Diieettini on jatkunut mutta ei ihan niin tiukasti

16.03.2019 - 11:13

Olen ollut tässä kokoajan dieetillä tämän vuoden puolella mutta viimeaikoina en ihan niin tiukalla linjalla kuin vuoden alusta. Samalla myöskin tuntuu sille, että dieetin tulokset syntyivät tammikuussa minkä jälkeen olen mennyt tasaisella samalla linjalla. Näin siis kun katson tuloksia pelkästään vaa'an mukaan muita mittareita ei ollut nyt käytössä. Omasta mielestäni olen tuntenut, että tuloksia olisi tullut jatkuvasti vaikka vaaka ei ole niin näyttänyt.

Koko tämän ajan olen ollut käytännössä samalla ruokavaliolla sekä helmikuussa aloitin tekemään treenien päätteeksi 15 - 20 minuutin cardiota. Ainoa suurempi ero alkuvuoteen on ollut se, että olen syönyt perjantaisin pizzan / hamburilaisen mikä on ollut perjantaisin työpaikan lounas. Alkuvuodesta jätin kyseisen mahdollisuuden väliin, mutta viime aikoina olen alkanut ottamaan aika-ajoin sillä mietin myös asiaa siltäkin kannalta, että ei tässä nyt niin tarkalla linjalla olla. Myöskin viikonloppuisin on tullut aika-ajoin ostettua patonki ilta- / aamupalaksi.

Olen nyt kuitenkin käynyt jokapäivä treenaamassa kuntosalitreenin minkä lisäksi olen tehnyt vähintään 15 minuuttia cardiota. Tämän pitäisi olla kuitenkin ihan riittävästi, että voin syödä kerran - pari kertaa viikossa jotain mikä ei kuulu dieetti ruokaan. Tässä kuitenkin eletään normaalia elämää eikä olla menossa mihinkään kisoihin mihin tarvitaan tietty painoraja. Muutenkin tämä tekeminen on ihan itseni vuoksi ja täysin vapaaehtoista. Tietenkin tämä kaikki näkyy tuloksissa mitkä olisivat paremmat ilman tämänkaltaisia aterioita vai olisiko?

Esimerkiksi tällä viikolla minun tiistain aamupaino oli 116kg mikä oli aika ihmeellinen tulos kun viimeksi vaakapainoni oli 114kg. Kuitenkin sitten torstaiaamun aamupaino oli 113.8kg eli 2.2kg eroa parin päivän aikana. Ei siis kannata kauhistella sitä vaakaa sillä päiväkohtaisia eroja tulee ja menee. Toisena päivänä paino on korkeampi kuin toisena. Tässä on kuitenkin menty kohti pienempiä lukuja vaikkakin tuloksien saanti onkin ollut pienempi ja vaikeampi.

Muutoinkaan minun painon lasku ei ole ihan niin helppo kuin normaalisti sillä tässä kuitenkin käydään jokapäivä treenaamassa eikä treenit ole ihan niin sanottuja rasvanpolttoja. Vaikka olen ollut tämän vuoden dieetillä niin olen jatkanut treenien kanssa samalla kaavalla mitä nyt viimeajat muutenkin. Kaksi kertaa viikossa penkkiä, kyykkyä sekä maastavetoa joissa olen käyttänyt suuria tai maksimipainoja. Penkissä olen saanut jopa nostettua ennätyksen 230kg enkä kyykyssä ja maastavedossa ole menettänyt tuloksiani.

Näiden pohjalta voisin kuvitella, että en ole lähtenyt polttamaan lihaksiani dieetillä mitä myöskin yritin välttää eli voisinko olla saada vähän lihasta tässä vaikka sitä ollaankin dieetillä? En ole karsinut hiilareita nolliin ja muutkin ravintoarvot ovat olleet kohdillaan eikä cardiokaan ole ollut mitään niin kovaa. Omasta mielestäni olen kaventunut mikä viittaisi siihen, että kroppa olisi kiristynyt vaikka paino ei olisikaan niinkään muuttunut. Kuitenkin sitä itse vain miettii vaakaa ja tulosta sillä toisaalta vaakatulos kertoisi jotain vaikka oikeasti näin ei olekkaan.

 

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.