Vantaan Loaded:lla vyötön maastaveto ketjuilla ensimmäistä kertaa ikinä

03.07.2023 - 10:53

Eilen perjantaina tuli käytyä pitkästä aikaa Vantaan Loaded:lla. Minun on ollut tarkoitus käydä Vantaan Loaded:lla jo aikaisemmin mutta ei vain ole tullut käytyä mutta tässä on nyt viime kuukausien aikana ollut muuta menoa. Yksi syy on myös ollut se että kaikki ne kerrat kun Vantaan Loaded:lla olen käynyt niin en ole oikein saanut treenistä irti. En ole vain jotenkin saanut henkistä puolta treeniin mukaan. Minun on ollut erittäin erilaista treenata Vantaan Loaded:lla kuin mitä Tampereen oikealla Loaded:lla. Tampereella treenit kulkevat ja henkinen puoli on ollut aina läsnä jolloin olen saanut irti treeneistä. Tätä Vantaan Loaded:lla ei ole ollut.

Tällä kertaa vuorossa oli selkätreeni ja maastavetoa ketjuilla. Kun päätin meneväni Vantaan Loaded:lle niin halusin tehdä joko selkätreenin tai jalkatreenin aivan kuten Tampereen Loaded:lle mentäessä. Muutaman kerran olen tehnyt rintatreenin Vantaan Loaded:lla mutta muuten selkätreeni tai jalkatreeni on varma valinta koska laitteet ovat hyvät niihin. Aivan sama asia Tampereen Loaded:lla missä laitevalikoima on vieläkin laajempi ja parempi. Halusin päästä tekemään juurikin selkälaitteita joita en pääse normaalisti tekemään ja treenissä tein juurikin vain laitteita joita en normaalisti pääse tekemään.

Kun pääsin salin puolelle niin yksi kyykkyräkki / maastavetoalusta oli vapaana mihin sitten menin. Huomasin sitten paikalla kultainen tanko mitä siinä hetken ihmettelin. Kultainen tanko oli tullut uutuutena kun viimeksi olen Vantaan Loaded:lla käynyt mutta maastaveto tankoa sinne ei ole saatu. Päädyin sitten tekemään kultaisella tangolla kun sellaisella en ole aikaisemmin tehnyt kun maastaveto tankoa ei ollut. Näin ollen tein ensimmäistä kertaa ikinä maastavetoa kultaisella tangolla.

En sitten tiedä mistä sain idean tai miksi jatkoin maastavedon tekemisen alusta loppuun ilman vyötä. Teen normaalisti alkulämmittelyn maastavedossa ilman vyötä mutta sitten kun pääsen 180kg painoihin niin otan vyön käyttöön. En edes muista koska viimeksi olen tehnyt beltless aka vyötöntä maastavetoa 180kg painoilla tai suuremmilla. Nyt kuitenkin syystä tai toisesta päätin siinä kohtana kun minulla oli 180kg tangossa että jatkan treeniä ilman vyötä. Tarkoitus oli kuitenkin tehdä tällä kertaa maastavetoa ketjuilla niin tämä oli myös ensimmäinen kerta tehdä maastavetoa ilman vyötä ketjuilla.

Kaikki sujui menevän hyvin ja välillä jopa helposti. Tällä kertaa tässä treenissä tein pari muutosta niin sanotusti normaaliin tapaan tehdä maastaveto treeniä. Otin tässä treenissä jossain syystä kapeamman jalkaotteen eli jalat olivat lähempänä toisiaan minkä lisäksi en keskittynyt viemään persettä ihan niin alas mitä olen sitä vienyt. Palasin eräällä tapaa tässä suhteessa vanhaan tyyliin mitä olen käyttänyt paljon vuosia vuosia sitten. Jalkaotteen lisäksi otin myös käyttöön enemmän "runttaus" tyylin eli toistoja tehtiin nopeammalla tavalla putkeen eikä niin kuin olen viime aikoina tehnyt että ajattelee tehdä toistot "ykkösinä".

Minulla ei ollut mitään odotuksia treeniä suhteen siinä mielessä että tosiaan kaikki treenit Vantaan Loaded:lla ovat menneet enemmän tai vähemmän heikosti. Tämän lisäksi viimeisin maastaveto treeni PTVGYM:llä meni myös heikosti. Näin ollen minulla ei ollut mitään tulos tavoitteita tai mitään eli tein treeniä vain ihan fiiliksen pohjalta ja hyvä näin. Myöskin tämä lopulta kostautui mutta jos ei yritä niin ei voi myöskään onnistua. Tässä puhun siitä kun 250kg plus ketjut kolmen toiston jälkeen menin nostamaan painot 270kg plus ketjut minkä sitten epäonnistuin saamaan ylös. Oliko mitään järkeä lähteä yrittämään ensimmäisellä kerralla ilman vyötä maastavedossa samaa ennätystä minkä olen saanut vyön kanssa?

Se miksi päädyin nyt tekemään vanhalla "runttaus" tyylillä johtui myös siitä että nyt minulla näytti olevan myös henkinen ilma päällä mukana. Näin ei ole käynyt kertaakaan aikaisemmin Vantaan Loaded:lla niin siksi myös päädyin tähän ratkaisuun sillä ajattelin sen auttavan paljon treenin suhteen. Lähinnä että sai pidettyä momenttumin yllä ja treeni fiiliksen mikä lopulta edes auttoi minua saamaan 250kg plus ketjut kolme toistoa. Jälkeenpäin on hyvä jossitella niin parempi ratkaisu kuin 270kg plus ketjut olisi ollut joko lopettaa, tehdä toistamiseen 250kg plus ketjut tai nostaa vain siihen 260kg plus ketjut mitä alunperin ajattelin.

No kuitenkin vaikka epäonnistuin niin treeninä tämä oli paras treeni Vantaan Loaded:lla mitä olen treenannut ja se on se parhain asia. Samalla siinä tajusin että ajan Vantaan Loaded:lle lähes saman ajan kuin Roihupellon PTVGYM:lle mutta paljon rauhallisemmalla ja mukavammalla matkalla eli mielummin käyn nyt Vantaan Loaded:lla kuin Roihupellon PTVGYM:llä. Muutoinkin minulla on vielä kuusi kertaa kymppi kerran korttia jäljellä niin ne nyt pitää kuitenkin käyttää ja tarkoitus on alkaa käymään nyt aktiivisemmin ja tiheämmin.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.