Treenin sisällä molemmat lihasryhmät erilaisina treeneinään

16.11.2016 - 12:06

Tiistaina oli suunnitelmissa treenata rinta- sekä selkätreeni jolloin maanantain treeni yhdistyisi tämän tiistain treenin kanssa. Tarkoitus oli siis jakaa tällä viikolla selkätreeni kahdelle päivälle aloittaen sen maanantaina ja jatkaen sitä tiistaina. Maanantain treenissä pääpaino oli olkapäissä joiden lisäksi tuli tehtyä pari liikettä selkää. Tiistain pääpaino oli rintatreenissä ja tarkoituksena oli tehdä ohessa selkää pari kolme liikettä. Näin ollen tälle viikolle ei tullut omaa selkäpäivää kuten minulla on tapana ollut. Hain tällä selkätreenin kahteen jakamisella juurikin vaihtelevaisuutta.

Viime viikolla tuli tehtyä supersarjana maastavetoa ja räkki-vetoja joten päätin myös jättää maastavedon väliin tältä viikolta ihan sen takia, ettei nyt ihan joka viikko alaselkä saisi hirveästi rasitusta. Toinen asia oli myöskin etten halunnut tehdä maastavetoa samassa treenissä yhdessä olkapäiden tai rinnan kanssa. Katsoin maastavedon olevan sellainen liike ettei se oikein sovi näiden treenien kanssa yhteen. Muutenkin kun oli tarkoitus tehdä selkää kahtena päivänä "sivutreeninä" niin maastaveto olisi kyllä tehnyt silloin selkätreenisä päätreenin.

Rintatreeni "ylisuurilla" painoilla pakkotoistoja käyttäen ja selkätreeni isoilla painoilla kymmenen toiston sarjoja tehdessä

Minulla oli jotain suunnitelmia tiistain rinta- & selkätreeni varalle, mutta ei mitään ihmeellisiä. Käytännössä suunnitelmat muuttuivat ennen kuntosalille menoa ihan sen puolesta kun salikaverilta tuli viesti ettei hän tule tänään. Kun suunnitelmani olivat nojautuneet siihen, että saisin liikkeisiin varmistuksen ja avun niin tämä laittoi mietityttämään. Ei tuo nyt sinällään haitannut enkä ollut suunnitellut mitään ihmeellisiä, mutta kyllä tämä alkoi vaikuttamaan suunnitelmiin. Samalla vain aloin toivomaan että kuntosalilla olisi joku kenen kanssa olen hieman treenaillut, että saisin tarvittaessa varmistajan tai apua jos sellaista tarvisin. Onnekseni tällä kertaa salilla oli kaveri joka on auttanut minua aikaisemminkin niin hänen kanssaan sain tehtyä penkin ja vinopenkin pakkotoistoilla.

En ollut ihan suunnitellut tekeväni pakkotoistoilla sarjoja, mutta treeni meni tähän ainakin penkin ja vinopenkin kohdalla. Ehkä pakkotoistoilla tekemiseen vaikutti se, että tein pakkotoistoilla maanantaina pystypunnerrusta ja osittain vipunostoja. Otin penkkiin sekä vinopenkkiin itselleni hieman ylipainoja joilla tein kolme kymmenen toiston sarjaa per liike. Tämä oli ihan suunniteltu asia ja huomasin tämän myöskin ottavan hyvin rintaan.

Keskityin sen minkä pystyin niin alasvienteihin ja yritin jarrutella liikkeitä. Tämän pohjalta liikkeet ottivat todella hyvin rintaan vaikka painot olivatkin itselleni ylisuuret ja sarja sarjalta oma jaksaminen laski. Esimerkiksi penkissä sain itse tehtyä melkein viisi toistoa 140kg painoilla ensimmäisellä sarjalla, mutta jo seuraavalla sarjalla taisi tulla kaksi vai kolme toistoa ihan itse. Viimeisellä taisi tulla yksi toisto kunnolla itse ja loppuihin tarvitsin apuja. Periaatteessa tuolla ei nyt olla sinällään väliä sillä tämän kertainen treeni oli tarkoituskin tehdä näin. Varmaan olisi parempi jos jaksaisi tehdä itse enemmän, mutta sain tuntuman rintaan mikä oli tärkeintä.

Rintaliikkeiden jälkeen tein välissä selkää sillä erotuksella, että sarja määrät olivat eri kuin rinnalle. En laskenut sarja määriä selkäliikkeissä, mutta painotkin olivat suhteessa pienemmät kuin rintaliikkeissä. Selkäliikkeissä yritin ottaa juuri sellaiset painot joilla jaksoin tehdä kymmenen toiston sarjoja. Ei mitään pakkotoistoja kuten rinnan puolella joten sain hyvin erilaiset treenit rinnalle sekä selälle saman treenin aikana.

Sain vaihtelevaisuutta yleisesti tekemällä selän kahtena päivänä ja sain vaihtelevaisuutta kun treenasin molemmat lihasryhmät erilailla. Tämä on itselleni tärkeää, että saan vaihtelevaisuutta jolloin treenit pysyvät erilaisina eikä tule kaavamaisuutta. Kaavamaisuus on pilannut liikaa treeni iloni vuosien saatossa kun treenit ovat olleet viikosta toiseen samanlaisia jolloin ainakin itse alan kyllästymään. Kun liikkeet ovat samat viikosta toiseen niin helposti myös painotkin alkavat olemaan samat viikosta toiseen mikä johtaa itselläni hyvin nopeasti motivaation katomiseen.

Rinta- & selkätreeni

  • Penkki
  • Kulmasoutu
  • Vinopenkkilaite
  • Alatalja naru
  • Peck-deck seisten
  • Ylätalja niskan taakse

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.