Aloitin aamulenkkien tekemisen

19.05.2019 - 22:21

Kahden viikon talviloman aikana tapahtunut noin neljän kilon painon nousu laittoi minut aamulenkeille. Juuri niille aamulenkeille joille en viitsinyt lähteä kun aloitin dieettaan vuoden alussa. Minun oli tarkoitus ottaa aamulenkit käyttöön dieetillä mutta tätä ei lopulta tapahtunut vaan keskityin enemmän ruokavalioon sekä treenin loppuun tehtyyn 10 - 20 minuutin cardioon. Tuo alkuvuoden dieetti loppui hieman ennen pääsiäistä ja paino alkoi siitä sitten pikkuhiljaa taas nousemaan.

Ei siinä mitään muuta kuin herätys tuntia aikaisemmaksi ja aamulla vain suoraan lenkille. Se on paljon helpompaa kun päättää tehdä asian eikä vain miettiä sitä. Kun aamulla nousee, käy wc:ssä minkä jälkeen lähtee suoraan lenkille niin se tulee myös tehtyä. Jos siinä aamulla alkaa tekemään jotain muuta eikä lähde suoraan aamulenkille niin silloin se myöskin jää helpommin väliin.

Minulle tuli talviloman aikana Fitnesstukun tilaus missä ostin nyt myös cla-pillereitä. Tällä kertaa ostin eri pillereitä mitä olen viimeksi ostanut sillä ne olivat tarkoituksessa. Cla mikä sisältää myöskin kofeiinia jota aikaisemmin käyttämäni cla-pillerit eivät sisältäneet. Kofeiini tässä tapauksessa tarkoittaa enemmän ruokahalun vähentämistä kuin piristämistä. Niin tai näin saan Ripped CLA + Caffeine pillereistä kofeiiniä mikä auttaa herättämään ja virkeyttämään kroppaa. Toisaalta itse aamulenkki tekee jo samaa joten sen takia en kyseisiä pillereitä ota ennen aamulenkille menemistä vaan enemmänkin rasvanpolton kannalta.

Olen huomannut kaksi asiaa sen jälkeen kun aloitin tällä viikolla aamulenkkien tekemisen. Ensinnäkin olen aamulla paljon virteämpi aamulenkin jälkeen ja toisekseen olen ollut nyt illalla todella väsynyt treenien jälkeen. Jälkimmäiseen asiaan eli illalla väsymiseen liittyen en ole varma onko aamulenkeille niinkään tekemistä vai johtuuko tämä muusta syystä. Olin kuitenkin pari viikkoa lomalla joten normaalit rytmit palautuivat samalla kun aloin käymään aamulenkeillä. En ole myöskään varma olenko nyt "palannut" treenaamaan kovempaa kuin mitä ennen lomaa. 

Kun olen nyt käynyt aamulenkeillä joka aamu paitsi sunnuntaina jolloin päätin pitää väliä niin tämä myöskin tarkoittaa sitä, että minun ei tarvitse nyt tehdä cardiota kuntosalitreenin jälkeen. Tietenkin kaikki on vain plussaa mutta tätä ei tarvitse tehdä vaan kuntosalilla voi keskittyä itse treeneihin. Kuitenkin kaikki lisä cardio on pois palautumisesta mutta vastaavasti se lisää kulutusta minkä johdosta rasvanpolton pitäisi olla parempaa.

Tällä hetkellä aamulenkit ovat olleet ihan 35 - 40minuutin "lepposia" kävelyitä. Paikat ovat kuitenkin olleet siinä kunnossa, että on turha lähteä juoksemaan minkä johdosta juokseminen on muutoinkin raskaampaa mikä vaikuttaa kuntosalitreeneihin. Myöskin juokseminen tarkoittaisi pidempiä reittejä sillä sama reitti olisi liian lyhyt juoksemiseen. Ei kannata aloittaa liian kovalla ja liian pitkille lenkeillä vaan tarvittaessa pidentää ja koventaa lenkkejä jos sellaisille on tarvetta. Myöskin se mitä kuntosalilla haluaa tehdä illalla niin vaikuttaa aamulenkin tekemiseen.

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.