmäinen ja ainoa hyvä albumi mikä on saatavilla Dolby Atmoksena R.E.M: Automatic for the People. Kuitenkin kun nyt kuuntelin Kraftwerk: 3-D The Catalogue albumin läpi niin näiden albumien ero on silti merkittävä.

Kraftwerk: 3-D The Catalogue - Dolby Atmos

Dolby Atmos musiikin kuuntelussa pitää kuitenkin muistaa se asia, että kuuntelijan pitää istua samassa paikassa kun katsoisi esimerkiksi elokuvaa jotta Dolby Atmos musiikista saa kaiken irti. Itse kuuntelen vinyyleitä tai musiikkia yleisesti vahvistimen ja kaiuttimien kautta enemmänkin taustalla enkä ole kuuntelua varten istumassa kaiuttimien edessä. Tämän johdosta Dolby Atmos musiikkia pitää oikeasti olla kuuntelemassa eikä tuollainen taustakuuntelu oikein sovi Dolby Atmokselle vaan musiikki menee enemmänkin hukkaan.

Itselläni kesti todella palata takaisin oikeasti kuuntelemaan musiikkia. Taisin ostaa viimeiset cd-levyni vuonna 2001 tai 2002 jolloin samalla eräänlainen musiikin seuranta hävisi. Vielä niihin aikoihin kun ostin aktiivisesti cd-levyjä niin seurasin musiikkia ja olin hieman perille artisteista, mutta samalla kun lopetin cd-levyjen ostamisen niin musiikin kuunteluni alkoi vain enemmän suuntautua dancen ja trancen pariin mitä kuuntelin tietokoneella sekä juostessani ja käydessäni kuntosalilla. Oikeastaan vasta siinä jossain 2010 aikoihin kun tulin hankkineeksi Spotifyn niin aloin taas seuraamaan musiikkia hieman enemmän, mutta käytännössä menin sillä tiedolla mitä minulle oli jäänyt 2000 luvun alusta.

Muutamia vuosia sitten päätin hieman pidemmän pohdiskelun jälkeen hankkia vinyyli-soittimen ja oikeastaan vasta silloin aloin ymmärtämään enemmän musiikista ja myöskin seuraamaan sitä. Nyt viime vuoden vaihteessa kun hankin Dolby Atmos kaiuttimet ja halusin saada Dolby Atmos sisältöä niin myöskin Dolby Atmos musiikki alkoi kiinnostamaan. Dolby Atmos musiikkiin olenkin vasta päässyt tutustumaan vasta viikon päivät. Näin voisikin sanoa, että olen syttynyt hitaasti musiikkiin mutta parempi myöhään kun ei milloinkaan? Samalla olen nyt tässä vuosien saatossa jättänyt väliin muuten 5.1 (monikanava) musiikin ja näköjään siirtynyt suoraan stereo äänestä Dolby Atmos musiikkiin.

Tags

Eri kanavista huomaa sen että ihmisillä on väärä kuva akustiikasta ja äänieristyksestä. Useat ihmiset ovat ostaneet esimerkiksi Konto akustiikkalevyjä ääneneristykseen minkä jälkeen he ovat kirjoittaneet huonot arvosanat Konto akustiikkalevyille. Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä että ihmiset luulevat että akustiikkalevyt auttavat ääneneristykseen ja siksi he sitten ostavat akustiikkalevyjä. Oikeasti? Miten 2cm - 4cm paksuiset akustiikkalevyt voisivat edes auttaa äänen eristämiseen?

Viime viikonloppuna tuli käytyä Tampereen Hifihuoneen HIFI & HI’END MESSUVIIKONLOPPU -hifimessuilla. Tampereen Hifihuoneen hifimessut ovat yleensä lokakuun ensimmäisen viikon viikonloppuna joilla olen yleisesti käynyt vuodesta toiseen. Muutamien vuosien kohdalla on ollut poikkeuksia kun minulla on ollut muuta menoa mutta yleisesti olen Hifihuoneen hifimessuilla käynyt. Tänä vuonna Tampereen Hifihuoneen hifimessut olivat poikkeuksellisesti kolmannet hifimessut joissa kävin tänä vuonna.

Tags

Päätin ja tein eilen pienen projektin koskien neljää Konto akustiikkalevyä mitkä on laitettu television & televisiotason taakse. Olin pitkään suunnitellut irroittavani nuo neljä Konto akustiikkalevyä irti seinäkiinnityksestä ja laittavani seinän ja Konto akustiikkalevyn väliin pienen raon. Alunperin laitoin kaikki Konto akustiikkalevyt suoraan kiinni seinään kaksipuolisella teipillä. Tämä kyllä auttoi minua parantamaan kaiun poistoa olohuoneesta ja parantamaan äänenlaatua mitä hain Konto akustiikkalevyillä

Otin Qobuz musiikkistriimaus palvelun 60 päivän koekuunteluun Tidal yhteys ongelmien takia. Olen käytännössä kuunnellut Qobuz kautta musiikkia vain Roon palvelun kautta missä minulla on ollut usein Tidal kanssa yhteys ongelmia. Minulla on ollut vielä Tidal aktiivisena muutamia päiviä ennen kuin Tidal peruutukseni astuu voimaan. Olen siis vielä kävelylenkeillä ja autossa kuunnellut ja käyttänyt Tidal palvelua. Näin ollen en ollut asentanut Quboz sovellusta puhelimeen ennen kuin nyt eilen lauantaina jolloin halusin kokeilla miten Qobuz toimii Applen Carplayn avulla autossa.

Viime viikolla Roon palvelusta tuli tarjous kokeilla Qobuz musiikkipalvelua 60 päivän ajan normaalin 30 päivän sijasta. Muutama päivä päivä tuon tarjouksen jälkeen kun minun piti kuunnella musiikkia niin Tidal palvelulla oli jälleen kerran yhteys ongelmia Roon palvelun kanssa. Käytän kotona musiikkia kuunnellessa Tidal musiikkipalvelua Roon palvelun kautta mikä on yhdistetty Bluesound Node 2i musiikki striimauslaitteelle. En käytä Bluesound Node 2i:n normaalia BluOS-järjestelmää musiikin kuuntelussa vaan käytän Bluesound Node 2i laitetta Roon palvelun kautta. 

Viime vuoden loppupuolella päivitin Q Acoustics Concept 40 kaiuttimet Sonus Faber Sonetto V kaiuttimiin ja samalla ostin IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassut. Tuolloin huomasin heti IsoAcoustics GAIA iii kaiutin tassujen parantaneen äänenlaatua Sonus Faber Sonetto V kaiuttimissa niimpä päätin että jossain vaiheessa tulen hankkimaan Isoacoustics Orea Bronze vaimennustassut Sonus Faber Lumina C keskikaiuttimen alle ja mahdollisesti myöskin vinyylisoittimen alle.