Pienen selkäkivun kanssa kyykkyä ja maastavetoa

22.04.2019 - 12:32

Viikon tai parin viikon aikana minulla on ollut hieman jotain ongelmia alaselän kanssa. Välillä on tuntunut hieman "kipua" tai enemmänkin jotain mitä ei pitäisi tuntua ja tämä on tapahtunut autoa ajaessa ja muutoinkin istuessa. Kaikki tämä alkoi selkätreenin jälkeisenä aamuna ja samantien aloin miettimään syytä miksi? Sitä en kuitenkaan missään vaiheessa keksinyt, että missä ja miten tämä alkoi. Kuitenkaan missään vaiheessa treeniä mitään kipua en kuitenkaan huomannut vaan kaikki alkoi seuraavana aamuna.

Treeni vuorossa oli tietenkin sitten jalkatreeni sinä päivänä kun aloin tuntemaan jotain "kipua" alaselässä niin tein päätöksen siirtää jalkatreeniä päivällä ja viikon "tylsimmän" treenin seuraavaksi. Jalkatreeni oli vuorossa seuraavaksi päivän siirron jälkeen ja vaikka mietin kyykyn väliin jättämistä niin tätä en tehnyt ja "parempi" näin sillä kyykky ei tuntunut selässä yhtään eikä myöskään selkäkivut pahentuneet treenin jälkeen.

Jatkoin kyykyssä trendiä mitä olen tehnyt jo pidempään kun olen huomannut selässä hieman kipuja tai painetta eli tehdä ykkösiä tai kolmen toiston sarjoja. Lyhyemmät sarjat rasittavat vähemmän selkää, mutta vastaavasti lyhyemmillä sarjoilla "pitää" käyttää suurempia painoja jolloin painot voivat tuoda suuremmat rasituksen selkään. Ainakin siis jos tekniikka kärsii ja käyttää hieman liian suuria painoja.

Selviydyin kuitenkin hyvin jalkatreenistä missä kyykkäsin 200kg painoilla ykkösiä. Tämän jälkeen viikolla minulla oli vuorossa vielä selkätreeni missä tein maastavetoa sekä viikon toinen jalkatreeni missä selkä oli käytännössä samassa kunnossa kuitenkin hieman paremmassa. Kuten kyykyssä niin myöskin maastavedossa käytin hieman suurempia painoja sekä lyhyempiä sarjoja sillä halusin säästää selkää ja olen huomannut, että tämä toimii.

Pidemmissä sarjoissa kroppa joutuu pidemmäksi ajaksi rasitukselle jolloin kroppa saa jo siitä enemmän rasitusta kuin lyhyemmissä sarjoissa. Myöskin pidemmissä sarjoissa on helpompi loukkaantua sillä joka toiston jälkeen kroppa alkaa enemmän ja enemmän väsymään minkä johdosta tekniikka alkaa kärsimään mikä voi johtaa helposti loukkaantumiseen. Pidemmässä sarjassa ehtii tulemaan useampia teknisesti huonompia toistoja kuin lyhyemmässä "sarjassa".

Kaiken kaikkiaan mitä olen nyt kyykännyt selän ollessa ei niin 100% kunnossa niin tuntuu siltä, että selkä on mennyt parempaan kuntoon kyykyn jälkeen. Se mikä on johtanut paikkojen huonompaan kuntoon menemiseen on myös tällä kertaa auttanut saamaan niitä paremmaksi.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.