Uusi kyykky ennätys 250kg

11.05.2020 - 08:49

Kyykky on ollut ihmeellisesti se liike mikä alusta asti kulki suhteessa paremmin kuin penkki tai maastaveto neljän viikon tauon jälkeen. Jo heti ensimmäisessä kyykky treenissä sain kyykättyä 200kg yhden vai kaksi toistoa. Tätä seurasi 210kg, 220kg sekä 230kg kyykyt mitä enemmän treenejä tuli taakse. Yhdessä ensimmäisistä treeneistä sain tehtyä 160kg painoilla myös kymmenen toiston sarjan eli kyllä sitä sarjakestävyyttäkin löytyy sieltä vaikka olenkin keskittynyt tekemään yhdestä kolmeen toistoa per "sarja".

Minulla on ollut pitkään haluna saada kyykyssä parannettua ennätystä sillä kyykyn ollessa 240kg ja penkin ollessa 235kg niin minua on häirinnyt tuo vain viiden kilon ero liikkeiden ennätysten välillä. Kuitenkin kyykky on minulle se kaikkein heikoin lenkki mutta toisaalta myös penkki on minulle suhteessa parhain ja ylikanttiin menevin liike. Kuitenkin jos ennätyksistä puhutaan niin kyllä se maastavedon 300kg saaminen on ollut se juttu vaikka olenkin halunnut saada kyykkyä nostettua.

Ennen neljän viikon taukoa tämän vuoden puolella kyykky alkoikin kyllä jo sujumaan sillä sain tehtyä esimerkiksi 220kg painoilla viiden toiston sarjan mikä oli sarjaennätykseni. Tämän lisäksi olen monissa kyykky treeneissä saanut tehtyä 210kg sekä 220kg kolmesta viiteen toistoa mikä on minulle loistava suoritus. Näin ollen minulla siis kehittyi kyykyn kakkosella alkavien lukemien saaminen useammin kuin ennen. Yleisesti sain kyykättyä treenissä kuin treenissä 170kg - 180kg tuloksia mutta heti kun menin 200kg alkaviin lukemiin niin silloin alkoi yleensä tökkimään. Yleisesti tarvitsin aina hyvän päivän kun laitoin kyykkyyn 200kg painoja.

Kun tässä nyt sitten on nuo kyykyn tulokset mukavasti noussut 200kg, 210kg, 220kg kautta 230kg niin 250kg alkoi vain kiinnostamaan enemmän. Viime maanantaina minun oli tarkoitus ottaa 230kg painoilla yksi toisto mutta siinä kesken tekemisen päädyin tekemään kolme toistoa. Tuolloin aloin jo miettimään 250kg nostamista mutta silloin pää ei kestänyt ja tämä äijä jänisti. Tunsin vain henkistä heikkoutta liikaa jolloin minun ei edes kannattanut lähteä miettimään asiaa sen enempää. Myöskin kun tein 230kg painoilla kolme toistoa enkä vain yhtä niin tämä varmasti söi paljon enemmän voimia ja energiaa. Myöskään en muista olenkin ikinä edes saanut tehtyä kyykkyä 230kg painoilla kolmea toistoa eli tuo saattoi muutenkin olla sarja ennätys.

Juurikin tuon 230kg saaminen kolme kertaa nostatutti haluani nostaa kyykky ennätykseni 250kg. Aikaisempi ennätys taitaa olla parin vuoden takaa 240kg ja täytyy kyllä sanoa, että nyt minua ei kiinnostanut yhtään nostaa 245kg vaan suoraan 250kg. Tämän johdosta päätin sitten seuraavalla kerralla nostaa 250kg jos kaikki tuntuu hyvälle ja kunto antaa siihen myötä. Minun oli tarkoitus tehdä tämä viikon päästä maanantaina mutta nopeutinkin sen jo lauantaille. Tulin vain siihen tulokseen, että miksi sitä ei voisi tehdä nyt paria päivää aikaisemmin?

Tein lauantaina samoja asioita joita tein maanantaina kun kyykkäsin 230kg mutta tällä kertaa minä tiesin tähtäimen kun maanantaina menin vain sen mukaan mikä tuntui hyvälle. Alkuun tein kolme sarjaa jalkaprässiä ja suurimmat painot taisivat olla 350kg joilla tein kymmenen toistoa. Tämän jälkeen aloitin kyykyn ja tein parilla ensimmäisellä painolla pari kolmen toiston sarjaa kunnes siirryin tekemään ykkösiä. Tällä kertaa nousu meni 60kg, 100kg, 140kg, 170kg, 200kg, 230kg ja 250kg. Ensimmäinen suurempi testi oli tuo 200kg minkä jälkeen päätin teenkö 230kg painoilla. Toinen ja viimeinen päätös tapahtui 230kg noston jälkeen. Täytyy kyllä sanoa, että tällä kertaa yksi 230kg nosto tuntui raskaammalle kuin maanantaina tehty kolme toistoa 230kg piainoilla.

Lopulta päädyin tekemään 250kg painoilla kyykyn ja kun otin sen tuonne niskaan ja otin askeleet räkistä taaksepäin niin kyllä tämä äijä alkoi hermoilemaan. Fiilikset eivät olleet nyt ihan niin  loistavat sillä se 230kg ei tuntunut nyt ihan niin kevyelle ja enkä nyt ollut muutoinkaan nostanut näin paljoa painoja kyykyssä. Toivoin vain yhtä asiaa, että pääsen alhaalta ylös edes jotenkin. Itse kyykyn vaan tein enkä miettinyt sen enempää mitään muutakuin, että haluan alhaalta ylös ja että kaikki tapahtuu ilman haaveria. Vaikka sainkin kyykättyä 250kg treenin aikana niin koko salilla olon aikana fiilikset eivät vielä nousseet sillä luulin kyykyn menneen liian huonosti. Vasta kotiin päästyäni ja nähtyäni kyykyn videolta aloin tajuamaan asiaa ja vielä kun kyykky näyttikin paljon paremmalta miltä se tuntui niin se vain auttoi asiaa. Olisin nyt hieman voinut mennä alemmaksi mutta omasta mielestäni menin ihan ok alas ja ainahan noissa ennätyksissä on parannettavaa sillä ennätykset ovat kuitenkin ennätyksiä.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.