Salikengät Reebok CrossFit Lifter Plus 2.0 & INOV-8 F-LITE 235

28.02.2017 - 15:22

Olen jo aikaisemmin kirjoittanut jotain postauksia käyttämistäni salikengistä CrossFit Lifter Plus 2.0 & INOV-8 F-LITE 235. CrossFit Lifter Plus 2.0 kengistä on tullut kirjoitettua pari kertaa ja kerran INOV-8 F-LITE. Tietenkin olen saattanut mainita molempia kenkiä jossain muissa postauksissa, mutta ajattelin jälleen kirjoittaa jutun koskien salikenkiä. Minulla on ollut vuosien saatossa muutamat kengät mitä olen käyttänyt kuntosalilla. Aluksi käytin todella vanhoja sisäpelikenkiä ja ne toimivat asiassa vallan maniosti vaikka olitkin ainakin muodista poissa. En edes muista ihan kaikkia kenkiä mitä olen käyttänyt ja ihan alkuaikoina kengillä ei ollut niinkään väliä kun muutenkaan treenit eivät olleet nykyistä tasoa.

Periaatteessa kengillä ei ole niinkään väliä kuntosalitreeneissä jos treenaa yleisellä tasolla ilman mitään "erikoistumista". Käytännössä kengillä on väliä varsinkin tietyissä liikkeissä tai tietyn tapaisessa treenaamisessa. Helpoin ja yksinkertaisin asia mikä kannattaa ottaa huomioon kuntosalikenkiä valittaessa on pohjan jäykkyys. Jäykemmillä kengillä kyykyn, jalkaprässin ja maastavedon kaltaisten liikkeiden tekeminen on helpompaa, mutta pohkeiden tekemiseen tarvitsee löysemmät kengät. Tämän takia kannattaakin miettiä mihin liikkeisiin haluaa "panostaa" ja mistä hieman karsii jos haluaa mennä yksillä kengillä.

Yhdessä vaiheessa minulla oli Adidaksen sisäpelikengät missä oli jäykkä pohja, mutta muuten kengät eivät olleet mitenkään jäykät. Omasta mielestäni kengät sopivat yleisesti kaikkeen muuhun hyvin kuin pohkeiden tekemiseen. Kengillä kyllä pystyi tekemään pohkeita mutta tuntuman saanti pohkeeseen ja toistojen tekeminen yleisesti oli ihan erilaista verrattuna edellisiin kenkiin. Myöskin näiden kenkien jälkeen osasin ostaa hieman erilaiset kengät seuraavalla kerralla.

Ennen kuin nyt olen päätynyt CrossFit Lifter Plus 2.0 & INOV-8 F-LITE 235 niin tuossa välissä on ollut kengät tai parit välissä. Nyt kun olen käyttänyt molempia kenkiä tai oikeastaan kun olen käyttänyt CrossFit Lifter Plus 2.0 kenkiä pidemmän ajan jakson niin osaan paremmin sanoa eron. Se miksi alunperin ostin CrossFit Lifter Plus 2.0 kengät johtui siitä, että hain juurikin kyykkyyn ja maastavetoon kenkiä sillä halusin saada kyseisistä liikkeistä enemmän irti. Tämän olen myöskin huomannut, että paremmilla kengillä liikkeiden tekeminen on yleisellä tasolla helpompaa sekä mahdolliset loukkaantumiset karsiutuvat pois. Sitä mikä on itselle se parempi kenkä niin pitää itse koettaa.

Se mitä olen nyt huomannut jo alusta asti on ollut kenkien ero tukevuudessa sekä jalkojen kulmissa. CrossFit Lifter Plus 2.0 on painonnosto kenkä eli kantapää on korkeammalla minkä johdosta tasapaino on enemmänkin etukenossa. Puolestaan INOV-8 kuten mikä tahansa normaali sisäpelikenkä on tasapohjainen minkä johdosta asento on enemmän pystyssä. Tämä ero tulee heti esiin kun tekee oikeastaan mitä tahansa liikettä ja periaatteessa tämä vaikuttaa myös jalkatreenissä myöskin siihen ottaako liike enemmän takareisille vai etureisille. Esimerkiksi jalkaliikkeet on helpompi saada menemään takareisille tasapohjaisilla kengillä.

Itse en käyttäisi normaaleina salikenkinä Reebok CrossFit Lifter Plus 2.0 parista syystä. Ensinnäkin kengät ovat liian jämäkät yleiseen käyttöön sillä tykkään käyttää löysempiä kenkiä kuntosalilla yleisesti. Toiseksi en haluaisi tehdä kaikkia liikkeitä kantapään ollessa korkeassa kulmassa. Varsinkin seisaaltaan tehtävät liikkeet olkapäille sekä käsille olisivat tämänkaltaisia liikkeitä jotka olisivat mielestäni huono tehdä asennon ollessa enemmän etukeno painotteisempi.

Se miksi valitsin INOV-8 yleiseksi salikengäksi oli vain se, että satuin kokeilemaan kyseisiä kenkiä ilman sen suurempia syitä. En ollut katsonut tai tutustunut kenkiin ennen ostamista. Muistaakseni vain tunsin heti kengät jalassa sellaiseksi mistä tykkäsin. Ei siis mitään suurempia syitä näiden kenkien hankkimiseen kuin että ne vain sopivat hyvin jalkaan ja näyttivät mielestäni ihan hyville.

Olen tehnyt kyykkyä, hack-kyykky, jalkaprässiä sekä maastavetoa INOV-8 kengillä, mutta varsinkin normaali kyykky sekä jalkaprässi on vain parempi tehdä Reebok CrossFit Lifter Plus kengillä. Kyykyssä minulla on toistojen aikana kengät lähtenyt painumaan sisään päin jolloin kengässä ei ole ollut tarpeeksi tukea / jämäkkyyttä. Vastaavasti kun olen tehnyt kyykkyä Reebok CrossFit Lifter Plus kengillä niin vastaavaa ei ole tapahtunut vaan kenkä on pysynyt hyvin lattialla sekä jalka ei ole lähtenyt liikkumaan kun kenkä on pysynyt jämäkästi paikoilla. Jalkaprässissä olen huomannut sen, että normaalia jalkaprässiä tehdessä saan vietyä jalat paremmin alemmaksi jolloin saan liikkeen etureisille. INOV-8 kengillä minulla on alkanut kantapäät nousemaan jalkaprässin kelkasta jos jalat ovat olleet hieman liian alhaalla kun taas Reebok CrossFit Lifter Plus kengillä olen saanut pidettyä jalat alempana juurikin korkeamman kantapään vuoksi. Toisaalta INOV-8 kengillä on parempi tehdä jalkaprässiä takareisille tasaisemman pohjan takia kun pitää jalkoja jalkaprässin yläosassa ja tekee liikettä tosiaan syvempään ja takareisille. Tässäkin on siis kaksi puolta. Toisilla kengillä toinen tyyli on parempi tehdä kuin toisilla kengillä ja toisin päin.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.