Tuntuu että kyykky ei oikein kulje

05.11.2023 - 16:48

Kyykky on mennyt viime aikoina heikommin omasta mielestäni kuin mitä se tuossa tovin meni. No ei siinä niin on mennyt kyllä kaikki muutkin liikkeet minkä johdosta pidin myös kevyemmän viikon pari kolme viikkoa sitten. Kuitenkin tuon kevyemmän viikon jälkeen kaikki suuremmat liikkeet ovat ottaneet aikaa että kroppa on taas tottunut suurempiin painoihin tai pidempiin sarjoihin hieman suuremmilla painoilla. Näin kävi maastavedossa missä pidin parin viikon tauon minkä jälkeen ensimmäinen treeni oli hakemista niin henkisesti kuin fyysisesti mutta jo toinen treeni meni todella hyvin.

Viime viikolla kyykyssä sain vielä 200kg painoilla viiden toiston sarjoja kun taas tällä viikolla ensimmäisessä kyykky treenissä sain pari toistoa 200kg painoilla. Viime viikon jälkimmäinen jalkatreni oli poikkeuksellisesti bodaus tyylinen jalkatreeni ilman kyykkyä missä tuli tehtyä paljon enemän toistoja lyhyemmillä palautuksilla. En sitten tiedä paljonko tuo jalkatreeni vaikutti tämän viikon kyykky treeneihin mutta aloin vain miettimään asiaa sillä tämän viikon kummatkin jalkatreenit menivät vähän miten meni.

Voi olla että minulla on vain odotukset korkealla kun nyt kesällä ja kesän jälkeen ennätykset vain paikkui ja kyykyssä sain nostettua kymmenen toiston sarjaennätyksen 200kg painoihin ja 20 toiston ennätyksen 140kg painoihin. Muutenkin kyykky treenit menivät todella hyvin ja treeni kuin treeni niin painot olivat aikalailla vähintään siinä 200kg tuntumassa ja toistomäärät myös useampia kuin yksi tai kaksi.

Keskiviikkona kun sain kyykyssä kyykättyä vain 200kg painoilla kaksi toistoa mitä seurasi 180kg painoilla viisi toistoa niin ajattelin aluksi että se oli vain huono päivä. Perjantaina kun minulla oli toinen maastaveto treeni parin viikon tauon jälkeen ja sen mennessä todella hyvin niin minulla oli luottavainen tunne lauantaina viikon toiseen jalkatreeniin. Kaikki menikin ja sujui hyvin kunnes sitten taas ongelmat alkoivat tai sitten olin vain liian kovin odotuksin liikkeellä.

Aluksi en edes tiennyt teenkö ihan normaalin kyykyn vai käytänkö ketjuja? Aluksi mietin että teen ihan normaalia kyykky mutta sitten vaihdoin suunnitelman ja laitoin ketjut tankoon kiinni. Päädyin lopulta tekemään kolme kahden toiston sarjaa 180kg painoilla plus ketjut mutta tuo ei ollut ihan suunnitelma. Minun oli tarkoitus tehdä yksi kahden toiston sarja 180kg plus ketjut minkä jälkeen nostaa painot 200kg plus ketjut. Kuitenkin tunsin että ei ole mitään järkeä lähteä nostamaan painoja 200kg plus ketjut tuon ensimmäisen 180kg plus ketjut kahden toiston jälkeen.

Päätin että kokeilen vielä tehdä toisen kahden toiston sarjan 180kg plus ketjut ja katsoa muuttuuko tilanne. Olisiko toinen sarja helpompi ja kyykky lähtisi rullaamaan paremmin? Näin ei käynyt eli ei joten päätin sitten tehdä vielä kolmannen sarjan 180kg painoilla plus ketjut vaikka myös mietin että laskisin painoja tai ottaisin ketjut pois ja tekisin yhden pidemmän sarjan. Kuitenkin päätin lopulta tehdä kolmannen kahden toiston sarjan 180kg plus ketjut sillä halusin nyt kuitenkin totuttautua suurempiin painoihin.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.