Yhteistulos 710kg kolmen viikon treenin jälkeen

07.05.2020 - 09:46

Maanantaina tajusin, että sain viime viikolla maastavedon, penkin ja kyykyn yhteistulokseksi 710kg mikä on 50kg vähemmän kuin yhdistämällä kaikkien liikkeiden ennätykset. Viime viikon maanantaina sain kyykyssä 220kg painoilla kolme toistoa mikä oli ainoa liike missä en edes yrittänyt tehdä maksimi ykköstä. Tämän lisäksi sain penkissä nostettua myöskin 220kg ja loppu viikosta vielä maastavedossa nousi 270kg. Kyykky oli kyseisistä nostoista helpoin sillä se ei ollut edes maksimi nosto vaan olisin mahdollisesti saanut enemmän. Penkki meni selvästi yläkanttiin sillä tuona kyseisenä päivänä lähdin vain yrittämään ensiksi 210kg minkä jälkeen tein vielä 220kg. Mahdollisesti olisi voinut tulla vieläkin enemmän mutta ei nyt niin hirveästi enkä lähde yhtään arvelemaan tilannetta. Maastaveto puolestaan oli se kaikkein vaikein nosto ja tuo 270kg ei ollut kyllä mitään hienoa katseltavaa.

Tällä hetkellä omat ennätykseni ovat maastaveto 285kg, penkki 235kg sekä kyykky 240kg joista muodostuu yhteistulos 760kg. Kyykky on näistä vanhin ennätys ja nyt neljän viikon tauon jälkeen tuntuu sille, että kyykky on juurikin se liike missä uusi ennätys on "helpoin" ottaa. Penkin ennätyksen tein viime vuoden pääsiäisenä enkä ole edes tavoittelemassa penkkiin uutta ennätystä sillä mielummin haluan parantaa kyykkyä ja maastavetoa. Maastavedon 285kg sain nostettua juurikin pari viikkoa ennen tuota neljän viikon taukoa.

Itse en ole oikein koskaan miettinyt ja laskenut yhteistuloksia vaan olen keskittynyt yksittäisien liikkeiden tuloksiin sekä parhaimpiin sarjoihin. Vasta kun aloin saamaan kysymyksiä koskien yhteistulostani niin aloin laskemaan ja hieman miettimään sitä. Tuolloin oma yhteistulokseni taisi olla hieman alle 700kg minkä johdosta aloin hakemaan yli 700kg yhteistulosta. Tämän hetkisen 760kg nostaminen 800kg rajaan vaatiikin paljon enemmän töitä ja varsinkin kyykyn suurempaa tulosparannusta, koska juurikin kyykky on minulle se heikoin lenkki.

Itselleni on tullut ihan yllätyksenä kuinka nopeasti sain nostettua tuloskehitystä neljän viikon tauon jälkeen kolmen viikon treenaamisella. Olen kylläkin nyt tehnyt sen päätöksen, että olen keskittynyt voimapuoleen paljon enemmän kuin sarjakestävyyteen. Tämä on ollut helposti nähtävissä sillä jo parin vähintään kymmenen toiston jälkeen tekeminen alkaa hyvinkin nopeasti tökkimään ja esimerkiksi kolme viidentoista toiston sarjan saaminen voi olla vaikeaa. Tosin tällä hetkellä minulla ei ole mitään logiikkaa toistomäärien tai sarjamäärien kanssa vaan menen ihan fiiliksen mukaan ja vaihdan määriä ihan lennosta. Olen kyllä jo käyttänyt vastaavaa tapaa pidempään, mutta kuitenkin siinä on ollut sellainen pieni suunnitelma mitä olen lähtenyt hakemaan, mutta tällä hetkellä vaihtelen jopa painoja sarjojen välillä todella useasti joko suurempaan tai pienempään.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä