Suurin osa penkkaajista kuseilee

09.09.2023 - 15:47

Miksi suurin osa penkkaajista kuseilee? Miksi juuri suurin osa PTVGYM:llä penkkaajista kuseilee? Sitä en tiedä ja sen haluaisin tietää? Kyseessä on siis se että penkkiä tehdessä käytetään lukkoja tai klipsuja tangossa ettei painot tippuisi tai liikkuisi tangossa. Itse olen pitänyt tätä asiaa kuseiluna koko sen ajan kun kuntosalilla olen käynyt sen joku 18 vuotta ja siihen päälle muutamat kesät jääkiekon kesätreeneissä. Itse totuttauduin ja minut myöskin koulutettiin ettei penkissä käytetä lukkoja tai mitään klipsejä kun käytännössä tanko saa tulla kyllä niin jumalattoman vinosti jos painot oikeasti alkavat liikkua vaarallisesti.

Se millä painoilla penkkaa johtuu ihan siitä millaista treeniä tekee tai mikä on treenaajan voimataso mutta se ei ole kuseilua. Se puolestaan on minun näkökulmasta kuseilua että käytetään lukkoja penkkiä tehdessä. Ainoat kerrat kun itse käytän lukkoja penkkiä tehdessä ovat ne treenit kun käytän ketjuja ja varsinkin silloin jos ketjussa ei ole itsessään kiristysosaa. Ainakin kyseisellä hetkellä Pitäjänmäen PTVGYM:in kahdesta ketjusta on koko ajan puuttunut kiristysosa ja nyt nyt niistä kahdesta joissa on ollut niin toisesta se on ollut kadoksista sitten kesän. Näin ollen neljästä ketjusta vain yhdessä on kiinni kiristysosa. 

En näe Vammalassa ikinä kenenkään penkkaavan lukkojen kanssa sekä lähisaleillakaan ei juuri kukaan penkkaa lukkoja käyttäen. Mielestäni myöskään Tampereen Loaded:lla en ole nähnyt penkissä käytettävän lukkoja. Se miksi PTVGYM on nyt tuossa mainittu erityisesti niin johtuu siitä että siellä lähes kaikki penkkaa lukkoja käyttäen. Tähän asiaan voi olla hyvin yksinkertainen syy eli lukot ovat helposti saatavilla mutta puolestaan se miksi ne on helposti saatavilla penkkiin on myös se että niitä siellä käytetään.

Vammalan salilla on hyvin heikosti muutenkin lukkoja tai klipsuja mutta niitä on kyllä on. Kuitenkin ne on siellä vähän niin kuin jemmassa eikä oikeastaan yhtään ole siinä penkin lähille niin varmaankaan niitä ei edes käytetä sitää vähää kuin että saatavilla olisi lukkoja lähempänä penkkejä. Vastaavasti Tampereen Loaded:lla lukkoja on siinä penkkien lähellä mutta yleisesti lukkoja löytyy paremmin kyykky räkistä kuin penkkien läheltä olevista painotelineistä mihin mavettajat ja lantionnostajat laittavat lukkoja.

Se miksi tämä nyt itseäni "ärsyttää" on se, että päivinä jolloin Pitäjänmäen PTVGYM:llä on kolmesta neljään penkkaajaa ja kaikki käyttävät lukkoja niin itselleni ei riitä pikalukkoja kyykkyyn tai maastavetoon. Pitäjänmäen PTVGYM:llä kun on liian vähän kunnon muovisia pikalukkoja treenipaikkoihin nähden. Itse en vain tykkää niistä klipsuista kyykkyä tai maastavetoa tehdessä. Myöskään klipsut eivät sovellu silloin kun käytän kyykyssä tai maastavedossa ketjuja.

Niin eli minua ärsyttää penkkaajat jotka käyttävät lukkoja oli painoja mitä tahansa ihan vain sen takia ettei Pitäjänmäen PTVGYM:llä riitä pikalukkoja sitten kyykkyyn tai maastavetoon. Myöskin kun Pitäjänmäen PTVGYM:llä ketjuissa itsessään ei ole enää niitä kiristys ruuveja niin niiden käyttöön tarvitsee myös käyttää lukkoja. Siitä huolimatta vaikka Pitäjänmäen PTVGYM:llä ei ole riittävästi pikalukkoja mikä ärsyttää välillä itseäni niin pidän lukkoja käyttäviä penkkaajia kuseilijoina. 

Tämä on ja on ollut vain oma mielipiteeni yli 18 vuotta eli anteeksi vain.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.